4p

Honnan kerít pénzt a kormány a 14. havi nyugdíjra?
Mit okoznak a kedvezményes hitelek?
Lesz ítélet az MNB-botrányban a választásokig?

Online Klasszis Klub élőben Simor Andrással!

Vegyen részt és kérdezze Ön is a korábbi jegybankelnököt!

2025. november 12. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

A közgazdász, bankár november 28-án, csütörtökön 15 óra 30 perckor lesz élő adásunk vendége. Felcsuti Péterrel átbeszéljük, mi a legfőbb baja az idén a tavalyihoz hasonlóan ismét recesszióba zuhant hazai gazdaságnak, kitérve egyebek mellett arra, hogyan lehetséges az, bár az Európai Unióban messze a legtöbb támogatást az Orbán-kormány adja a gazdaság szereplőinek, mégis szinte alig van mutató, amelyben ne lennénk tökutolsók. Vajon ezen változtathat-e egy kormányváltás, Magyar Péter kvázi megváltó is lehet, vagy csak leváltó – ha egyáltalán? Az élőben zajló stúdióbeszélgetésre ingyenesen lehet regisztrálni, majd azt online követni és kérdéseket feltenni.

A november 28-án, csütörtökön 15:30-kor kezdődő rendezvényünket a Klasszis Média Lapcsoport Klasszis nevű YouTube-csatornáján és Facebook-oldalunkon követhetik élőben. A konkrét linket az eseményre előzetesen regisztráltaknak küldjük meg. Hogy ne maradjon le:

Regisztráljon most! >>

Már egy ideje rezignáltan vesszük tudomásul, amikor a Központi Statisztikai Hivatal (KSH) megjelentet egy makrogazdasági adatot. Például azt, hogy a magyar gazdaság a tavalyi után az idén is recesszióba süllyedt. Ami nem csoda, hiszen az ipari termelés – azon belül is az építőipar –, valamint a beruházások jócskán elmaradnak a tavalyi szintektől. Pedig azok sem voltak túl magasak, emiatt azt gondolhattuk volna, bravúr őket alulmúlni. Hát sikerült.

Ráadásul a GDP-termelés másik fontos eleme, a lakossági fogyasztás sem jelenthet lendítő erőt. Hiába a KSH által kimutatott két számjegyű reálbér-emelkedés, egyrészt ebben sokan egyáltalán nem részesülnek, másrészt éppen a már említett gazdasági gondok, bajok, azok enyhülésének bizonytalan ideje miatt nem mernek költeni. Attól tartanak ugyanis, hogy a 2022–23-ban hosszabb időn át európai uniós rekorder, igaz, már csak a rendkívül magas bázis miatt is az idén óhatatlanul lejjebb ment inflációnk ismét felpörög. Aminek jelei az októberi adatokban – különösen az átlagos fogyasztóiár-indexnél szokatlanul magasabb maginflációban – már tetten is érhetők.

Ebben a helyzetben sokan inkább félreteszik a pénzüket, még ha ezt a kormány nem is nézi jó szemmel. Hiába, kell a kereslet a kormányzati GDP-növekedési tervek (erre az évre 4, 2025-re 3-6, de a költségvetésben már csak 3,4 százalékos) megvalósulásához. Ezért minden „fiókba” belenéznek Nagy Márton nemzetgazdasági miniszter vezérletével, honnan lehet pluszforrást szerezni. Az ötletbörze során jönnek aztán az olyan eretnek gondolatok, mint hogy az emberek idős éveikre fialtatott pénzeit is be lehetne vonni a körforgásba, lehetővé téve, hogy az önkéntes nyugdíjpénztárakban lévő összegeket adómentesen lehessen lakáscélokra fordítani. Azokon belül is nem csak vásárlásra, korszerűsítésre, felújításra, hanem adósság törlesztésére, legyen az akár (horribile dictu!) szabad felhasználású jelzáloghitel.

Felcsuti Péter november 28-án, csütörtökön 15 óra 30 perckor lesz a Klasszis Klub Live vendége
Felcsuti Péter november 28-án, csütörtökön 15 óra 30 perckor lesz a Klasszis Klub Live vendége
Fotó: Facebook

Hogy mennyire veszélyes az, hogy közel másfél évtizeddel a magánnyugdíjpénztárak kivéreztetése, azok több mint 3 ezer milliárd forintos einstandolása után az Orbán-kormány most a „csak” 2 ezermilliárdos vagyon felett diszponáló önkéntes pénztártagokat arra biztatja, az öngondoskodást sutba vágva az aktuális megélhetésüket könnyítsék meg, s a hosszabb távúnak szánt megtakarításukat most költsék el? Nos, erről is megkérdezzük Felcsuti Péter közgazdászt, a Raiffeisen Bank egykori vezérigazgatóját, a Magyar Bankszövetség exelnökét a következő Klasszis Klub Live-ban.

A szokás szerint ezúttal is egyórásra tervezett beszélgetés során azonban nemcsak mi tesszük fel kérdéseinket, erre olvasóinknak, nézőinknek is lesz lehetőségük. Az adás alatt chaten, valamint előzetesen, a klasszisklub@privatbankar.hu címre is elküldhetik kérdéseiket.

A november 28-án, csütörtökön 15:30-kor kezdődő rendezvényünket a Klasszis Média Lapcsoport Klasszis nevű YouTube-csatornáján és Facebook-oldalunkon követhetik élőben. A konkrét linket az eseményre előzetesen regisztráltaknak küldjük meg. Hogy ne maradjon le:

Regisztráljon most! >>

Beszámolók a korábbi Klasszis Klub rendezvényeinkről:

A rovat támogatója a 4iG

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Makro / Külgazdaság Mitől is véd Trump pajzsa? Ma délután Simor Andrással beszélgetünk a Klasszis Klub Live-ban
Privátbankár.hu | 2025. november 12. 08:43
A volt jegybankelnök, közgazdász 15 óra 30-tól élőben válaszol a mi és olvasóink, nézőink kérdéseire. Hangoljon a Klasszis Média YouTube-csatornájára!
Makro / Külgazdaság Ezen is múlhat Putyin békeszándéka? Oroszország egyik legnagyobb partnere irányt vált
Imre Lőrinc | 2025. november 12. 05:58
Az elmúlt időszak egyik legfontosabb, a magyar közéleti, politikai diskurzust is meghatározó bejelentése Donald Trumphoz és az új, vezető orosz energiavállalatokat célzó amerikai szankciókhoz kapcsolódik. Úgy tűnik, hogy az Egyesült Államok gazdasági büntetőintézkedései, ha nem is kényszeríthetik térdre Oroszországot, de jelentős ütést vihetnek be az agresszornak, amely egyik legfontosabb vásárlóját, Indiát is kezdi elveszíteni.
Makro / Külgazdaság Komoly bajban a német gazdaság?
Privátbankár.hu | 2025. november 11. 13:02
A feldolgozóiparban különösen sötéten látják a helyzetet.
Makro / Külgazdaság Valami nagyon félrement a brit gazdaságban, az elemzők is másra számítottak
Privátbankár.hu | 2025. november 11. 12:48
A Covid óta nem voltak ennyien munka nélkül.
Makro / Külgazdaság Szerbiában már hatottak az amerikai szankciók – lelépne az orosz tulajdonos
Privátbankár.hu | 2025. november 11. 10:44
Átadná a NIS irányítását másnak az orosz tulajdonos.
Makro / Külgazdaság Nagyon fájhat az OTP-nek a bankadó tervezett emelése
Privátbankár.hu | 2025. november 11. 10:27
Akár 60 milliárddal is nőhet a bank adóterhe a tervezett emelés hatására.
Makro / Külgazdaság Benéztünk az első budapesti orosz fapados boltba, és azt is megtudtuk, mikor nyit
Vámosi Ágoston | 2025. november 11. 10:17
Hamarosan találkozhatunk annak az orosz üzletláncnak a hirdetéseivel, amelyet korábban Mere néven akartak elindítani Magyarországon. Az első bolt a Mohu egyik budapesti hulladékudvara mellett kap helyet, az egyik álláshirdetésükre pedig litvániai telefonszámon lehet jelentkezni. A céghálóban Rogán Antal apósának egyik üzlettársa is a képbe kerül.
Makro / Külgazdaság Jelentősen megemelné a kormány a bankadót – túl nagy a költségvetés hiánya
Privátbankár.hu | 2025. november 11. 09:19
185 helyett 370 milliárdot szednének be a bankoktól, zárolják a költségvetési tartalékot is.
Makro / Külgazdaság Megállt az idő az inflációnál, ennek most örülhetnek Nagy Mártonék
Privátbankár.hu | 2025. november 11. 08:30
2025. októberben a fogyasztói árak átlagosan 4,3 százalékkal haladták meg az egy évvel korábbiakat. Szeptemberhez viszonyítva átlagosan stagnált az infláció – közölte a Központi Statisztikai Hivatal.
Makro / Külgazdaság Öt demokrata megtört: vége lehet a rekordhosszúságú amerikai leállásnak
Privátbankár.hu | 2025. november 11. 07:11
Néhány napon belül indulhat újra az amerikai állam gépezete.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG