3p

A Magyar Nemzeti Bank (MNB) 30 bázisponttal, 6,45 százalékra emelte azt a kamatot, amelyen egy hétre helyezhetnek el nála betét a hazai kereskedelmi bankok. A lépés hatására a hitelek megdrágulhatnak, ezért az monetáris szigorítással ér fel, aminek célja a 15 éves csúcson lévő infláció fékezése.

A Magyar Nemzeti Bank 6,45 százalékos kamattal fogad be betéteket a kereskedelmi bankoktól egy hétre a ma délután megrendezendő tenderen - döntött a jegybank igazgatósága. Ez 30 bázisponttal magasabb az előző öt hét kamatmértékénél.

Tartották a szavukat. Fotó: MTI
Tartották a szavukat. Fotó: MTI

Az egyhetes betéti kamatának változtatásával a jegybank a rövid távú piaci mozgásokat próbálja befolyásolni. Mint például azt, ha a forint árfolyama hirtelen jelentős mértékben elmozdul az MNB által nem kívánt irányba. Így az egyhetes betéti kamattal reagálta le például a bankok bankja, amikor a spekulánsok február végén, az orosz-ukrán háború kitörését követően a forint euróval szembeni árfolyamát a 370 környéki szintről egészen a 400-as lélektani határig gyengítették.

Akkor az MNB-nek 75 bázisponttal sikerült visszaterelnie az árfolyamot a gyakorlatilag tavaly ősz óta megszokott, 370-es szint körüli mederbe.

Az egyhetes betéti kamattal szemben a jegybanki alapkamattal az MNB a hosszabb távú piaci mozgásokra próbál hatni - alapesetben ez a fő irányadó ráta, mely szerepét csak átmenetileg, a már említett, negatív rövid távú folyamatok esetén veszi át az egyhetes betét. Így hát amikor a spekulációs roham levonult, ismét az alapkamat vált az MNB fő irányadó rátájává.

Miután azonban a két kamatmérték erősen eltért egymástól - volt idő, amikor az egyhetes betétek kamata 2,45 százalékponttal haladta meg a jegybanki alapkamatot -, az MNB meghirdette, hogy elkezdi azokat egymáshoz közelíteni. Méghozzá oly módon, hogy az alapkamatot nagyobb mértékben emeli, mint az egyhetes betétekét. Ennek vagyunk a szemtanúi ezen a héten, amikor az MNB-alapkamat 100 bázispontos emelése után az egyhetes betétek kamata csak 30 bázisponttal nő.

Ugyanez volt a forgatókönyv egy hónappal korábban is. Döntően az akkori és a mostani lépés következtében a két ráta közötti különbség 1,05 százalékpontra szűkült.

Az MNB tehát tartja azt a hónapokkal korábban bejelentett célját, miszerint nyárra a jegybanki alapkamat és az egyhetes betéti kamat azonos szintre kerül.

A kamatemelés hatására a forint erősödött, az euróval szembeni árfolyama a 378 feletti szintről a 376-os alá ment.

A rovat támogatója a 4iG

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Makro / Külgazdaság A szomszédban már energia vészforgatókönyvön dolgoznak
Privátbankár.hu | 2026. április 7. 19:27
Nicusor Dan szerint jelenleg még nincsenek ellátási problémák, azonban vészforgatókönyvvel kell készülniük egy esetleges válság kezelésére.
Makro / Külgazdaság Ha teheti, ne Szlovéniában tankoljon
Privátbankár.hu | 2026. április 7. 19:12
Kedd éjféltől emelkednek a szabályozott üzemanyagárak Szlovéniában az autópályákon és gyorsforgalmi utakon kívüli benzinkutakon – közölte kedden a környezetvédelmi, klíma- és energiaügyi minisztérium.
Makro / Külgazdaság Jó hír jött Japánból
Privátbankár.hu | 2026. április 7. 18:08
A japán gazdaság összetett teljesítményindexe emelkedett februárban, sorban a 9. hónapban, 2022 augusztusa óta a legmagasabb szintre.
Makro / Külgazdaság J. D. Vance a „brüsszeli bürokratákhoz” is szólt a sajtótájékoztatón
Privátbankár.hu | 2026. április 7. 15:29
Orbán Viktor élenjárt az energiabiztonság és az energiafüggetlenség terén, és az európai vezetőknek, akik az energiaválsággal küzdenek, csupán követniük kellett volna a magyar miniszterelnök példáját – jelentette ki kedden budapesti látogatásán J.D. Vance amerikai alelnök a Karmelita kolostorban Orbán Viktor miniszterelnökkel közösen tartott sajtótájékoztatóján.
Makro / Külgazdaság Terrorcselekmény történt Isztambulban
Privátbankár.hu | 2026. április 7. 15:08
Egy támadó meghalt, kettő pedig megsebesült egy keddi lövöldözésben az isztambuli főkonzulátusnak otthont adó toronyháznál, két rendőr könnyebb sérüléseket szenvedett – derült ki az első hivatalos jelentésből.
Makro / Külgazdaság Itt az egyik ok, ami miatt Budapestre jött J. D. Vance
Privátbankár.hu | 2026. április 7. 13:59
Kiszivárgott: hatalmas üzletre készül Budapesten Orbán Viktor és J. D. Vance.
Makro / Külgazdaság Jön az önálló Egészségügyi MI stratégia
Kormos Olga | 2026. április 7. 10:31
Magyarország 2020-ban kidolgozott első Mesterséges Intelligencia (MI) Stratégiája után készül az egészségügyi területet érintő MI Stratégia, ennek megjelenése a nyárra várható – jelentette be Kádár Magdolna, a Belügyminisztérium Egészségügyi Fejlesztéspolitikai és Ágazati Informatikai Főosztályának vezetője a Klasszis Média Longevity és Egészséggazdaság című konferenciáján.
Makro / Külgazdaság Az iráni háború világszerte elhozza a háborús inflációt
Privátbankár.hu | 2026. április 7. 06:26
A közel-keleti konfliktus a Nemzetközi Valutaalap (IMF) értékelése szerint magasabb inflációt és lassabb globális növekedést fog eredményezni – közölte hétfőn Kristalina Georgieva, az IMF vezetője.
Makro / Külgazdaság Bezuhantak a Szegeden is jelen lévő kínai autógyár eladásai
Privátbankár.hu | 2026. április 6. 14:31
Csökkentek márciusban a kínai BYD Co. és az XPeng járműeladásai az egy évvel korábbihoz képest, eközben növelte értékesítését a Li Auto és a Nio.
Makro / Külgazdaság Minimálisan csökkent a munkanélküliség az Egyesült Államokban
Privátbankár.hu | 2026. április 6. 13:01
A vártnál több munkahely jött létre az Egyesült Államokban márciusban a mezőgazdasági szektoron kívül, miközben a munkanélküliség csökkent februárhoz képest a munkaügyi minisztérium adatai szerint.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG