4p

Ez a cikk Privátbankár.hu / Mfor.hu archív prémium tartalma, amelyet a publikálástól számított egy hónap után ingyenesen elolvashat.
Amennyiben első kézből szeretne ehhez hasonló egyedi, máshol nem olvasható, minőségi tartalomhoz hozzáférni, akár hirdetések nélkül, válasszon előfizetői csomagjaink közül!

Számos oka van annak, hogy India ilyen látványosan és drámai gyorsasággal esett el. Kína gúnyosan figyeli, hogy a Nyugat gyakorlatilag magára hagyta állítólagos szövetségesét. Káncz Csaba jegyzete

Káncz Csaba a Mindenki Magyarországa Mozgalom jelöltje az ellenzéki előválasztáson. A szerző nem tagja szerkesztőségünknek, külsősként publikál oldalainkon.

A világ dermedten figyeli, ahogyan Indiában a Covid-járvány új eseteinek száma exponenciálisan növekszik, miközben az egészségügyi rendszer már képtelen fogadni az új fertőzötteket. Az 1,4 milliárd lakosú szubkontinens 2 hónap alatt jutott el a napi 10 ezer új esettől a hétfői 352 991-ig. Már közel 190 ezer ember vesztette életét és összesen 16,6 millió ember fertőződött meg.

Új-Zéland, Hongkong, Kanada, az Egyesült Királyság és az Egyesült Államok már vagy betiltotta közvetlen járatok indítását és érkezését, vagy azt javasolta polgárainak, hogy ne utazzanak Indiába.

Mitől bucskázott be a szubkontinens?

Számos oka van, hogy India ilyen látványosan és drámai gyorsasággal esett el. Egyrészt az úgynevezett indiai mutáns törzs (B.1.617) rendkívül agresszív. Másrészt felsorolni is nehéz az indiai politikai osztály ballépéseit: Modi miniszterelnökét, aki a tavalyi első hullám során minden hatalmat magához vont egy új törvénnyel (Disaster Management Act), de mégsem készült föl konzekvensen a második hullámra.

Indiai férfiak és nők táncolnak a hinduk tavaszköszöntő ünnepén, a Holi fesztiválon Gauháti városban 2021. március 29-én. Az évenkénti tavaszünnepen színes porfestéket hintenek, vagy színesre festett vizet öntenek egymásra az emberek, mivel a hinduk hite szerint a tarka színek távol tartják az ártó szellemeket. Kevesebb mint egy hónappal később napi 300 ezer fölött jár a koronavírussal újonnan megfertőződöttek száma. Fotó: MTI/AP
Indiai férfiak és nők táncolnak a hinduk tavaszköszöntő ünnepén, a Holi fesztiválon Gauháti városban 2021. március 29-én. Az évenkénti tavaszünnepen színes porfestéket hintenek, vagy színesre festett vizet öntenek egymásra az emberek, mivel a hinduk hite szerint a tarka színek távol tartják az ártó szellemeket. Kevesebb mint egy hónappal később napi 300 ezer fölött jár a koronavírussal újonnan megfertőződöttek száma. Fotó: MTI/AP

Modi ráadásul a napokban engedélyezett 3 millió hindu hívő számára egy óriás-összejövetelt és ő maga folyamatosan tart politikai nagygyűléseket. Nem lehet szó nélkül elmenni az egészségügyi miniszter mellett sem, aki szerint a tehén vizelete kigyógyítja a betegeket a Covidból.

Ha mindez még nem lenne eléggé sokkoló, akkor bizony hozzá kell még tenni, hogy valójában senki sem tudja a valós Covid-halálozási adatokat. Különösen a vidéki térségekben ezrek el sem jutnak a teszt-pontokig és meghalnak otthon, mielőtt kórházba kerülnének.

Márpedig Indiában vidéken él a népesség 60 százaléka, és a kistelepüléseken gyakorlatilag nem létezik közegészségügyi infrastruktúra. Olyan, perifériás szövetségi államokban, mint például Uttar Prades vagy Bihár, az egészségügyi alapellátást végző személyzet több mint háromnegyede képesítetlen.

Vonatukra váró emberek a Lokmanya Tilak pályaudvar előtt Mumbaiban 2021. április 10-én. Fotó: MTI/EPA/Divjakant Szolanki
Vonatukra váró emberek a Lokmanya Tilak pályaudvar előtt Mumbaiban 2021. április 10-én. Fotó: MTI/EPA/Divjakant Szolanki

India GDP-jének csupán 1,5 százalékát fordítja egészségügyre. Sajtójelentések szerint csupán 40 ezer lélegeztetőgép működik az országban és 84 ezer főre (!) jut egyetlen intenzív osztályos ágy.

A Nyugat csak szavakban támogat, Kína figyel

A világ nagypolitikája most kapkod és az amerikai nemzetbiztonsági tanácsadótól kezdve a pakisztáni kormányfőig mindenki támogató üzeneteket küld. De Washington egyelőre konkrét segítséget nem adott, ezért is szólította fel az indiai-amerikai kongresszusi képviselő, Raja Krishnamoorthi a Fehér Házat, hogy az amerikai raktárakban porosodó 40 millió AstraZeneca vakcinából küldjön Indiába.

Kínában a nagypolitika érthető módon óriási figyelemmel követi az indiai folyamatokat. A kommunista párt szócsövének szerkesztőségi cikke gúnyosan emeli ki, hogy Új-Delhit ebben a nehéz helyzetben gyakorlatilag cserben hagyták nyugati szövetségesei. Szavak vannak London és Washington részéről – de tettek nincsenek. A nyugatiak bizony felfüggesztették diplomaták akkreditálását Indiába, ahogyan a repülőjárataikat is.

Koronavírus-tesztre várakoznak emberek Bengaluruban 2021. április 19-én. Fotó: MTI/EPA/Dzsagadis Nv
Koronavírus-tesztre várakoznak emberek Bengaluruban 2021. április 19-én. Fotó: MTI/EPA/Dzsagadis Nv

A lap kiemeli, hogy Peking csütörtökön konkrét segítséget ajánlott fel Indiának, amelyre várja a választ. A pártlap leszögezi, hogy a Nyugatot India csak geopolitikailag érdekli. Márpedig ez törékeny és felületes kapcsolat. Végül pedig a cikk világos üzenetet küld az indiai vezetés felé: az alapvető érdekeket tekintve a két ország azonos csónakban evez, nem szabadna túldimenzionálni a határvillongást.

A pártlap egy másik írása szerint Indiát olyan szinten ássa alá a járvány, hogy a gazdasága 20 évvel korábbi szintre zuhanhat, destabilizálva akár teljes Dél-Ázsiát is. Kínai szakértők előrejelzésére hivatkozva a lap azt állítja, hogy két múlva már 500 ezer új COVID fertőzött lehet napi szinten Indiában és legalább egy hónapba fog kerülni, amíg a második hullámot ellenőrzés alá lehet vonni.

Ezt bizony a tehetős indiaiak is így látják, ezért fejvesztve menekülnek az országból. A szupergazdagok magángépeikkel röpültek a múlt héten Londonba, a felső középosztály pedig kétségbeesetten próbált az Arab-öbölbe jutni. Az Egyesült Arab Emirátusok (UAE) tegnap felfüggesztette járatait Indiába, de pénteken és szombaton egy Mumbai-Dubai járatra 1000 amerikai dollárba került már a jegy – a szokásos ráta tízszerese. UAE-ben mintegy 3,3 millió indiai él, az ottani népesség harmada.

A rovat támogatója a 4iG

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Makro / Külgazdaság Megremegett az olajpiac, a befektetők attól tartanak, hogy Trump Iránban is beavatkozhat
Privátbankár.hu | 2026. január 29. 19:52
Mintegy 3 százalékkal, öthavi csúcsra emelkedtek ma a világpiaci kőolajárak. A háttérben az áll, hogy egyre több amerikai hadihajó érkezik Irán partjaihoz, és nő a beavakozás kockázata. Ha ez megtörténne, az a globális olajkínálatra nagyon negatív hatással lenne.
Makro / Külgazdaság Óriási kilengések, érdekes eredményeket hoz eddig Donald Trump vámháborúja
Privátbankár.hu | 2026. január 29. 16:15
Az amerikai külkereskedelmi hiány az elemzők által vártnál jóval jelentősebben nőtt novemberben – derült ki az amerikai kereskedelmi minisztérium csütörtökön közzétett adataiból.
Makro / Külgazdaság Hosszú árnyékot vet az infláció, ezermilliárdos teher húzza vissza a gazdaságot
Imre Lőrinc | 2026. január 29. 14:29
Sorozatban a harmadik évben nem sikerült számottevő növekedést elérni a magyar gazdaságban. Sőt, ezen periódus átlagában gyakorlatilag stagnált az ország GDP-je. Bár a reálbérek már két éve ismét emelkednek, a 2022-es inflációs sokk hosszú árnyékot vet és a lakosság még mindig jóval magasabb drágulási ütemet érzékel. Persze az is lehet, hogy inkább a Központi Statisztikai Hivatal téved. A Klasszis Befektetői Klub elemzői kerekasztalán azzal kapcsolatban sem volt egyetértés, hogy mi lesz a forinttal akkor, ha a Fidesz, vagy ha a Tisza nyer áprilisban.
Makro / Külgazdaság Nem Kína, nem az Egyesült Államok, lehet, hogy jó lóra tettek Ursula von der Leyenék Indiával
Imre Lőrinc | 2026. január 29. 14:10
Az előrejelzések szerint India gazdasága a 2027-es pénzügyi évben 6,8–7,2 százalék közötti mértékben növekedhet, amivel megelőzné a világ vezető hatalmait.
Makro / Külgazdaság Donald Trump közvetíthetne az egymásnak feszülő magyarok és ukránok között?
Privátbankár.hu | 2026. január 29. 12:56
A csütörtök délelőtti Kormányinfón szóba került az elmérgesedett magyar-ukrán viszony is, ahol feltették a kérdést Gulyás Gergelynek, mi lenne, ha Donald Trump mediálna a két fél között. 
Makro / Külgazdaság Nagy Márton alaposan megjutalmazza a postásokat
Privátbankár.hu | 2026. január 29. 09:23
Jutalmat és extra béremelést kapnak. 
Makro / Külgazdaság Így járt a magyar külkereskedelem 2025-ben: ugrott az import, csökkent az export
Privátbankár.hu | 2026. január 29. 08:30
Decemberben és 2025 egészében is romlott a külkereskedelmi mérleg egyenlege.
Makro / Külgazdaság Mintha csak Varga Mihály kottájából játszana a hivatal: jó hírek érkeztek az árakról
Privátbankár.hu | 2026. január 29. 08:30
2025. decemberben az ipari termelői árak átlagosan 3,4 százalékkal maradtak el az egy évvel korábbitól és az előző hónaphoz viszonyítva 0,4 százalékkal alacsonyabb szinten realizálódtak
Makro / Külgazdaság Nem engedett az amerikai jegybank Trump nyomásának
Privátbankár.hu | 2026. január 29. 06:01
A Fed változatlanul hagyta az irányadó dollárkamatot januári ülésén.
Makro / Külgazdaság Továbbra is bajban van Európa igáslova
Privátbankár.hu | 2026. január 28. 19:27
Lefelé módosították a német gazdasági várakozást.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG