3p

Mi vár a magyar befektetőkre ősszel?

Mit jelentenek az adózási és szabályozási változások a befektetők számára?
Merre tart az állampapírpiac?
Hogyan érdemes gondolkodni a hosszú távú megtakarításokról és az ingatlanbefektetésekről?

Klasszis Befektetői Klub
2026. szeptember 24., Budapest

Foglalja le helyét most >>

Az elemzők szerint nem kell aggódni a Moody's elmaradt minősítése miatt, novemberben jöhet, amire mindenki vár.

Az elemzők többségében csalódást keltett, hogy a Moody's nem vizsgálta, így nem is javította Magyarország államadós-besorolását pénteken, de úgy vélték, a novemberi felülvizsgálaton már felminősítheti Magyarországot a hitelminősítő. Ürmössy Gergely, az Erste Bank vezető makrogazdasági elemzője elmondta, bár csalódást keltett a felminősítés elmaradása, van esély arra, hogy a Moody's novemberi felülvizsgálatán felminősítse a magyar besorolást.

Van, aki nem nyúl hozzánk

Ezzel szemben az S&P várhatóan befektetésre nem ajánlott kategóriában hagyja idén Magyarországot és kilátásjavítást sem vár ennél a hitelminősítőnél.

A várható hitelminősítői döntés szempontjából fontosnak nevezte a gazdaság növekedési ütemének alakulását. Ha tartóssá válik az első negyedévben tapasztalt lefulladás - amit a Brexit akár erősíthet is -, akkor Magyarországnak valószínűleg hosszabb időre le kell mondania a felminősítésről - jelezte. Az elemző azonban azzal az alapforgatókönyvvel számol, hogy a GDP növekedése stabilizálódni fog a következő negyedévekben, idén átlagosan eléri a 2 százalékot, a Brexit konjunktúralassító hatása mérsékelt lesz, a költségvetési deficit pedig alacsony marad.

Vannak buktatók

Virovácz Péter, az ING Bank vezető elemzője azt hangsúlyozta, hogy a Moody's a felminősítés irányába mutató tényadatok ellenére - a jelentős folyó fizetésimérleg-többlet, a csökkenő adósságállomány, a feszes költségvetés - halasztotta el a döntést, ez azonban nem feltétlenül meglepetés, hiszen számos olyan kockázati tényező övezi nemcsak a hazai, hanem az európai gazdaságot, amely inkább kivárásra ösztönözte a hitelminősítőt. Ezek között az első a bizonytalan környezetet eredményező Brexit. Ha a helyzet megnyugtatóan rendeződik és a magyar gazdaságot sem érik negatív sokkok, a következő, novemberi felülvizsgálat során nagy valószínűséggel befektetésre ajánlott kategóriába emeli Magyarországot a Moody's - tette hozzá.

Bevett szokás?

Trippon Mariann, a CIB Bank vezető elemzője hangsúlyozta, a Moody's döntése a bank elemzői számára nem okozott meglepetést. Felidézte, a gyakorlati tapasztalatok azt mutatják, hogy átlagosan körülbelül egy évnek kell eltelnie a kilátás javítása és a besorolás felminősítése között, a Moody's pedig még csak tavaly novemberben látta el pozitív kilátással a magyar szuverén adósság minősítését.

Rámutatott: a Brexit referendumot követő bizonytalan periódus pontos reálgazdasági és piaci hatásait nem lehet meghatározni. Bár az idei és a jövő évet érintő költségvetési lazítás ellenére a hiány kényelmesen 3 százalék alatt marad, a lefele mutató növekedési kockázatok és a magasabb deficit bizonytalanabbá teszi a korábban prognosztizált adósságcsökkentési pályát.

Duronelly Péter, az Aegon Magyarország Befektetési Alapkezelő portfóliómenedzsere kifejtette: kétségtelen, hogy az ország külső adóssága nemzetközi összehasonlításban még jelentős, de az elmúlt öt-hat évben a feltörekvő országok közül Magyarország javította sérülékenységi mutatóit a legjobban. A hitelkockázat szempontjából fontos, hogy a folyó fizetési mérleg jelentős többletet mutat. A növekedést tekintve úgy tűnik, a jelenleg 1,0-1,5 százalékos európai növekedés mellett elegendő a költségvetési egyensúly megtartásához. Hozzátette, hogy a magyar eszközök árazása eddig sem tükrözte a hitelbesorolás alacsony szintjét, így nem valószínű, hogy a felminősítés elmaradása hirtelen jelentős hatást gyakorolna a hozamokra vagy a devizára.

A rovat támogatója a 4iG

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Makro / Külgazdaság A CIA igazgatóját szállította a Moszkvában landoló amerikai gép
Privátbankár.hu | 2026. augusztus 25. 19:41
Vlagyimir Putyin még egy tömegrendezvényt is lemondott, bár nyíltan senki nem erősítette meg, hogy ő is tárgyalt a CIA igazgatójával.
Makro / Külgazdaság Elkezdte az euró bevezetése szempontjából is sorsdöntő munkát a Magyar Nemzeti Bank
Privátbankár.hu | 2026. augusztus 25. 17:22
A Magyar Nemzeti Bank (MNB) monetáris tanácsa végigvitte, amit a júniusi kamatdöntő ülést követően Varga Mihály jegybankelnök bejelentett. A „mini” kamatcsökkentési ciklus keretében a nyár folyamán háromszor mérsékelte az alapkamatot, augusztus 25-én is 25 bázisponttal, 5,5 százalékra. Varga Mihály a Monetáris Tanács sajtótájékoztatóján arról beszélt, hogy amennyiben a kormány komolyan gondolja az euró bevezetését, akkor az MNB-nek is vannak ezzel kapcsolatban feladatai. Az egyik ilyen a jelenlegi 3 százalékos inflációs cél felülvizsgálata, amihez már hozzá is láttak a Szabadság téren.
Makro / Külgazdaság A nevető negyedik: Magyarázkodni kezdett a Tisza-frakció Sárvári Nicholas jelölése miatt
Privátbankár.hu | 2026. augusztus 25. 17:10
A párt szerint Sárvári kapta a negyedik legtöbb pontot, ezért kezdeményezték, hogy hallgassák meg őt is. A dobogós Jancsics Dávid visszalépett a jelöltségtől, ezért végül három embert hallgattak meg.
Makro / Külgazdaság Így húzná tovább a nadrágszíjat a Pénzügyminisztérium
Privátbankár.hu | 2026. augusztus 25. 15:52
A minisztérium háttérbeszélgetésén azt is megtudtuk, mikor fogadhatják el a 2027-es költségvetés tervezetét. 
Makro / Külgazdaság Utoljára májusban volt ennyire drága a dízel
Privátbankár.hu | 2026. augusztus 25. 15:02
Nem változnak az üzemanyagárak szerdán, továbbra is nyári csúcsán, 681 forintos átlagáron lehet dízelt tankolni.
Makro / Külgazdaság Döntöttek Varga Mihályék: közel négy és fél éves mélypontra csökkentik az alapkamatot
Privátbankár.hu | 2026. augusztus 25. 14:01
Lezárult a Varga Mihály jegybankelnök által júniusban meghirdetett „mini” kamatcsökkentési ciklus, miután a Magyar Nemzeti Bank (MNB) monetáris tanácsa augusztus 25-i ülésén sorozatban harmadszor is 25 bázisponttal mérsékelte az alapkamatot, 5,5 százalékra. Az irányadó ráta legutóbb 4 éve és 3 hónapja, 2022. május 31-én volt ennél alacsonyabb, 5,4 százalékos szinten.
Makro / Külgazdaság Vagyonvisszaszerzési hivatal: itt van, mit ígérnek az elnökjelöltek
Privátbankár.hu | 2026. augusztus 25. 12:54
Meghallgatták a három elnökjelöltet, itt vannak a legfontosabb mondatok.
Makro / Külgazdaság Még jobb kamatozással sem kellettek a pluszmilliárdok a magyar államnak
Privátbankár.hu | 2026. augusztus 25. 12:36
Csak 30 milliárdot tettek zsebre a 36,5 milliárdból, pedig tovább csökkent az átlaghozam.
Makro / Külgazdaság Megnyugtató hírt közölt a Mavir
Privátbankár.hu | 2026. augusztus 25. 10:44
Vége a krízisnek hivatalosan is.
Makro / Külgazdaság Megint vakarhatják a fejüket az elemzők a német adatok láttán
Privátbankár.hu | 2026. augusztus 25. 10:04
Nem ilyen GDP-adatra számítottak.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG