2p

Mi jön az Orbán-korszak után?
Mit tud tenni a gazdasággal a Magyar-kormány?

Online Klasszis Klub élőben Pogátsa Zoltánnal!

Vegyen részt és kérdezze Ön is az ismert közgazdászt, szociológust!

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt! >>

Az amerikai vállalat még mindig nem döntötte el, befektet-e a román fekete-tengeri földgázmező projektbe, mellyel Magyarország valamelyest függetleníthetné magát az orosz gáztól. Szijjártó Péter szerint, ha szeptemberig sem hozzák meg a döntést, akkor újabb hosszú távú megállapodást kell kötnie az oroszországi gázimportról.
Nyomásmérő az O&GD Central Kft. gyűjtőállomásán Öcsöd határában. MTI Fotó: Mészáros János

Ha az Exxon Mobil szeptemberig nem dönti el, befektet-e a román fekete-tengeri földgázmező projektbe, akkor Magyarország ismét kénytelen lesz Oroszországgal tárgyalásokat kezdeni egy újabb hosszú lejáratú földgázszállítási megállapodásról - jelentette ki  Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter a Reuters hírügynökségnek Houstonban, ahol részt vett a magyar képviselet megnyitóján.

A magyar diplomácia vezetője azt mondta, hogy "az Exxon Mobil megváltoztathatja Európa energiaellátását. Az amerikai cégnek azonban most már meg kell hoznia a végső döntését a befektetésről". "Ha ezt nem teszi meg szeptemberig, akkor egy újabb hosszú távú megállapodást kell kötnöm Oroszországgal" - tette hozzá.

Az Exxon Mobil és az OMV alkotta amerikai-osztrák konzorcium tulajdonában van Románia fekete-tengeri földgázmezőből történő kitermelési joga. A földgázmező 42-84 milliárd köbméter földgázt rejthet. Szijjártó elmondta, hogy Magyarország importra szorul földgázból, aminek a 85 százalékát a háztartások fogyasztják. A magyar diplomácia vezetője szerint "az a kérdés, hogy képesek leszünk-e a földgázimport diverzifikálására, négy szövetségesünkön múlik: Horvátországon, Románián, az Egyesült Államokon és Ausztrián". Szijjártó hozzátette: a horvátországi Krk-szigeti LNG-terminál megépítése hozzájárulna a kelet-nyugati logisztikai rendszer diverzifikálásához, amit még a hidegháború idején alakítottak ki, amikor a Szovjetunió dominált Kelet- és Közép-Európában.

A rovat támogatója a 4iG

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Makro / Külgazdaság Megszólalt Magyar Péter új miniszterjelöltje: ezzel kezdi a munkát
Privátbankár.hu | 2026. április 22. 16:22
A vagyonvisszaszerzés és az ügynökakták is terítékre kerülnek.
Makro / Külgazdaság Elindult az olaj a Barátság vezetékben, ekkor érkezhet meg Magyarországra
Privátbankár.hu | 2026. április 22. 14:03
Csütörtökön már Magyarországon lesz az olaj.
Makro / Külgazdaság Zelenszkij örülhet: elfogadták a 90 milliárd eurós csomagot
Privátbankár.hu | 2026. április 22. 13:42
Véget ért a magyar és szlovák vétó.
Makro / Külgazdaság Két új minisztert jelentett be Magyar Péter, az egyik névre biztosan felkapja a fejét
Privátbankár.hu | 2026. április 22. 12:16
A területfejlesztési miniszter a frakcióból, a Miniszterelnökséget vezető miniszter viszont a képernyőkről érkezik.
Makro / Külgazdaság Meddig mehet ez így tovább? Újabb árcsökkenés a benzinkutakon
Privátbankár.hu | 2026. április 22. 11:59
Az elmúlt napokban hatalmasat estek a piaci árak, de még csütörtökön is van tovább.
Makro / Külgazdaság „Néhány órán belül” újraindul az olaj a Barátságon Magyarországra
Privátbankár.hu | 2026. április 22. 10:43
Ezt mondta egy ukrán tisztviselő szerda délelőtt.
Makro / Külgazdaság Leáll a Barátság északi ágán az olajszállítás – Németországban szomorkodhatnak
Privátbankár.hu | 2026. április 22. 10:24
Állítólag csak ideiglenesen, de májustól nem érkezik több kazah olaj Németországba.
Makro / Külgazdaság Tagadja a vádakat Matolcsy György, furcsa levelet küldött
Privátbankár.hu | 2026. április 22. 09:59
Áll a vizsgálatok elébe, ha azok elfogulatlanok és szakmai alapokon nyugvók lesznek.
Makro / Külgazdaság A Tiszával együtt jöhet a vagyonadó is: megnéztük, milyen hatásai lennének
Imre Lőrinc | 2026. április 22. 09:16
Európában csak 3 országban létezik teljes körű vagyonadó, aminek az intézménye az 1990-es években volt igazán népszerű, majd hanyatlani kezdett. A legtöbb esetben ugyanis nem hozta el a kívánt eredményeket, a Gazdasági Együttműködési és Fejlesztési Szervezet (OECD) sem javasolja a bevezetését. Ha viszont egy állam mégis így dönt, akkor a hamarosan kormányra kerülő Tisza Párt javaslata és határértékei szerint érdemes megtennie.
Makro / Külgazdaság Orbán Viktor ma végre tényleg törli a vétóját Ukrajna ügyében?
Privátbankár.hu | 2026. április 22. 07:28
Szerdán hagynák jóvá az Ukrajnának szánt 90 milliárdos hitelt – a leköszönő magyar kormány kezében a döntés.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG