2p

Németországban a fogyasztói árak 6,4 százalékkal haladták meg az egy évvel korábbit. Így a májusi 6,1 százalék után a pénzromlás üteme 0,3 százalékponttal emelkedett. Az élelmiszerárak növekedése a májusi 14,9 százalékról júniusban 13,7 százalékra csökkent.

Több hónapi csökkenés után júniusban ismét emelkedett az infláció Németországban a szövetségi statisztikai hivatal (Destatis) kedden ismertetett végleges adatai szerint. A fogyasztói árak 6,4 százalékkal nőttek az egy évvel korábbihoz képest júniusban. Májusban kisebb, 6,1 százalékos drágulást regisztráltak.

Ruth Brand, a Szövetségi Statisztikai Hivatal elnöke emlékeztetett arra, hogy három egymást követő hónap lassulás után júniusban gyorsult az infláció, amit elsősorban az élelmiszerárak hajtottak. Hozzátette: inflációt növelő egyszeri bázishatása van a kormány tavalyi segélyintézkedéseinek, a 9 eurós havi közlekedési bérletnek és az üzemanyag adóteher-csökkentésének.

A Privátbankár májusi inflációs körképét itt olvashatják:

Az energiatermékek árnövekedése gyorsult, a májusi 2,6 százalék után júniusban 3 százalékkal voltak magasabbak éves szinten.

Eközben az élelmiszerárak emelkedése lassult, a májusi 14,9 százalékról júniusban 13,7 százalékra éves összevetésben. Lényegesen többet kellett fizetni a fogyasztóknak a tejtermékekért (plusz 22,3 százalék), valamint a cukorért, lekvárért, mézért és egyéb édességekért (plusz 19,4 százalék). Jelentősen drágultak még a zöldségfélék (plusz 18,8 százalék), a hal, a haltermékek és tenger gyümölcsei (plusz 18,5 százalék), a kenyér és a gabonafélék (plusz 18,3 százalék). Ezzel szemben az étkezési zsírok és olajok ára 12,1 százalékkal csökkent tavaly júniussal összevetve.

Az energia- és élelmiszerárak nélkül számított úgynevezett maginfláció 5,8 százalékra gyorsult éves szinten a májusi 5,4 százalékról.

Júniusban 0,3 százalékkal emelkedtek a fogyasztói árak májushoz képest, amikor 0,1 százalékos csökkenést jegyeztek fel.

Az energia Németországban 3 százalékkal lett drágánn egy év alatt. Fotó: EPA / FILIP SINGER
Az energia Németországban 3 százalékkal lett drágánn egy év alatt. Fotó: EPA / FILIP SINGER

Az uniós összehasonlítási célokra kalkulált harmonizált (HICP) éves összevetésű árindex 6,8 százalék volt júniusban a májusi 6,3 százalék után. A havi harmonizált árindex 0,4 százalék lett a májusi 0,2 százalék csökkenést követően.

Németországban az infláció tavaly éves átlagban rekordszintű, 7,9 százalék volt, több mint a duplája az egy évvel korábbi 3,1 százaléknak.

(MTI)

A rovat támogatója a 4iG

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Makro / Külgazdaság Végre egy jó hír: tovább csökkentek az energiaárak az EU-ban
Privátbankár.hu | 2025. július 4. 13:31
Az euróövezetben és az Európai Unióban havi összevetésben csökkentek, éves szinten nőttek a termelői árak májusban az Európai Unió statisztikai hivatala, az Eurostat pénteken közzétett adatai szerint.
Makro / Külgazdaság Orbán Viktor: Az országnak lesz kenyere
Privátbankár.hu | 2025. július 4. 09:29
Bővítik az öntözést az Alföldön, szeptembertől indul az Otthon Start.
Makro / Külgazdaság Kapott egy újabb gyomrost a kormány – ezúttal az állami hivataltól
Privátbankár.hu | 2025. július 4. 08:30
A KSH szerint az ipari termelés éves szintű csökkenése kéthavi lassulás után májusban ismét fokozódott.
Makro / Külgazdaság Költekezésbe kezdhet a kormány
Privátbankár.hu | 2025. július 3. 15:27
Mindez az EU által elfogadott országspecifikus mentesítési záradékkal lehetséges. 
Makro / Külgazdaság Érződik a brit gazdaság teljesítményén a globális bizonytalanságok enyhülése
Privátbankár.hu | 2025. július 3. 14:09
A vártnál sokkal nagyobb mértékben javultak a brit gazdaság júniusi aktivitási mérőszámai.
Makro / Külgazdaság Jegybanki előrejelzés: ennyibe kerülhet az üzemanyag
Privátbankár.hu | 2025. július 3. 08:59
Az energiaárak továbbra is kulcsfontosságúak a magyar gazdaság számára.
Makro / Külgazdaság Miért nem jutnak sokan saját otthonhoz Magyarországon? – a lakhatási válság számokban
Privátbankár.hu | 2025. július 3. 06:57
Bár több a lakás, mint a háztartás, egyre többen nem jutnak saját otthonhoz – derül ki a GKI elemzéséből.
Makro / Külgazdaság Elmozdult a 30 éves amerikai jelzáloghitelek kamata
Privátbankár.hu | 2025. július 2. 17:04
Az Egyesült Államokban közel három hónapja a legalacsonyabbra csökkent a 30 éves jelzáloghitelek kamata a június 27-én záródott héten – közölte az amerikai jelzáloghitelező bankok szövetsége (Mortgage Bankers Association of America – MBA) szerdán.
Makro / Külgazdaság Meglepte az elemzőket az euróövezet friss adata
Privátbankár.hu | 2025. július 2. 12:51
Nőtt a munkanélküliség, pedig nem ezt várták.
Makro / Külgazdaság Megint megfinanszírozták valakik az Orbán-kormányt
Privátbankár.hu | 2025. július 2. 12:21
30 milliárd forinttal, ráadásul kisebb kamattal, mint legutóbb.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG