4p

Klasszis Egészséggazdaság és Longevity Konferencia 2026

A platform, ahol az egészségügyi ökoszisztéma kulcsszereplői – gyártók, szolgáltatók, biztosítók, döntéshozók – közösen gondolkodnak az iparág jövőjéről.

Vegyen részt Ön is!

Részletek >>

Törökország nem tartóztatja fel többé a Szíriából Európába igyekvő menedékkérőket. Helyszíni jelentések szerint a bejelentés után több százan indultak meg a török partvidék felé, hogy átkeljenek Görögországba. Sőt, a török hatóságok busszal szállítják a menekülteket az EU-val közös határra. Erdogan már régóta fenyegetőzik azzal, hogy Európára ereszti a migránsokat. A szíriai harcok eszkalálódásával beváltani látszik fenyegetését.
Szíriai férfi az Isztambulból Edirnében tartó buszon a mai napon. EPA/ERDEM SAHIN

Azonnali hatállyal úgy döntöttünk: nem gátoljuk meg a Szíriából érkező migránsokat abban, hogy elérjék Európát szárazföldön vagy tengeren. Mostantól minden menekült, köztük a szíriaiak is szabadon mehetnek tovább az Európai Unióba

nyilatkozta egy török tisztviselő tegnap a Reutersnek. Tájékoztatása szerint már utasították is a török rendőrséget és határőrséget, hogy hagyják el őrhelyeiket az érintett területeken.

Lebombázott törökök

A bejelentés közvetlen előzménye az volt, hogy a szíriai ellenzék által uralt észak-nyugat-szíriai tartományban, Idlibben meghalt 33 török katona a szíriai kormányerők légicsapásában. Ezzel több mint duplájára nőtt a februárban életüket vesztett török katonák száma a térségben.

A Reuters szerint a mostani támadás növelte annak valószínűségét, hogy Recep Tayyip Erdogan török elnök átfogó katonai akciót indít a szíriai kormányerők ellen. Utóbbiak célja, hogy visszafoglalják Idlibet a lázadóktól és a dzsihadista csoportoktól.

A szíriai konfliktusban Oroszország a kormányerőket, Törökország pedig az ellenzéki-lázadó erőket támogatja.

Megindultak a menekültek

A kvázi határnyitásnak azonnal meg is lett a hatása: a Hürriyet török napilap arról számolt be, hogy több száz menedékkérő érkezik a török-bolgár, valamint a török-görög határnál fekvő településekre.

Migránsok, köztük nők és gyerekek, tartanak a határfalvak felé az ország nyugati tartományaiban, Edirnében és Canakkalében, hogy elérjék Görögországot

– írja a lap, amely szerint a „menet” éjjel indult, reggelre pedig felduzzadt. Menedékkérők indultak az Égei-tenger parti települések felé is, hogy átkeljenek a görög szigetekre.

A török Demirören hírügynökség az egyik csoportról azt írta, hogy szíriai, iráni, iraki, pakisztáni és marokkói állampolgárságú emberek alkotják.

Buszokkal a határhoz

Az osztrák Die Presse helyszíni tudósítása szerint a török hatóságok még segítenek is a menedékkérőknek eljutni a határhoz. Egy Isztambulból kivezető út mentén például több busz is várakozott, hogy az onnan három órára lévő határmenti település, Edirne térségébe szállítson több száz menekültet.

Hallottunk a buszokról, amelyek meg is érkeztek

– idézte a lap Anast, az aleppói orvostanhallgatót, aki feleségével és két kisgyermekével szállt be az egyik járműbe. Az út személyenként száz dollárba kerül.

Feltartóztatták a migránsokat – eddig

Mint arról korábban beszámoltunk, a balkáni útvonalon (Törökországon) keresztül Európába érkező migránsok száma 2016 óta jelentősen csökkent. Ez – a nyugat-balkáni államok határzára mellett – nagyrészt az EU és Törökország közötti egyezménynek volt köszönhető.

Az egyezség kimondta, hogy az EU minden, Görögországba érkező illegális migránst (akik nem adnak be menedékkérelmet, vagy kérelmüket visszautasítják) visszaküldhet Törökországba. Ugyanakkor vállalja, hogy minden visszatoloncolt szíriaiért cserébe befogad egy szíriai menekültet, valamint kezdetben hárommilliárd euróval támogatja a Törökországban élő szíriaiakat, és felgyorsítja a tárgyalásokat a törökök vízummentességéről.

Ankara cserében megígérte, hogy együttműködik a migránsok visszafogadásában és áttelepítésében, lépéseket tesz az embercsempészek ellen, és megakadályozza új migrációs útvonalak létrejöttét.

Újabb hullám jöhet

Ezt az egyezményt rúgta most fel a jelek szerint Erdogan. A török kormány egyébként rendszeresen azzal fenyegette Brüsszelt az elmúlt években, hogy felmondja a 2016-ban kötött megállapodást. Azt hangoztatták, hogy nem képesek több ember befogadására. (Törökországban jelenleg 3,7 millió szíriai menekült él – szerk.)

Az egyezmény felrúgása és a szíriai konfliktus eszkalálódása együttesen azt eredményezheti, hogy újabb menekülthullám indul Szíriából az EU irányába. Kérdés persze, hogy mennyire tartós intézkedés a határnyitás, és mennyiben csak nyomásgyakorlási eszköz, amely a reakciók függvényében bármikor módosulhat.

Ömer Celik, a kormányzó török Igazság és Fejlődés Pártjának szóvivője ma a CNN Türk hírtelevízió adásában mindenesetre megerősítette: Törökország már nincs abban a helyzetben, hogy fel tudja tartóztatni a menekülőket. Szerinte menekültpolitikájuk ugyan nem változott, de a nyomás már nem tartható a török oldalon. Hozzátette: konkrét támogatást akarnak látni az Európai Uniótól.

A rovat támogatója a 4iG

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Makro / Külgazdaság Az USA és Japán megállapodott potenciális közös atomenergia-projektjükről
Privátbankár.hu | 2026. március 14. 12:02
Az Egyesült Államok és Japán megállapodott egy, a Westinghouse és a japán atomenergia-berendezés-gyártók részvételével zajló potenciális közös atomenergia-projektben betöltendő szerepükről – mondta Dan Lipman, a Westinghouse globális üzleti kezdeményezésekért felelős elnöke szombaton a Reutersnek.
Makro / Külgazdaság Segítettek az uniós pénzek is – felminősítette Horvátországot az S&P
Privátbankár.hu | 2026. március 14. 09:30
Egy fokozattal emelte Horvátország besorolását az S&P Global Ratings.
Makro / Külgazdaság Megint durván drágulnának az üzemanyagárak a hazai kutakon védett ár nélkül
Privátbankár.hu | 2026. március 13. 20:06
Hét, illetve három forinttal nőnek a piaci árak.     
Makro / Külgazdaság Bács-Kiskun bezuhant, Hajdú-Bihar húzott, Irán viszont keresztbe tehet a szép reményekkel induló magyar iparnak
Imre Lőrinc | 2026. március 13. 17:16
Megcsillant a fény az alagút végén a magyar iparban. A már évek óta mélyrepülésben lévő ágazat termelése idén januárban, a kiigazított adatok szerint csaknem két év után ismét növekedést mutatott. Az egyik legfőbb húzóerőt a folyamatosan felpörgő debreceni BMW-gyár jelentette. Az iráni háború nyomán elszálló energiaárak viszont súlyos kockázatként tornyosulnak a szektor és az európai gazdaság jövője fölé.
Makro / Külgazdaság Nagyon rossz hírt kapott Trump: behúzta a féket az amerikai gazdaság
Privátbankár.hu | 2026. március 13. 14:35
Jelentősen lassult az Egyesült Államok gazdasági növekedése 2025 utolsó negyedévében. Eközben a fogyasztás továbbra is bővült, az infláció pedig a jegybanki cél felett maradt – közölte a washingtoni kereskedelmi minisztérium gazdasági statisztikai hivatala, a BEA (Bureau of Economic Analysis) pénteken.
Makro / Külgazdaság Alacsony az infláció, de drágul a rezsi Lengyelországban
Privátbankár.hu | 2026. március 13. 14:01
Lengyelországban januárhoz hasonlóan februárban is 2,1 százalék volt az éves infláció, ami 2024 óta a legalacsonyabb érték – áll a statisztikai hivatal (GUS) pénteki közleményében.
Makro / Külgazdaság Az elemzők is foghatják a fejüket: váratlanul zuhant az ipari termelés az euróövezetben
Privátbankár.hu | 2026. március 13. 12:54
Növekedést vártak, visszaesés lett belőle.
Makro / Külgazdaság Orosz olaj: Európának is lépnie kéne, különben nem sokat ér az amerikai mentesség
Privátbankár.hu | 2026. március 13. 12:26
Bendarzsevszkij Anton reagált az amerikai lépésre. Az amerikai és az európai szankcióknak együtt kell mozogniuk.
Makro / Külgazdaság Rosszul jár, aki idén megy nyugdíjba
Privátbankár.hu | 2026. március 13. 11:16
Közzétette a minisztérium a korábbi évek kereseteinek beszámításához használt új szorzókat – kevesebb lett a vártnál.
Makro / Külgazdaság Valami nem stimmel a babaváró hitelekkel
Privátbankár.hu | 2026. március 13. 11:02
De nem a konstrukcióval van a baj, csak kezdenek elfogyni a jogosultak.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG