4p

Klasszis Egészséggazdaság és Longevity Konferencia 2026

A platform, ahol az egészségügyi ökoszisztéma kulcsszereplői – gyártók, szolgáltatók, biztosítók, döntéshozók – közösen gondolkodnak az iparág jövőjéről.

Vegyen részt Ön is!

Részletek >>

A menekültügyben teljesen kiszolgáltatottá vált EU ma ki akarja szervezni saját védelmét egy kiszámíthatatlan ország beszámíthatatlan vezetőjének. A csúcs záródokumentum-tervezete szerint a menekültek illegális áramlását a nyugat-balkáni útvonalon azonnal be kell szüntetni. Az orosz szankciók által kiváltott török csődhullám miatt több százezer munkanélküli török indulhat el a németországi rokonsághoz.
Merkel és Erdogan

A Kádár-rendszer alatt a hazai iskolákban évente rendezték meg a ’Ki tud többet a Szovjetunióról’ című vetélkedőt. Mostanra a jelek szerint eljött az ideje a ’Lehet-e még szánalmasabb az EU?’ nevezetű versenynek. Brüsszel és Berlin ugyanis ma egy rendkívüli EU-török csúcstalálkozó keretében akarja kiszervezni az EU menekült-védelmét egy kiszámíthatatlan ország beszámíthatatlan vezetőjének, aki szisztematikusan együttműködik az Iszlám Állammal és a polgárháború szélére sodorta saját országát.

Az Erdogan elnök vezette Törökország kíméletlenül használja ki a Merkel és Juncker által vezényelt menekült-koncepció teljes csődjét. Tudja, hogy megnőtt a zsaroló potenciálja Európa felé, ezért például a múlt héten a hatóságok egyszerűen lerohanták a legnagyobb példányszámban megjelenő kormány-kritikus újság szerkesztőségét és a kiadó média-csoportot gondnoki testület irányítása alá helyezték. A nagyzási hóbortban szenvedő Erdogant az utóbbi időszakban külpolitikai és gazdasági kudarcok sorozata érte, és ezért a nemzetellenes terrorista erőket hibáztatja.

Radikális változások a balkáni útvonalon

Az osztrák vezető napilap, a Der Standard megszerezte a mai EU-török csúcs záródokumentum-tervezetét. A dokumentum szerint a menekültek illegális áramlását a nyugat-balkáni útvonalon azonnal be kell szüntetni. Mivel még mindig naponta 2000 menekült érkezik Görögországba és a balkáni útvonal lezárása csak növeli a nyomást Athénra, ezért az EU késznek mutatkozik „közös felelősséget vállalni és minden mobilizálható eszközzel Görögország segítségére sietni.”

Káncz Csaba

Az EU kormányfői a dokumentumban még mindig reményüket fejezik ki, hogy mozgásba jön a 160 000 menekült elosztására vonatkozó kvótarendszer. Mivel tudott, hogy egyes kelet-európai országok vonakodnak teljesíteni ezt a szolidaritási felkérést, ezért a titkos dokumentum „egyes tagállamokat felkér, hogy önkéntesen magasabb menekült-kvótát vállaljanak be”. Végezetül az EU-csúcs dönteni akar arról, hogy az év végéig visszaáll a Schengeni övezet zavartalan működése és a nyolc tagállam, amely határellenőrzést vezetett be, addigra ezt felszámolja.

Mit jelenthet a török csődhullám Berlin számára?

Ennek a tervezett megállapodásnak viszont a kulcsa, hogy Törökország konstruktívan együttműködjön az Égei-tengeri EU-s külső határszakasz védelmében és visszafogadja a azokat a migránsokat, akiknek nincsen esélyük menekült-státuszt kapni az EU-ban. A tervezet ezért magába foglal egy június 1-el hatályba lépő EU-Törökország külön-megállapodást is.

Németország új stratégiai partnere felől azonban egy másik viharfelhő is közeledik. A január elsejei hatállyal életbe lépett orosz gazdasági szankciók ugyanis csődhullámot indítottak el Törökországban – pedig Putyin még ki sem játszotta legerősebb aduját, az energia-kártyát. A turizmus, az építőipar, az élelmiszer-gyártás és a textiliparban török cégek ezrei dobták be a törülközőt az utóbbi hetekben. Turisztikai szakemberek szerint csak ebben a szektorban 500 000 ember vesztheti el az állását.

Képzelhetjük, hogy mi lenne annak a következménye, ha az említett félmillió munkanélkülinek csak a fele-harmada kerekedne hirtelen útra a németországi rokonsághoz munkát vagy segítséget kérni. Ráadásul, ha Merkel-Erdogan korábbi megállapodása alapján október után már vízum nélkül tehetik ezt meg, akkor a német hatóságok még ellenőrizni sem tudják a folyamatot. Holott egyelőre csak a török turizmus-szektorra vonatkozóan ismerjük ezeket a brutális szakmai előrejelzéseket, az építőipart és a mezőgazdaságot ért veszteségeket a török szakemberek még nem is konkretizálták

Káncz Csaba jegyzete

A rovat támogatója a 4iG

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Makro / Külgazdaság Az MNB bedobja devizatartalékát az energiaimport biztosítására
Privátbankár.hu | 2026. március 10. 15:15
A Monetáris Tanács az energiaimport kapcsán felmerülő jelentősebb devizalikviditási igény biztosításáról döntött.
Makro / Külgazdaság Nagyot durrant a kínai exporttöbblet
Privátbankár.hu | 2026. március 10. 14:55
Kína kereskedelmi többlete meghaladta a várakozásokat, az első két hónapban elérte a 213,6 milliárd dollárt.
Makro / Külgazdaság A fix 3 százalékos hitelek módosításáról döntött a kormány
Privátbankár.hu | 2026. március 10. 11:32
A kormány döntése értelmében márciustól magasabb hitelösszeggel és hitelkiváltási lehetőséggel igényelhetik a hazai kis- és közepes vállalkozások a fix 3 százalékos hitelt.
Makro / Külgazdaság Nem kezdte túl erősen az évet Európa legnagyobb gazdasága
Privátbankár.hu | 2026. március 10. 11:15
Csökkent Németország kivitele és behozatala januárban decemberhez viszonyítva a szövetségi statisztikai hivatal, a Destatis honlapján kedden közzétett adatok szerint.
Makro / Külgazdaság Nyugtat a minisztérium: marad árrés a kereskedőknél, ennyibe kerül a jövedékiadó-csökkentés
Privátbankár.hu | 2026. március 10. 10:51
A védett árakkal és a jövedékiadó-csökkentéssel kapcsolatban tartott háttérbeszélgetést Gerlaki Bence, a Nemzetgazdasági Minisztérium államtitkára és Steiner Attila, az Energiaügyi Minisztérium államtitkára.
Makro / Külgazdaság Európa egyik leggyengébb teljesítményét hozta össze a magyar gazdaság
Privátbankár.hu | 2026. március 10. 09:10
A nemzetközi mezőny egyik legrosszabb adatát érte el 2025-ben.
Makro / Külgazdaság Óriási fordulatot jelez a cégek toborzási kedve
Privátbankár.hu | 2026. március 10. 08:45
Javuló kilátásokat mutatnak a hazai cégek foglalkoztatási tervei: 2026 második negyedévében a magyar munkáltatók 35 százaléka tervezi bővíteni jelenlegi munkaerőkeretét, miközben csökkentést csupán 17 százalékuk jelez előre – derül ki a Manpower Magyarország Munkaerőpiaci Előrejelzéséből.
Makro / Külgazdaság Csak ámulunk-bámulunk: több mint kilenc éve nem fordult elő ilyen
Privátbankár.hu | 2026. március 10. 08:30
Februárban az éves infláció 1,4 százalék lett, ennél utoljára csak 2016 novemberében tett közzé alacsonyabb adatot a Központi Statisztikai Hivatal.
Makro / Külgazdaság Jövedékiadó-csökkentést is bejelentett a kormány az éj leple alatt megjelent rendeletében
Imre Lőrinc | 2026. március 10. 06:45
Már olvasható a március 10-től hatályba lépett rendelet a Magyar Közlönyben a védett üzemanyagárakkal kapcsolatban.
Makro / Külgazdaság Vagy kompenzációt kérnek a kutak, vagy bezárnak – itt az első piaci reakció a védett árakra
Imre Lőrinc | 2026. március 9. 19:43
Magyarországot is elérte a nemzetközi üzemanyagárrobbanás, ezért a kormány védett árat vezetett be mindkét üzemanyagtípus esetében – jelentette be Orbán Viktor miniszterelnök a kormány rendkívüli ülését követően. A Független Benzinkutak Szövetsége egészen mást javasolt, szerintük jelenleg még több a nyitott kérdés, mint a válasz. De vajon hogyan kerülhetők el az ellátási problémák?
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG