3p

Klasszis Egészséggazdaság és Longevity Konferencia 2026

A platform, ahol az egészségügyi ökoszisztéma kulcsszereplői – gyártók, szolgáltatók, biztosítók, döntéshozók – közösen gondolkodnak az iparág jövőjéről.

Vegyen részt Ön is!

Részletek >>

Az MNB-alapítványok botránya, amely során mintegy 500 milliárd forint közpénz szívódott fel a gyanú szerint, a Klasszis Média Ez Viszont Privát című műsorában is részletesen szóba került.

„Matolcsy György nagyon-nagyon sok mindent tud”, emiatt „az ő kezében is lehetnek olyan kártyák”, amelyek alkuképes pozícióba hozhatják őt a kormánnyal szemben –  jelentette ki Csabai Károly, az Mfor és a Privátbankár főszerkesztője. Aki 2014 augusztusában – még a HVG újságírójaként – elsőként számolt be arról, hogy a jegybank 200 milliárd forint közpénzből négy alapítványt hozott létre (amelyek száma egy éven belül hatra, a nekik átfolyatott vagyon pedig 260 milliárdra nőtt). 

Emlékeztetett, hogy Matolcsy György 12 éven keresztül volt a Magyar Nemzeti Bank (MNB) elnöke. Az MNB-ben mintegy 200 magántőke-alap van nyilvántartva, ezek közül 100-120 alap tulajdonosa nem ismert, miután a magántőkealapok ma még nem kötelesek felfedni a tulajdonosaik kilétét, 2026 májusában azonban ezeket is meg kell majd nevezni egy uniós rendelkezés miatt. Addig csak a jegybank birtokában vannak ezek az információk.

Csabai Károly nem tartja kizártnak, hogy „valamilyen megegyezés” születik majd Matolcsy György és a magyar kormány között, és nem biztos, hogy az az adófizetők szempontjából kedvező lesz.

Arra a kérdésre, hogy miért pont most robbant ki ez az ügy, azt válaszolta: most lett Varga Mihály a jegybank elnöke, „most került be az adatszobába.”

Emlékeztetett arra, hogy Matolcsy György korábban többször is bírálta a kormányt, elhallgatva a saját hibáit, és „ez sem az ő javára szól”.

Ha kiderül, hogy Matolcsy Györgyöt felelősségre kell vonni hűtlen kezelés miatt, az választási szempontból ugyanakkor dilemma elé állíthatja a kormányt Csabai Károly szerint.

Arra a kérdésre, miszerint kijelenthető-e, hogy sok száz milliárd forint közpénz az évek alatt magánvagyonná alakult át, azt válaszolta: „Ezt jó eséllyel ki lehet jelenteni.”

Gáspár András, a Klasszis Média lapigazgatója hozzátette: ez a pénz igazából már nincs meg, és ennek valóban óriási botránynak kellene lennie.

Kiemelte azt is, hogy az érintettek többsége egyelőre nem szólalt meg, és mindenki – az MNB-től kezdve a kormányig – próbálja magától eltolni az ügyet, pedig valójában közpénzről van szó.

Megjegyezte, hogy miközben az MNB-nek elvileg független szervezetnek kellene lennie, már a második elnököt nevezik ki a kormányból.    

A teljes beszélgetést, amelyben közérthetően elmondjuk az ügy lényegét, itt tekinthetik meg (43:08-tól):

A rovat támogatója a 4iG

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Makro / Külgazdaság Új szerződés került napvilágra a Barátság kőolajvezetékkel kapcsolatban
Privátbankár.hu | 2026. március 18. 17:13
A két ország megállapodott abban, hogy mintegy 1 milliárd cseh koronát (közel 40 millió eurót) fektet be a Barátság kőolajvezeték működésének átalakításába.
Makro / Külgazdaság Itt vannak a BinX új számlacsomagjai
Privátbankár.hu | 2026. március 18. 16:26
Az újonnan indult társas vállalkozások számára is elérhetővé váltak a BinX számlacsomagjai, tehát nem kell más szolgáltatónál számlát vezetni ahhoz, hogy egy cég a neobank ügyfele legyen – hívja fel a figyelmet Fülöp Norbert Attila, a BiztosDöntés.hu pénzügyi szakértője. Ezzel tovább erősödhet a verseny a vállalkozói bankszámláknál, hiszen a Binx ajánlatai igen vonzónak számítanak a piacon.
Makro / Külgazdaság 180 fokos fordulat jöhet Frankfurtban?
Privátbankár.hu | 2026. március 18. 15:41
Ezúttal is kamattartás várható az Európai Központi Bank csütörtöki ülésén, de az elnök, Christine Lagarde jelezheti az inflációs kockázatokat – vélik az Equilor Befektetési Zrt. elemzői.
Makro / Külgazdaság Gázpalack-felvásárlásba kezdtek az emberek
Privátbankár.hu | 2026. március 18. 15:12
Pánikvásárlásba kezdtek a magyarok.
Makro / Külgazdaság Ez is ritka: vállveregetést kapott Magyarország Ursula von der Leyenéktől
Privátbankár.hu | 2026. március 18. 14:51
Az EU statisztikai hivatalának most közzétett számai alapján februárban a 27 tagállam közül Magyarországon volt a hetedik legalacsonyabb a harmonizált fogyasztóiár-index.
Makro / Külgazdaság Kubával takarhatja el az Egyesült Államok a közel-keleti háború kudarcát?
Imre Lőrinc | 2026. március 18. 14:35
Bár az iráni válság miatt az Egyesült Államok vezetésének most kisebb gondja is nagyobb annál, mint hogy újabb frontot nyisson, a Kuba feletti hatalomátvétel továbbra sem kerül le Donald Trump célkeresztjéről. A karibi ország egyre mélyebb válságba sodródik, az amerikai elnök szankciói az utolsó cseppet jelentették a pohárban. Trumpnak eközben azért is fájhat a feje, mert a Hormuzi-szoros blokádja miatt akár 200 dollárig is kilőhetnek a hordónkénti kőolajárak.
Makro / Külgazdaság Gondterheltek az euróövezet tagállamai: a fogyasztói árakról van szó
Privátbankár.hu | 2026. március 18. 14:12
Februárban, az előzetes becslésnek megfelelően, emelkedett az éves infláció az euróövezetben az Európai Unió statisztikai hivatala, az Eurostat szerdán közzétett végleges adatai alapján.
Makro / Külgazdaság Villanyszerelő céget vásárolt Mészáros Lőrinc
Privátbankár.hu | 2026. március 18. 13:47
A felcsúti milliárdos cégbirodalma megérkezett Leányfalura.
Makro / Külgazdaság Hol a vége? 700 forint fölé drágul a dízel
Privátbankár.hu | 2026. március 18. 12:25
Tovább emelkednek a nagykereskedelmi árak.
Makro / Külgazdaság Végre tényleg szívderítő lehet nézegetni Brüsszel legfrissebb jelentését
Csabai Károly | 2026. március 18. 05:44
Hála a februárban közel kilenc és féléves mélypontra zuhant inflációnak, Magyarország az Európai Unió 27 tagországából az előkelő, hatodik helyet foglalhatja el – Olaszországgal holtversenyben – az Európai Bizottság statisztikai hivatala, az Eurostat által ma publikálandó, a harmonizált fogyasztóiár-indexek alapján elkészített rangsorban. Még előrébb végeztünk a visszatekintő reálkamatok összevetésében, a negyedik helyen, dacára annak, hogy a jegybanki alapkamatunk tizenhat havi mozdulatlanság után csökkent – derül ki lapunk legfrissebb Privátbankár Európai Inflációs Körképéből.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG