4p
Orbán Viktor ismét elmondta: nem akar megélhetési bevándorlókat az országban, az viszont nem baj, ha a magyarok Európán belül ugyanilyen céllal vándorolnak. A miniszterelnök hosszú távú megállapodást szeretne kötni Putyinnal a gázról februárban, a magyar-német együttműködésben nem lát problémás területet. A devizahitelesek pezsgőt bonthatnak, a magyarok remélhetnek.

Nem akarunk megélhetési bevándorlókat - de mi lehessünk megélhetési kivándorlók?

A bevándorlás kérdéséről szólva Orbán Viktor a 180 perc című műsorban ismét kifejtette: tömegével érkeznek Magyarországra olyan emberek, akik nyilvánvalóan nem menekültek, nem üldözik őket otthon, a megélhetés reményében jönnek el, Magyarországon azonban - a kedvezőbb elbírálás érdekében - politikai üldözöttnek nyilvánítják magukat. Megjegyezte, ezek az emberek nagyon gyakran tovább is állnak innen.

A párizsi merényletek után azonban - folytatta - azok az országok, ahová Magyarországról mennek a megélhetési bevándorlók, szigorítani fogják a szabályaikat, így itt fognak rekedni, ám "ezt nem akarom, és szerintem a magyarok többsége sem akarja". "Mi nem akarunk a megélhetési bevándorlók célországa lenni" - jelentette ki.

A miniszterelnök új európai bevándorláspolitikát szorgalmazott, megismételve: szerinte nincs értelmes érv amellett, hogy miért kellene beengedni az országba más kultúrából, civilizációból érkező emberek tömegeit, akik kizárólag a megélhetéséért jönnek ide.

Hozzátette ugyanakkor azt is, hogy az unión belüli, "munka céljából történő mozgásoknál" nem lehet bevándorlási kategóriákat használni, hiszen "mi európai polgárok vagyunk, egész Európa a mienk".

Pezsgőt bonthatnak a devizahitelesek

Azzal kapcsolatban, hogy az Alkotmánybíróság csütörtöki döntése szerint nem alaptörvény-ellenesek az úgynevezett első devizahiteles törvénynek a bíróság által kifogásolt szakaszai, Orbán Viktor úgy fogalmazott: csütörtök este "jó oka volt sok százezer magyar családnak, hogy pezsgőt bontson".

Megjegyezte, nem volt könnyű megtalálni a jó megoldást a devizahitelesek ügyében, öt évbe telt e helyzet megoldása, amit az előző kormányok felelőtlen politikája idézett elő.

A bankok remélhetnek

Orbán Viktor elképzelhetőnek nevezte a bankadó fokozatos csökkentését a következő években.

A különadó esetleges mérséklésével kapcsolatban a kormányfő felidézte azt a korábbi vállalásukat, hogy miután sikerül megmenteni az országot az összeomlástól, azt követően ezt az adónemet lecsökkentik olyan szintre, amely "nem ismeretlen Európában". A magyar gazdaság ma jól teljesít, ezért fel lehet vetni ésszerű módon, hogy a kormány visszatérjen erre a korábbi vállalásra a következő években fokozatosan, tervezett módon - közölte.

Hosszú távú megállapodást kötne Putyinnal

A miniszterelnök bízik abban, hogy Vlagyimir Putyin orosz elnök február 17-i budapesti látogatása alatt tető alá tudja hozni a hosszú távú gázszállítással kapcsolatos megállapodást. Az idén lejár az a hosszú távú gázszállítási szerződés, amelyet korábban az oroszokkal kötött Magyarország. Így "ma nincs biztosítva a magyar gazdaság működéséhez szükséges energia 2015 után, és ma nincs biztosítva a háztartások gázellátása sem 2015 után. Ezt a kérdést kell nekem megoldanom" - közölte.

Az Oroszországgal szembeni szankciókról úgy nyilatkozott: ezek éles ellentétben állnak Magyarország érdekeivel, ugyanakkor Magyarország tagja az Európai Uniónak, az egységes fellépés pedig érték, és az európai egység fenntartása segíti a konfliktus megoldását, ezért Magyarország ezidáig alárendelte a saját érdekeit a közös európai álláspontnak.

A magyar-német kapcsolat rendben van

Angela Merkel német kancellár jövő hétfői budapesti látogatásáról szólva a kormányfő kijelentette: nincs problémás terület a magyar-német kétoldalú együttműködésben, a kapcsolatrendszer adatai fantasztikusak.

A rovat támogatója a 4iG

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Makro / Külgazdaság Ön is leolvad: döbbenetes mit művel Matolcsy hagyatéka
Privátbankár.hu | 2026. február 9. 08:29
Így ég el a magyar közpénz a korábbi stratégiának hála. Itt az olvadás.
Makro / Külgazdaság Több 10 millió dollár füstölt el, újra Super Bowl
Privátbankár.hu | 2026. február 9. 06:43
Egy nagyobb lélegzetvétel, és a hatalmas összegek el is tűntek.
Makro / Külgazdaság Remeg a dollárvilágrend, gyengülnek a szuperhatalmak – Klasszis Podcast
Imre Lőrinc – Izsó Márton – Havas Gábor | 2026. február 8. 17:44
Egyik nagyhatalmi devizának sem tesz jót a mostani geopolitikai átrendeződés, nemcsak a dollár veszít a globális súlyából – mondta el az Accordre Alapkezelő vezérigazgatója a Klasszis Podcast legújabb epizódjában. Gyurcsik Attila szerint a legfontosabb kérdés most az Egyesült Államokban, hogy miként fog dönteni a Legfelsőbb Bíróság a Donald Trump amerikai elnök által bevezetett kereskedelmi vámokról. A szakértő a magyar euróról is kifejtette véleményét annak fényében, hogy a Tisza Párt gazdaságfejlesztési és energetikai vezetője, Kapitány István arról beszélt, hogy számukra, a kormányra kerülésük esetén, fontos cél lesz a közös európai deviza mielőbbi bevezetése.
Makro / Külgazdaság Jöhet a SAFE 2? Brüsszelben már a következő hitelprogramot tervezik
Privátbankár.hu | 2026. február 8. 14:58
Újabb, a jelenleg is futó SAFE-hez hasonló hitelprogram indítását vizsgálhatja az Európai Bizottság. A SAFE még tavaszig tart, az érdeklődés túlnőtt a program keretein.
Makro / Külgazdaság Már a rendőrség is keresi a Győrből eltűnt 1,7 milliárd forintot
Privátbankár.hu | 2026. február 8. 12:04
A győri önkormányzat lakáskasszájából eltűnt tetemes összeget gyorsan pótolták, miután híre ment a hiánynak. A polgármester elmondta: már büntetőeljárás kereteiben vizsgálják, mi történt a pénzzel. 
Makro / Külgazdaság Bemondta az S&P, hogy mi a legvalószínűbb forgatókönyv Grönlanddal kapcsolatban
Privátbankár.hu | 2026. február 7. 09:10
Megerősítette Dánia hosszú és rövid lejáratú hazai és külső szuverén kötelezettségeinek lehetséges legjobb, „AAA/A-1 plusz” szintű besorolásait az S&P Global Ratings, ami mellé továbbra is stabil kilátást mellékelt. A nemzetközi hitelminősítő indoklásában kiemelte, hogy az Egyesült Államokkal Grönland ügyében kialakult viszály diplomáciai megoldását valószínűsíti.
Makro / Külgazdaság Pontosan kiszámolták, ki mennyire jár jól a rezsistoppal
Privátbankár.hu | 2026. február 6. 20:10
A gázzal fűtők, és az egyedül élő előrefizetős mérőórások lehetnek a rezsistop nyertesei. Az elemzés alapján utóbbiaknak érdemes nyilatkozni arról, hogy a villanyszámlára kérik a jóváírást.
Makro / Külgazdaság Osztogat vagy fosztogat a kormány? Jégkockaként olvadt el a GDP-növekedés – Ez Viszont Privát Extra
Havas Gábor – Herman Bernadett – Izsó Márton | 2026. február 6. 18:41
Különleges adással érkezik a héten az Ez Viszont Privát. Gyükeri Mercédesszel és Tóth Leventével beszélget a gazdaság és közélet aktuális témáiról Herman Bernadett főmunkatársunk. 
Makro / Külgazdaság Kiderült, hogy milyen árakon tankolhatunk a hétvégén
Privátbankár.hu | 2026. február 6. 10:53
Nem lesz árváltozás. 
Makro / Külgazdaság Már Kínával üzletel leginkább Németország
Privátbankár.hu | 2026. február 6. 09:55
Nőtt Németország kivitele és behozatala is decemberben, novemberhez viszonyítva – közölte a Destatis német szövetségi statisztikai hivatal. A teljesítmény az elemzőket is meglepte, akik kisebb mértékű bővülésre számítottak.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG