4p

Mi vár a magyar befektetőkre ősszel?

Mit jelentenek az adózási és szabályozási változások a befektetők számára?
Merre tart az állampapírpiac?
Hogyan érdemes gondolkodni a hosszú távú megtakarításokról és az ingatlanbefektetésekről?

Klasszis Befektetői Klub
2026. szeptember 24., Budapest

Foglalja le helyét most >>

A GKI Gazdaságkutató Zrt. idén legalább 4,2 százalékos növekedésre számít, jövőre pedig csak 3,2 százalék körülire, miközben a legtöbb előrejelző idén még 4-4,5 százalékot prognosztizál, jövőre pedig - a kormány kivételével - már csak 3-3,5 százalékos bővülésre számítanak.

A gazdaságkutató elemzése szerint az EU-transzferekkel finanszírozott beruházások és a választások által is gerjesztett lakossági fogyasztás növekedése lassulni fog, az európai konjunktúra bizonytalan, az EU-kapcsolatok feszültek, és egyelőre a költségvetési és monetáris politika is laza.

A második negyedévben a régiós országok közül csak a lengyel növekedés volt gyorsabb a magyarnál. Magyarországon a nyári hónapokban folytatódtak az első fél évre jellemző folyamatok. Az ipari termelés és a kiskereskedelmi forgalom növekedési üteme nem változott érdemben. Az építőipar szárnyalása még erősödött is, miközben a kereskedelmi szálláshelyek forgalmi dinamikája lassult.

Visszaesik a bérnövekedés üteme is

A bruttó keresetek bővülése fékeződik, az infláció gyorsul, így idén a tavalyi kétszámjegyűnél valamivel kisebb ütemű, de továbbra is nagyon magas, 7-8 százalékos reálkereset-növekedés várható a GKI szerint. Ez jövőre - főleg a bérkiáramlás lassulása miatt - 3-4 százalékra csökken, de továbbra is gyors marad. Az infláció szeptemberben már hetedik hónapja gyorsult, és elérte a 3,6 százalékot.

Az év hátralevő részében és jövőre hasonló ütem várható, többek között a gyenge forint következtében. Míg az idei első negyedévben egy euróért átlagosan még csak 311 forintot kellett fizetni, a harmadik negyedévben már 324 forintot - mutattak rá a prognózis készítői.

A bérköltségek növekedésének és az áremelkedésnek az üteme az EU-n belül csak Romániában magasabb, mint Magyarországon. A munkanélküliség az egy évvel korábbihoz viszonyítva még csökken, az előző hónapokhoz viszonyítva azonban már megállt a mérséklődés. Igaz, eközben a közmunkások száma kedvező módon mérséklődött - teszik hozzá. A hivatalos munkanélküliség Csehország, Németország és Lengyelország után Magyarországon a negyedik legkisebb az EU-ban. A közmunkások száma azonban még jelenleg is megközelíti a munkanélküliekét, velük együtt a magyar munkanélküliségi ráta az EU átlaga körüli lenne - jelezték.

Hogy alakul majd a hiány?

Az államháztartás európai módszertan szerint számított helyzete nagyon kedvező, az első fél évben a hiány mindössze a GDP 0,1 százaléka volt (mivel ebbe többek között nem tartozik bele az EU-transzferek megelőlegezése).

Az államháztartás pénzforgalmi hiánya viszont 2018 első kilenc hónapjában közel 1500 milliárd forintot tett ki, csaknem 10 százalékkal magasabb volt az egész évre előirányzottnál. Ezen belül azonban szeptemberben némi többlet alakult ki, részben a beérkező EU-transzferek, részben az önkormányzatoknak kifizetett előlegek kincstári számlán való kötelező elhelyezése következtében - mutattak rá.

Az adóbevételek kedvezően alakultak, a hatalmas hiány elsősorban az EU-támogatások megelőlegezésének következménye, melyek beérkezésének időpontja nagyon bizonytalan. Ráadásul számos költségvetési-állami ágazatban - így az egészségügyben, az oktatásban vagy a szemétszállításban - súlyos működési zavarok, likviditási problémák alakultak ki.

Az EU módszertana szerinti államháztartási hiány - amelyben nem kell figyelembe venni az EU-transzferek megelőlegezését - feltehetőleg a tervezettnél valamivel kisebb (de a 2017. évinél nagyobb), 2,2 százalék körüli lesz. Ugyanakkor a magas pénzforgalmi hiány miatt csak alig csökkenő, az EU elvárásaitól elmaradó, 73 százalék feletti GDP-arányos államadósság várható. Jövőre immár a gazdasági növekedés lassulásának, ugyanakkor az európai parlamenti és önkormányzati választások időszakában kellene terv szerint 1,8 százalékra csökkenteni az államháztartás GDP-arányos deficitjét. A GKI szerint ennél magasabb hiány valószínű, a GDP-arányos államadósság viszont csökkenhet.

A rovat támogatója a 4iG

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Makro / Külgazdaság Furcsa bakival jött fontos hír a vagyonvisszaszerzési hivatal vezetéséről – frissítve: mégis lesz beleszólása a Magyarok Világszövetségének
Privátbankár.hu | 2026. augusztus 23. 15:51
Csütörtökön már meg is választhatják a hivatal vezetőit, de mi a helyzet a Magyarok Világszövetségével?
Makro / Külgazdaság Jeges megoldást tesztel Dél-Korea a közel-keleti válság kikerülésére
Privátbankár.hu | 2026. augusztus 23. 12:49
Az északi útvonalon jóval gyorsabban juthatnának el Európába az áruk.
Makro / Külgazdaság Nagyvállalatoktól kér pénzt Magyar Péter október 23-ára
Privátbankár.hu | 2026. augusztus 23. 10:54
Az lenne „méltányos és helyes” a miniszterelnök szerint, ha a magyar vállalatok is „beszállnának” az ünneplés költségeibe.
Makro / Külgazdaság Felülvizsgálja a kormány a Mol 35 éves koncesszióját
Privátbankár.hu | 2026. augusztus 23. 10:16
Gajdos László szerint keményen fogják képviselni a lakosság érdekét az ügyben.
Makro / Külgazdaság Vasárnap reggel már négy paksi turbina termel
Privátbankár.hu | 2026. augusztus 23. 09:53
Szerdára pedig már a magyar fogyasztás 35 százalékát fedezheti az erőmű termelése.
Makro / Külgazdaság Keddtől fontos számokat közölnek
Privátbankár.hu | 2026. augusztus 23. 08:41
Összeül a monetáris tanács, kiderül a részletes igazság a költségvetés helyzetéről, de a keresetekről és a munkaerőpiacról is adatokat közöl a KSH:
Makro / Külgazdaság Élőben jelentkezett be Magyar Péter Paksról – de milyen híreket hozott?
Privátbankár.hu | 2026. augusztus 23. 08:19
Elindítottak egy turbinát, de ez még csak a kezdet.
Makro / Külgazdaság Magyar Péter fantasztikus hírt közölt Paksról
Privátbankár.hu | 2026. augusztus 22. 15:05
Újraindul a termelés a paksi 3-as blokkban.
Makro / Külgazdaság A nap képe: Minden eddigi rekordot megdöntött a Velencei-tó szintje
Vámosi Ágoston | 2026. augusztus 22. 13:04
Strandidő és hosszú hétvége: ilyenkor általában megtelik a Velencei-tó partja, az emberek hosszú sorokban állnak a lángosért vagy a jégkásáért. Ezúttal viszont a természet győzött: a strandokról eltűnt a víz, a vendéglátás pedig vendégek nélkül maradt. 
Makro / Külgazdaság Fázni fog Németország télen? Aggasztó adat érkezett
Privátbankár.hu | 2026. augusztus 21. 14:46
Történelmi mélypontra süllyedt a németországi gáztározók töltöttsége az év ezen időszakában – közölte az Ines szakmai szövetség a dpa hírügynökséggel.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG