3p
Az elnök nem áll a helyzet magaslatán sem biztonságpolitikai, sem személyzeti kérdésekben. Veje és egyben legközelebbi tanácsadója a biztonsági átvilágítás során „elfelejtette” megemlíteni, hogy több, mint száz találkozót bonyolított le Moszkva embereivel. Mueller orosz-ügyi különleges ügyész számára Kushner egyre inkább a célkeresztbe kerül.
Jared Kushner. (MTI/AP/Cliff Owen)

Csalhatatlan jelzést kaptunk november 18-án arról, hogy milyen a megítélése az amerikai elnöknek legmagasabb rangú tábornokai körében. John Hyten tábornok, az amerikai nukleáris erőkért (STRATCOM) felelős főparancsnok kijelentette egy lakossági fórumon, hogy kerek-perec megtagadná Trump parancsát, ha „törvénytelenül” akarná bevetni a nukleáris fegyvereket. Ez egy teljesen elképesztő és párját ritkító kijelentés egy aktív katonatiszttől – az pedig, hogy a mai napig a helyén maradhatott, már jelzi, hogy Trump nem áll igazán a helyzet magaslatán stratégiai kérdésekben.

Az aranyifjú bukása

De személyzeti kérdésekben sem, hiszen számos belső forrás szerint Trump vejének és lányának meg vannak számlálva a napjai a Fehér Házban. Az elnök 36 éves veje, a milliárdos Jared Kushner sokak megdöbbenésére lett egyik napról a másikra tanácsadóként Amerika egyik legbefolyásosabb politikai szereplője. De a rá aggatott feladatoknak messze nem tudott megfelelni, most pedig ráadásul még egyre jobban rá irányul a figyelem Mueller különleges ügyész által, aki Kushner tavalyi orosz találkozóit világítja át.

Felelőtlen módon az elnök a teljesen tapasztalatlan Kushner nyakába olyan feladatkörök politikai felügyeletét rakta, mint „kormányzati reform”, a kábítószer-járvány feltartóztatása, a Kína-politika. Ja igen, és még a száz éve robajló Közel-Keletet is neki kellett volna megbékéltetnie. Kushner többször el is utazott Közel-Keletre, de ezekről az utakról csak annyit tudunk, hogy a térség másik aranyifjújával, a forrófejű szaúdi koronaherceggel gyakran hajnali négy óráig „tárgyaltak” (sic).

Washingtonban emiatt általánossá vált a megítélés, hogy Kushner emberemlékezet óta a legrosszabb elnöki tanácsadó. A színfalak mögött mind a konzervatív Fox News, mind a szenátus és a kongresszus is ellene fordult.

Elhallgatott találkozók árnyai

Káncz Csaba

Kushner és felesége, Ivanka Trump ezért egy ideje el is tűntek a nyilvánosságból (azaz visszavonták őket). Kiszivárgott hírek szerint Trump már legszívesebben visszaküldené őket Manhattanbe. Valóban, július óta John Kelly tábornok a kabinetfőnök a Fehér Házban és arról szólnak a hírek, hogy „visszavágta a szárnyait” Kushnernek - azaz lecsökkentette feladatait és nem tűrte tovább extravagáns lépéseit.

Trump állítólag azért is neheztel vejére, mert felelősnek tartja azért, hogy egyre sötétebb fellegek gyülekeznek a feje fölött Mueller különleges ügyész vizsgálata miatt. Az ügyész számára ugyanis Kushner egyre inkább a célkeresztbe kerül, mivel a választási kampányban széleskörű kapcsolatokat tartott Moszkvával. Mi több, a Fehér Házi állásához szükséges biztonsági átvilágítás során Kushner „elfelejtette” megemlíteni, hogy több, mint száz ilyen jellegű találkozót bonyolított le.

Kushner neje, Ivanka Trump is egyre inkább a kritikák kereszttüzébe kerül. Pedig korábban hónapokon keresztül képviselte apját a világpolitika színpadán. A jelek szerint ennek a korszaknak leáldozott: amikor ezen a héten amerikai küldöttként részt vesz az indiai Globális Vállalkozói Csúcson, a külügyminisztérium már nem ad mellé megfelelő súlyú diplomáciai kíséretet.

Káncz Csaba jegyzete

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Makro / Külgazdaság Lehet-e idén is kétezer milliárdos költségvetési osztogatás? László Csaba lesz a Klasszis Klub Live vendége
Privátbankár.hu | 2025. április 28. 10:31
A volt pénzügyminiszter május 7-én, szerdán 15 óra 30 perckor lesz a szokás szerint egyórás élő adásunk vendége. Amelyben terveink szerint átbeszéljük, hogy a Donald Trump által kirobbantott vámháború milyen hatásokkal járhat a világgazdaságra és Magyarországra. Természetesen nemcsak mi kérdezünk, hanem ezt Önök is megtehetik, akár előzetesen, akár a Klasszis Média YouTube-csatornáján, illetve az Mfor és a Privátbankár Facebook-oldalán közvetített adás során.
Makro / Külgazdaság Bejelentést tett Peking: így pörgetnék fel a gazdaságot
Privátbankár.hu | 2025. április 28. 10:01
A kínai kormány új intézkedéscsomagot jelentett be a foglalkoztatás és a gazdaság stabilizálására, valamint a magas színvonalú fejlődés előmozdítására – közölte Csao Csen-hszin, a kínai nemzeti fejlesztési és reformbizottság (NDRC) alelnöke a tárca hétfői sajtótájékoztatóján.
Makro / Külgazdaság Feszült várakozás: mikor mozdul a kamat?
Privátbankár.hu | 2025. április 28. 09:16
A piacok figyelnek. 
Makro / Külgazdaság Egy súlyos hiba, ami mindenkivel kibabrálhat
Privátbankár.hu | 2025. április 27. 17:52
Donald Trump amerikai elnök nem tanult az Egyesült Államokban kicsit kevesebb mint 100 évvel ezelőtt bevezetett vámintézkedésekből. Ezt próbálják elmagyarázni a közgazdászok eredmény nélkül.
Makro / Külgazdaság Egy gyilkos támadás, amely atomháborút szabadíthat el
Káncz Csaba | 2025. április 27. 09:58
India és Pakisztán, Dél-Ázsia nukleáris fegyverekkel rendelkező rivális hatalmai háború felé sodródnak, miután India Pakisztánt vádolta meg egy brutális terrortámadás elkövetésével az indiai fennhatóság alatt álló Kasmírban. A két ország egylőre a „szemet szemért, fogat fogért” elv alapján vezet be intézkedéseket egymás ellen. Káncz Csaba jegyzete. 
Makro / Külgazdaság A mikrohullám ölni tanul – tesztüzemben a jövő légvédelme
Litván Dániel | 2025. április 27. 05:47
Olyan eszközt tesztelt a brit haderő, amely egy csapásra át tudná írni a front erőviszonyait – de van még mit reszelgetni rajta.
Makro / Külgazdaság Nagyon rossz ötlet volt felbőszíteni Kínát?
Privátbankár.hu | 2025. április 26. 16:44
Mielőtt kirobbantotta kereskedelmi háborúját Kína ellen, Donald Trump amerikai elnöknek végig kellett volna gondolnia, hogy kivel áll szemben. Nem tette, amit jó eséllyel nagyon megbánhat.
Makro / Külgazdaság Sivatagba homokot? Az oroszok találtak maguknak egy vásárlót
Privátbankár.hu | 2025. április 26. 15:32
Hosszabb távon jelentős mennyiségű orosz földgáz importjáról tárgyal Oroszország és Irán, miközben a perzsa állam földje alatt található a világ második legnagyobb földgáztartaléka.
Makro / Külgazdaság Zelenszkij Rómában beszélt Trumppal (frissítve)
Privátbankár.hu | 2025. április 26. 13:26
Washington gyümölcsözőnek minősítette a találkozót. 
Makro / Külgazdaság Teljes fordulat a brit autógyárakban
Privátbankár.hu | 2025. április 26. 11:21
Az Egyesült Királyságban először nőtt a járműgyártás éves szinten márciusban, miután az előző 12 hónapban folyamatosan csökkent.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG