5p

Tudni szeretné, mi vár Önre 2025-ben?
Mit okoz, hogy ingatlancélra is elkölthetőek a nyugdíjmegtakarítások?
Hogyan érinti ez a piacokat, merre mennek az ingatlanárak és az épitőipari árak?
Pogátsa Zoltán, Farkas András, Nagygyörgy Tibor
és sok más kíváló szakértő ezúttal élőben osztja meg nézeteit!

Találkozzunk személyesen!

2024. november 21. 16:00 Budapest

Részletek és jelentkezés itt

A kormány Nagy Márton gazdaságfejlesztési miniszterrel az élen, sikerként – természetesen a sajátjaként – könyvelte el a májusi inflációs adatot. Ám a 21,5 százalékos éves hazai ráta távolsága az EU-rangsorban ebben az összevetésben utolsó előtti tagállamtól csak minimálisan szűkült, az még mindig 8,5 százalékpont. A nem uniós államokat is figyelembevéve még tartjuk az utolsó előtti helyünket Európában, de már egyre jobban közelít a hiperinflációját az utóbbi hónapokban szélsebesen lehűtött Törökország.

Hosszú hónapok után végre bíztató inflációs adattal rukkolt elő a Központi Statisztikai Hivatal. Mert hát kétségtelenül ilyenként kell értékelni, hogy az éves fogyasztóiár-index májusban „már csak” 21,5 százalék lett. Hiszen az idei első három hónapot még 25 százalék feletti rátákkal kezdtük, mindössze áprilisban sikerült e szint alá mennünk.

Az áprilisi 24 százalékos inflációhoz képest valóban jelentősnek tekinthető a 2,5 százalékpontos egyhavi csökkenés – le is aratta érte a kormány a babérokat. Nagy Márton például azt mondta, hogy „az adatok visszaigazolták, hogy a kormányzati intézkedéseknek köszönhetően az infláció mérséklődése egyre nagyobb ütemű”.

Más kérdés, hogy ha az ember körülnéz Európában, akkor aligha tudja osztani a gazdaságfejlesztési miniszter (kincstári) optimizmusát. Pláne nem érti, hogyan lehet a ludas a magas inflációért az Ukrajnát tavaly februárban lerohant Oroszország elleni brüsszeli szankciós politika (különösen, hogy annak egyes elemeit az Orbán-kormány is megszavazta!).

Távol a középmezőnytől. Fotó: Depositphotos
Távol a középmezőnytől. Fotó: Depositphotos

Hiszen azt látni, hogy a szankciók által igencsak sújtott (sic!) 27 EU-s tagországból a májusi adatait cikkünk megjelenéséig publikált 26 állam fogyasztóiár-indexe közül messze a miénk a legmagasabb. (S ezen a helyzeten valószínűleg az sem változtat, ha az egy szem „késlekedő”, Málta is előrukkol a múlt havi rátájával, tekintettel arra, hogy áprilisban 6,4 százalékos éves szintű pénzromlást jelentett.) S ami az igazán elkeserítő, csak minimálisan szűkül az utolsó előttihez viszonyított távolságunk.

Igaz, legyünk mi is optimisták, legalább májusban már szűkült, előtte ugyanis hónapokon keresztül távolodtunk e tekintetben az EU-s tagtársainktól. Most csak annyi változott, hogy míg áprilisban még Lettország mögött kullogtunk 8,9 százalékponttal, addig májusban már Lengyelország állt előttünk – 8,5 százalékponttal.

Ebből már következik, hogy a kézenfekvő viszonyítási pontokként figyelt közép- és kelet-európai régió más országaihoz képest a lemaradásunk még vaskosabb: Horvátországban 7,9, Szlovéniában 8,4, Bulgáriában 10,1, Romániában 10,64, Csehországban 11,1, Szlovákiában 11,9 százalék lett a májusi infláció.

De az sem éppen kellemes, hogy míg egy ideig talán még nyugtathattuk magunkat azzal (bár ez, valljuk be, durva önbecsapás lett volna), hogy legalább az EU-n kívül, azaz Európa egészében nem mi vagyunk a tökutolsók, sőt, több országot is megelőzünk, azóta már Moldova és Ukrajna is elénk került. Így már csak a hiperinflációját a néhány hónappal ezelőtti, 90 százalék közeli értékről májusra már 40 százalék alá szorított Törökország van mögöttünk.

A magyar inflációlassulás egyébként azért nem nagy truváj, mivel ugyanezt az ezen adatait cikkünk megjelenéséig nyilvánosságra hozott 41 európai államból 37 is megtette. Fájdalom, még ebben az összevetésben sem sikerült a képzeletbeli dobogóra feljutnunk, annak első három helyét ugyanis a már említett törökök (-4,09 százalékpont), a lettek (-3 százalékpont) és a litvánok (-2,8 százalékpont) foglalják el. Még az ukránok is előttünk vannak, a maguk 2,6 százalékpontjával. A nyugat-európai országok közül Dánia domborított a legnagyobbat, a skandinávok éves szintű fogyasztóiár-indexe áprilisról májusra 2,4 százalékponttal csökkent.

Ha hátul nem is, az inflációs lista élén egyébként változás következett be. Svájc visszaszerezte az áprilisban, mindössze egy hónap erejéig, átadott elsőségét, maga mögé utasítva Oroszországot. Míg a harmadik helyre Görögország rangsorolódott, ami egyúttal azt is jelenti, hogy az EU-ban a helléneknél volt a legalacsonyabb az éves fogyasztóiár-index májusban.

Összességében tehát ki lehet jelenteni, hogy az inflációval szembeni monetáris szigorítások megtették a hatásukat. A múlt hónapban egyébként négy ország (Bulgária, Dánia, Izland, Szerbia) folyamodott az alapkamatemelés eszközéhez, az Európai Központi Bank pedig csütörtökön – ami mindjárt az eurót fizetőeszközként használó 20 országot érintett –, míg ketten (Bosznia-Hercegovina és Fehéroroszország) már lazítottak. Bár azt is mondhatnánk, hogy hárman, hiszen nálunk tavaly október óta már nem a 13 százalékos jegybanki alapkamat, hanem a Magyar Nemzeti Bank (MNB) egynapos betéti kamata az irányadó, amely május végén csökkent, 18-ról 17 százalékra.

Ez a kettősnek tekinthető hazai kamatrendszer nemcsak a külföldi befektetőket zavarhatja, hanem azt a rangsorunkat is, amelyet az inflációs és a jegybanki alapkamatok különbségeinek összehasonlítása alapján állítottunk fel (ami hangsúlyozottan nem reálkamatokat jelent, lévén, hogy ilyet csak visszamenőlegesen lehet megállapítani, összevetve például, hogy az egy évvel ezelőtt bankbetétbe tett, illetve befektetett összegek kamata, hozama hogyan aránylik az aktuális inflációs rátához). Márpedig míg a 13 százalékos MNB-alapkamat alapján Magyarország hátulról a harmadik, addig a 17 százalékos egynapos betéti kamat tizenegy (!) hellyel is előrébb, a középmezőnybe repítené.

(Csabai Károly szerzői oldala itt érhető el.)

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Makro / Külgazdaság Nem kapott jó hírt Emmanuel Macron, de a magyarok így is csak irigykedhetnek
Privátbankár.hu | 2024. november 15. 10:38
Gyorsult az infláció Franciaországban, de az energiaárak például 2 százalékkal estek, az élelmiszerek ára pedig csak 0,6 százalékkal drágultak.
Makro / Külgazdaság Nem enged a szorításból Brüsszel, a magyar kormánynak napirendre kellett vennie az ellene zajló eljárást
Privátbankár.hu | 2024. november 15. 10:24
A már megbukott német kormány „kedveskedett” még egyet a magyar vezetésnek, a magyar uniós elnökségnek kellett napirendre venni a Magyarország ellen zajló eljárást – és a bíróság sem pihen.
Makro / Külgazdaság Az új győri polgármester 750 milliós közösségi költségvetést tervez
Privátbankár.hu | 2024. november 15. 10:11
Pintér Bence, Győr új, civil polgármestere az Mfornak adott interjúban hosszan beszélt a városvezetésben kialakult helyzetről, az általa lefektetett hétpontos lokálpatrióta minimumról és a város büdzséjéről is.
Makro / Külgazdaság Felavatták a kínai óriásberuházást, meglesz a böjtje?
Privátbankár.hu | 2024. november 15. 08:06
3,5 milliárd dolláros beruházás, de nem a helyi érdekeket, hanem Kína érdekeit szolgálja? Ismerős történet egy távoli országból.
Makro / Külgazdaság Európai sztenderd szerinti vasút épül Kárpátalján és Nyugat-Ukrajnában 
Mester Nándor | 2024. november 14. 19:09
Az ukrán állami vasúttársaság uniós forrásokat is felhasznál a kötöttpályás hálózat korszerűsítéséhez. 
Makro / Külgazdaság Cipruson is magyar parkolási rendszer indult
Szakonyi Péter | 2024. november 14. 15:32
Kína és Hévíz után Cipruson is beindította parkolási rendszerét az EPS Global.  A magyar high-tech vállalkozás következő lépése Szerbia, ahol egy helyi cégen keresztül adják 40 város parkolási szoftver rendszerét.
Makro / Külgazdaság Gulyás Gergely elárulta, miért izgult jobban Trump miatt, mint a 2022-es választásokon
Privátbankár.hu | 2024. november 14. 13:10
Gulyás Gergely kancelláriaminiszter és Vitályos Eszter kormányszóvivő 10 órától ismét várta az újságírókat és a nézőket, hallgatókat. A Kormányinfót élőben közvetítettük.
Makro / Külgazdaság Ezt sem tűzi Rogán Antal a kalapjára: szeptemberben bezuhant az építőipar termelése
Privátbankár.hu | 2024. november 14. 08:30
Az egy évvel korábbihoz viszonyítva 8,2, az előző hónaphoz képest 2,7 százalékkal mérséklődött az építőipari termelés volumene.
Makro / Külgazdaság Nézze velünk élőben a Vitézy Dáviddal való beszélgetést a Klasszis Klub Live-ban!
Privátbankár.hu | 2024. november 13. 16:18
16 óra 30-tól egy órán át a Klasszis nevű YouTube-csatornán és az Mfor Facebook-oldalán nemcsak mi, hanem Önök is kérdezhetik az új Fővárosi Közgyűlés tagját.
Makro / Külgazdaság Harmadszor emelkedett idén az USA 30 éves jelzáloghiteleinek kamata
Privátbankár.hu | 2024. november 13. 15:37
Az Egyesült Államokban tovább emelkedett a 30 éves jelzáloghitelek kamata a november 8-án záródott héten – ismertette az amerikai jelzáloghitelező bankok szövetsége (Mortgage Bankers Association of America – MBA) szerdán.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG