2p

Aki egyébként szintén egy puccsistától szerezte meg a hatalmat.

Burkina Fasóban a biztonsági és hírszerző szolgálatok meghiúsítottak egy hatalomátvételi kísérletet - közölte az országot vezető katonai junta szerdán. A nyilatkozat szerint a puccsot "az ország destabilizálására" tervezték, "azzal a sötét szándékkal, hogy támadást intéznek a köztársaság intézményei ellen, és káoszba sodorják az országot". A katonai ügyész közölte, hogy a puccskísérlet miatt négy embert őrizetbe vettek, ketten pedig szökésben vannak.

"Az ügyben tisztek is érintettek"

- tette hozzá.

A junta hétfőn felfüggesztette a Jeune Afrique című francia nyelvű magazin működési engedélyét, mert szerinte valótlan híreket közölt a nyugat-afrikai ország hadseregéről.

Ibrahim Traoré, Burkina Faso ideiglenes elnöke egy korábbi eseményen. Fotó: EPA / Donat Sorokin / TASS
Ibrahim Traoré, Burkina Faso ideiglenes elnöke egy korábbi eseményen. Fotó: EPA / Donat Sorokin / TASS

A hadsereg tavaly vette át a hatalmat Ouagadougouban, és távozásra szólította fel a francia különleges erőket is, mondván, hogy a saját fegyveres erői elegendők az ország biztonságának szavatolásához. Ibrahim Traoré ideiglenes elnök bejelentette ugyan, hogy jövő nyárig választásokat tartanak az országban, de ez az ingatag biztonsági helyzet miatt kérdésessé vált. Az ország nagyjából felét iszlamista csoportok tartják rettegésben. 

Ibrahim Traoré egyébként azt a Paul-Henri Sandaogo Damiba alezredest váltotta az elnöki székben, aki korábban maga is katonai puccs segtségével került hatalomra Burkina Fasóban. Közép- és Nyugat-Afrikában már nyolc államcsínyt hajtottak végre az elmúlt három évben.

A rovat támogatója a 4iG

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Makro / Külgazdaság Nagyon felpörgött az euróövezet inflációja
Privátbankár.hu | 2026. március 31. 13:25
Az éves infláció az euróövezetben márciusban igencsak felgyorsult az Európai Unió statisztikai hivatala, az Eurostat kedden közzétett előzetes adatai alapján.
Makro / Külgazdaság Durván meglódultak a keresetek, egyre nagyobb a nyomás a vállalatokon
Imre Lőrinc | 2026. március 31. 12:25
Elsősorban a közszféra bérei húzták fel a bruttó kereseteket januárban Magyarországon. A Központi Statisztikai Hivatal (KSH) rég nem látott adatokat közölt: a bruttó átlagfizetések 26,3 százalékkal 846 600 forintra, míg a nettó bérek 28 százalékkal 585 700 forintra ugrottak az egy évvel korábbihoz képest.
Makro / Külgazdaság Mi döntheti el a választásokat? Vagy már el is dőlt? Somogyi Zoltánt kérdezzük a Klasszis Klubban
Privátbankár.hu | 2026. március 31. 12:05
A Political Capital szociológus alapítója április 8-án, szerdán délután 15 óra 30 perckor lesz a vendége a Klasszis Média egyórás élő adásának. Amelyben szokás szerint nemcsak mi kérdezünk, hanem ezt olvasóink is megtehetik, akár előzetesen, akár a Klasszis Média YouTube-csatornáján, illetve az Mfor és a Privátbankár Facebook-oldalán közvetített adás során.
Makro / Külgazdaság Az olajszállítások korlátozására készül Oroszország
Privátbankár.hu | 2026. március 31. 11:41
Oroszország nem fog olajat szállítani azoknak az országoknak, amelyek támogatják az orosz export ellen bevezetett árplafont.
Makro / Külgazdaság Hol tankoljak? Befagytak a piaci árak a benzinkutakon
Privátbankár.hu | 2026. március 31. 11:17
Áprilistól sem változnak.
Makro / Külgazdaság Az iráni háború miatt csak horroráron lehet hozzájutni a műanyaghoz
Privátbankár.hu | 2026. március 31. 10:31
Hamarosan hiány is lehet.
Makro / Külgazdaság Mi történt? Alacsonyabbak lettek az árak az iparban
Privátbankár.hu | 2026. március 31. 08:55
Februári adatokat közölt a Központi Statisztikai Hivatal.
Makro / Külgazdaság Megjöttek a választási pénzek, iszonyatos mértékben nőttek az átlagbérek Magyarországon
Privátbankár.hu | 2026. március 31. 08:30
A bruttó átlagkereset 846 600 forintra, a nettó átlagkereset pedig 585 700 forintra emelkedett januárban Magyarországon – közölte a Központi Statisztikai Hivatal (KSH).
Makro / Külgazdaság Bajban van Izrael az elhúzódó háborúk miatt?
Privátbankár.hu | 2026. március 30. 16:37
Erre utal a GDP-előrejelzés.
Makro / Külgazdaság Beszivárog az iráni háború, ezt a németek is megemlegetik
Privátbankár.hu | 2026. március 30. 15:33
Gyorsult a németországi infláció márciusban az iráni háború miatt megugrott energiaárak hatására.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG