3p

Mire készülhet a kormány?
Meg lehet még menteni az idei évet az ezer sebből vérző gazdaságban?

Online Klasszis Klub élőben Győrffy Dórával!
Vegyen részt és kérdezze Ön is a közgazdászt, egyetemi tanárt!

2025. július 16. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Oroszország szerdán fizette ki először nem dollárban, hanem rubelben külföldi adósságát, teljesítve egy 649,2 millió dolláros kötvény törlesztési kötelezettségét.

Az orosz pénzügyminisztérium rubelben utalta át az esedékes törlesztési kötelezettségét, amelyet dollárban kellett volna teljesítenie. Egy amerikai bank ugyanis, a Moszkva ellen életbe léptetett szankciókra hivatkozva, megtagadta a dollárban történő átutalás végrehajtását - írja az MTI.

Dmitrij Peszkov, a Kreml szóvivője szerdán kijelentette, hogy Oroszországnak nincs oka csődöt jelenteni, mert "minden szükséges forrása megvan ahhoz, hogy kifizesse külföldi adósságait". Rámutatott ugyanakkor, hogy külföldi számlákon "jelentős összegek" vannak befagyasztva Oroszország devizatartalékaiból.

Ez a pillanat is eljött. Fotó: Depositphotos
Ez a pillanat is eljött. Fotó: Depositphotos

Ha a helyzet így folytatódik, Oroszország kénytelen lesz kizárólag rubelben fizetni - mondta Peszkov, hozzátéve, hogy Oroszország "mesterséges csődje" csak akkor következhet be, ha a rubelfizetéseket is blokkolják.

A szankciók Oroszország 640 milliárd dolláros arany- és devizatartalékának nagyjából a felét befagyasztották, az ország azonban továbbra is dollármilliárdos bevételre tesz szert nyersolaj- és gázexport után. Az orosz pénzügyminisztérium szerdán közölte, hogy kénytelen volt rubelben fizetni a 2022-ben és 2042-ben lejáró, dollárban denominált eurókötvényeinek birtokosainak, mivel egy külföldi bank megtagadta a 649 millió dollár átutalására szóló megbízás teljesítését a kötvénytulajdonosoknak.

Oroszország fontolóra veheti, hogy a 2022-es és 2042-es eurókötvényeinek külföldi tulajdonosai számára lehetővé teszi a rubelben teljesített törlesztések átváltását külföldi devizára, mihelyt helyreállt a devizaszámlákhoz való hozzáférése - közölte a pénzügyminisztérium. Addig az úgynevezett "barátságtalan országok" kötvénytulajdonosainak szánt eurókötvény-törlesztések rubelegyenértékét az orosz Nemzeti Elszámolási Letétkezelőnél vezetett speciális "C" típusú számlákon fogják tartani - tette hozzá a minisztérium.

Szerdán a Fehér Ház szóvivője, Jen Psaki azt mondta, hogy Moszkva választhat értékes devizatartalékainak felhasználása és az államcsőd bejelentése között.

Pénzügyi szakértők és hitelminősítők hetek óta figyelmeztetnek az orosz államcsődre, tekintettel a valutához és az aranytartalékokhoz való korlátozott hozzáférésre. De - mint arra Peszkov is rámutatott - megjegyezték, hogy ez csak technikai csőd lenne, nem pedig a klasszikus értelemben vett tényleges fizetésképtelenség.

A pénzpiacok beárazták annak a lehetőségét, hogy Oroszország a közeljövőben el fogja mulasztani egy kulcsfontosságú tartozás kifizetést. Egy ilyen nemteljesítés azonban várhatóan nem fog komoly hullámokat vetni a nemzetközi piacokon.

Oroszország a 1917-es bolsevik forradalom óta egyszer sem vált nemteljesítővé küladósságai terén.

A rovat támogatója a 4iG

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Makro / Külgazdaság Figyelmeztető: közel kétéves mélypontra zuhant a megélhetésünket jelző mutató
Privátbankár.hu | 2025. július 16. 08:30
Az infláció ismételt emelkedése is vastagon belejátszott abba, hogy a KSH szerda reggel közlése szerint a májusi reálkeresetek az áprilisinál jóval alacsonyabbak lettek, 2023 novembere óta nem látott szintre.
Makro / Külgazdaság Vámháború: mi lehet augusztus 1-je után? Ma délután Klasszis Klub Live Győrffy Dórával
Privátbankár.hu | 2025. július 16. 07:46
A közgazdász, egyetemi tanár, az MTA doktora 15 óra 30-tól élőben válaszol a mi és olvasóink, nézőink kérdéseire.
Makro / Külgazdaság Világszerte vizsgálják az Air India Boeingjének vesztét okozó kapcsolókat
Privátbankár.hu | 2025. július 15. 13:33
Számos légitársaság ellenőrzi, hogy minden rendben van-e a Boeingek üzemanyagkapcsolóival
Makro / Külgazdaság Van itt uniós pénz: 70 milliárd kamatmentes hitelre pályázhatnak a magyar cégek
Privátbankár.hu | 2025. július 15. 12:59
Módosítottak a kiíráson, új célokra is lehet igényelni a hitelprogram forrásaiból.
Makro / Külgazdaság Vágni vagy nem vágni – a Fed vezetői sem tudják
Privátbankár.hu | 2025. július 15. 10:26
Erős a politikai nyomás, a Fed-et vezető testület pedig megosztott.
Makro / Külgazdaság Romániában már megtörtént az itthon is nagyon várt fordulat
Privátbankár.hu | 2025. július 15. 09:28
Egy éve először mértek ilyet.
Makro / Külgazdaság Hiába tért magához a magyar autóipar, az összkép lesújtó
Privátbankár.hu | 2025. július 15. 08:33
Vannak életjeleket mutató szektorok, de második ránézésre sem tudott sok biztatót mondani a KSH a magyar iparról.
Makro / Külgazdaság Itt az újabb fordulat: Trump megint meggondolta magát
Privátbankár.hu | 2025. július 15. 07:53
Három hónappal a tiltás után újra szabad az út az Nvidiának.
Makro / Külgazdaság Mégis, mi folyik Kínában?
Privátbankár.hu | 2025. július 15. 06:42
Nem nagyon viselte meg a gazdaságot az eddigi vámháborúzás.
Makro / Külgazdaság Trump vámjai alatt liheg az EU – már keresik a megoldást
Privátbankár.hu | 2025. július 14. 17:09
Augusztus 1-ig halasztják a viszontvámokat.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG