2p

„Mélységesen elégedetlen” Kína Trump húzásaival, panaszt is tesznek.

A kínai külügyminisztérium szerdán közölte, hogy határozottan ellenzi az újonnan kivetett amerikai vámokat és a Peking szerint a nyomásgyakorlás helyett párbeszédre van szükség az Egyesült Államokkal.

„Kína mélységes elégedetlenségét fejezi ki és határozottan ellenzi az amerikai intézkedéseket”

- mondta Lin Csien, a kínai külügyi tárca szóvivője szerdán.

„Most nem további egyoldalú vámokra van szükség, hanem az egyenlőségen és kölcsönös tiszteleten alapuló párbeszédre és konzultációra” – hangsúlyozta Lin.

Kína kedden jelentette be, hogy a február 1-jétől érvényes, kínai importárukra kivetett további 10 százalékos amerikai vámokra válaszul maga is vámokat vezet be az Egyesült Államokból származó egyes termékekre. Az akár 15 százalékos vámokat olyan importárukra vetik ki, mint az amerikai szén, földgáz, nyersolaj, továbbá a mezőgazdasági gépek, gépkocsik és kisteherautók.

A vámokon felül a kínai kereskedelmi minisztérium közölte azt is, hogy panaszt nyújtott be a Kereskedelmi Világszervezethez (WTO) és monopóliumellenes vizsgálatot indít az amerikai Alphabet, a Google anyavállalatával szemben. Továbbá a „megbízhatatlan szervezetek” listájára vette fel a szintén amerikai PVH Corp-ot és az Illumina biotechnológiai vállalatot is.

Lin Csien szerdán azt is közölte, hogy Peking panaszt tett az Egyesült Államoknál a Panama-csatornával kapcsolatos „felelőtlen” megjegyzések, valamint a csatornával kapcsolatos kínai-panamai együttműködések elleni támadásai miatt – fogalmazott.

„Jelenleg normálisan halad Kína és Panama együttműködése az Egy övezet, egy út kezdeményezés keretében. Reméljük, hogy az érintett felek magabiztosak maradnak, nem hagyják magukat befolyásolni, és a helyes döntéseket az általános kétoldalú kapcsolatok és a két ország népének hosszú távú érdekei alapján hozzák majd meg”

- tette hozzá.

Marco Rubio amerikai külügyminiszter vasárnap José Raúl Mulino panamai elnökkel való találkozója során úgy fogalmazott, hogy elfogadhatatlan Kína befolyása a Panama-csatornára és szerinte a közép-amerikai országnak csökkentenie kellene Peking befolyását. A panamai elnök szerint országa nem fogja megújítani a kínai kezdeményezésben való együttműködését Pekinggel.

(MTI)

A rovat támogatója a 4iG

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Makro / Külgazdaság Napok kérdése és kiderülhet, mennyi lesz a minimálbér
Privátbankár.hu | 2025. november 26. 17:57
Közel a megállapodás a tárgyaló felek szerint.
Makro / Külgazdaság Meghúzzák a határt: betiltaná a gyerekeknek a közösségi médiát az Európai Parlament
Vámosi Ágoston | 2025. november 26. 16:55
Tiltással kellene szankcionálni azokat a közösségimédia- és videómegosztó platformokat, amelyek nem felelnek meg az uniós szabályoknak. Erről is döntött az Európai Parlament szerdán, és az is kiderült: minden negyedik gyerek okostelefon-függő.
Makro / Külgazdaság Ismét izgulhatunk, fontos döntés előtt áll a magyar gazdaság
Imre Lőrinc | 2025. november 26. 16:34
Mindössze 0,2 százalékkal nőhet idén a magyarországi GDP, jövőre pedig 2 százalékos növekedésre számít az Erste. Az infláció átmenetileg benézhet a Magyar Nemzeti Bank célsávjába, miközben az 5 százalékra megemelt GDP-arányos hiány még annál is magasabb lehet jövőre, mint amit Nagy Márton nemzetgazdasági miniszter nemrég bejelentett. A forint viszont nemcsak az év végéig, hanem azt követően is erős maradhat.
Makro / Külgazdaság Mit rejthet a Tisza gazdasági csomagja? Itt nézheti élőben Petschnig Mária Zita válaszát
Privátbankár.hu | 2025. november 26. 15:17
A közgazdász, a Pénzügykutató Zrt. tudományos főmunkatársa fél 4-től a Klasszis Média YouTube-csatornáján válaszol a mi és olvasóink, nézőink kérdéseire.
Makro / Külgazdaság Szijjártó Péter fontos bejelentést tett: rengeteg olajat küld Szerbiába a Mol
Privátbankár.hu | 2025. november 26. 14:09
Kisegítik az ellátási nehézségekkel küzdő szomszédot.
Makro / Külgazdaság Késve, de megjött a Trump-deficit adat
Privátbankár.hu | 2025. november 26. 12:30
Az amerikai kormány 284 milliárd dolláros hiányt jelentett októberre egy olyan jelentésben, amelyet a nemrég véget ért szövetségi kormányzati leállás miatt késve tettek közzé, és amelyben rekordösszegű vámbevételek szerepeltek, miközben bizonyos novemberi juttatások kifizetését előrehozták októberre – közölte a pénzügyminisztérium kedden.
Makro / Külgazdaság Visszasírják az olcsó indiai és vietnámi munkaerőt a kisebb cégek
Imre Lőrinc | 2025. november 26. 08:31
Idén január 1-jétől a kormány jelentősen szigorította a külföldi vendégmunkásokkal kapcsolatos szabályokat. A munkaerőkölcsönző-cégek már csak Grúziából, Örményországból és a Fülöp-szigetekről hozhatnak be harmadik országbeli munkavállalót. A Magyarországon gyárakat építő nagy kínai beruházókat nem kell sajnálni, de a kis- és közepes vállalkozások kifejezetten nehéz helyzetbe kerülhetnek.
Makro / Külgazdaság Mi az igazság: mit tennének Magyar Péterék? Ma délután Klasszis Klub Live Petschnig Mária Zitával
Privátbankár.hu | 2025. november 26. 08:09
A Pénzügykutató Zrt. tudományos főmunkatársa 15 óra 30-tól élőben válaszol a mi és olvasóink, nézőink kérdéseire. Hangoljon a Klasszis Média YouTube-csatornájára!
Makro / Külgazdaság Veszélyes helyzetben Szerbia, Orbán Viktorral tárgyal az elnök szerdán
Privátbankár.hu | 2025. november 25. 19:20
Szombaton leállhat a pancsovai kőolajfinomító, ha az amerikai OFAC-tól nem kap operatív engedélyt az olaj- és gázipari óriáscég, a NIS. És ez még nem minden: a másodlagos szankciók a Szerb Nemzeti Bankot és a NIS-szel kapcsolatban álló bankokat is érinthetik.
Makro / Külgazdaság Lesújtó képet mutat Magyarországról a legfrissebb jogállamisági jelentés
Privátbankár.hu | 2025. november 25. 16:26
A bírói függetlenség sérül, burjánzik a korrupció, és AI-generált reklámok veszélyeztetik a választások tisztességességét. Megjelent a Strik-jelentés, ami a magyarországi jogállamiság helyzetének legfrissebb állapotát mutatja be.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG