3p

Mi jön az Orbán-korszak után?
Mit tud tenni a gazdasággal a Magyar-kormány?

Online Klasszis Klub élőben Pogátsa Zoltánnal!

Vegyen részt és kérdezze Ön is az ismert közgazdászt, szociológust!

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt! >>

Frank Timmermans szerint a közeljövőben lezárhatják az együttműködési és ellenőrzési mechanizmust.

Bizakodó az Európai Bizottság, hogy Románia eleget tesz azoknak a feltételeknek, amelyek teljesítésével le lehet zárni a román igazságszolgáltatás uniós figyelését – mondta az Európai Bizottság első alelnöke, Frank Timmermans. Az uniós végrehajtó szerv tisztségviselője Sorin Grindeanu román miniszterelnökkel és Tudorel Toader román igazságügyi miniszterrel tárgyalt Bukarestben, ahol egyebek mellett a román kormánynak a büntetőtörvénykönyv és a -perrendtartás módosítására vonatkozó törvénytervezeteiről tárgyalt.

Timmermans jó véleményen volt a készülő tervezetről és leszögezte: most már csak a parlamenttől függ, hogy Románia a helyes úton maradjon, és visszafordíthatatlan legyen az igazságszolgáltatás reformja. Románia 2007-es belépése óta az Európai Unió folyamatosan figyelemmel kíséri a román és a bolgár igazságszolgáltatás reformját, évente jelentést készít, valamint ajánlásokat tesz.

Az EB első alelnöke szerint Románia sokat fejlődött az elmúlt tíz évben és olyan erdményeket ért el, amit akkor még ő sem hitt. Románia már a célegyenesben van a reformfolyamattal – tette hozzá. Timmermans továbbá reméli, hogy a bukaresti parlament támogatja majd a Grindeanu-kormány által társadalmi vitára bocsátott Btk.-t módosító törvénytervezeteket.

Akár már jövőre lezárulhat az ellenőrzés

Timmermans emlékeztetett, az év elején még komoly kétségek voltak Brüsszelben, hogy az igazságszolgáltatási reformfolyamat leáll Romániában – utalva ezzel a kormány által elfogadott, majd később visszavont kormányrendeletre, amely enyhítette a büntető törvénykönyv bizonyos cikkeinek szigorát. Erről részletesebben itt olvashatsz.

Az EB első alelnöke szerint a Bukaresttel folytatott tárgyalások már reményre adnak okot. Bár konkrét dátumot nem mondott, de úgy fogalmazott, a közeljövőben már lehetségesnek látja az ellenőrzés lezárását. Az alelnök meggyőződése, hogy ezt követően a román állampolgárok fogják követelni a korrupcióellenes harc folytatását, így ők képeznek garanciát arra, hogy Románia nem tér le majd a helyes útról.

Románia miniszterelnöke bízik abban, hogy az idei brüsszeli jelentés megteremti az alapját annak, hogy az EB lezárja Románia megfigyelését, egyúttal megszünteti az úgynevezett együttműködési és ellenőrzési mechanizmust.

A héten Calin Popescu Tariceanu, a román szenátus elnöke is tárgyalt Timmermansszal, és kijelentette, jó esély van arra, hogy az eljárás már 2018-ban lezáruljon. Jean-Claude Juncker, az Európai Bizottság elnöke tavaly februárban úgy nyilatkozott: még a jelenlegi uniós bizottság megbízatásának lejárta előtt lezárhatják a romániai reformok figyelemmel kísérését.

A rovat támogatója a 4iG

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Makro / Külgazdaság A krach előtt még gyorsan felpörgették az iráni háború által leginkább sújtott gazdaságot
Privátbankár.hu | 2026. április 23. 13:18
A várt visszaesés helyett jelentősen élénkült a brit gazdaság aktivitása áprilisban a csütörtökön ismertetett mérőszámok alapján. Elemzők szerint ugyanakkor valószínűleg rövid távú fellendülésről van szó, miután a vállalatok a beszerzésekkel igyekeztek megelőzni az iráni háború várható inflációs és ellátási hatásait.
Makro / Külgazdaság Az Európai Ügyészség nagyon várja Magyarország csatlakozását
Privátbankár.hu | 2026. április 23. 12:51
Már 22 állammal van tapasztalatuk.
Makro / Külgazdaság Orbán Viktorék után alig maradt valami az államkasszában
Privátbankár.hu | 2026. április 23. 11:22
Titokzatos nagy lyuk tátong a büdzsében.
Makro / Külgazdaság Reagált az Erste arra, hogy Simor András szerint az MNB alelnöke megzsarolta az Erste vezérét
Privátbankár.hu | 2026. április 23. 09:51
Kiszámíthatóan működő Magyarországban bíznak.
Makro / Külgazdaság A tiszás kétharmad könnyedén elzárhatja a NER-es pénzcsapokat
Privátbankár.hu | 2026. április 23. 08:38
35 évre kiosztott koncessziókat vehet vissza a Tisza-kormány az Orbán-rezsim által kiválasztott cégektől.
Makro / Külgazdaság Nálunk kérdezhet is Pogátsa Zoltántól – ma délután a Klasszis Klub Live-ban
Privátbankár.hu | 2026. április 23. 07:27
A közgazdásszal, szociológussal a Soproni Egyetem docensével való beszélgetést fél 4-től a Klasszis Média YouTube-csatornáján és lapunk Facebook-oldalán közvetítjük.
Makro / Külgazdaság Simor András: az MNB alelnöke megzsarolta az Erste vezérét, ezért távoztam a bank bécsi felügyelőbizottságából
Privátbankár.hu | 2026. április 23. 07:02
A 2023 decemberében megtörtént esetről szerda este számolt be az MNB 2007-2013 közötti elnöke.
Makro / Külgazdaság Hazudnak az orosz gazdaság állapotáról – de az igazi baj az lehet, hogy ők sem tudják, mekkorát
Litván Dániel | 2026. április 23. 05:44
Sokkal rosszabb bőrben lehet az orosz gazdaság, mint a kifelé mutatott adatokból látszik. De mi van akkor, ha még az adatokat kozmetikázók sem ismerik a valóságot?
Makro / Külgazdaság Itt a bejelentés: csökken a minimálbér személyi jövedelemadója
Privátbankár.hu | 2026. április 22. 18:46
Kilenc százalék lesz a minimálbér után fizetendő személyi jövedelemadó – közölte a leendő gazdasági és energetikai miniszter szerdán a Facebookon.
Makro / Külgazdaság Kongatják a vészharangot Németországban: baj van a gazdaságban?
Privátbankár.hu | 2026. április 22. 17:03
A német szövetségi kormány az iráni háború gazdasági hatásaira hivatkozva a felére csökkentette idei növekedési előrejelzését, és magasabb inflációval számol.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG