4p

Türelmetlen, kezelésre vagy műtétre váró betegek, foglaltan pittyegő telefonok, túlhajszolt háziorvosok és asszisztensek, a nap nagy részében folyamatos fertőtlenítési procedúrák, a legújabb tesztelési protokollt böngésző egészségügyisek - így néz ki jelenleg a május 4-től próbálkozó járóbeteg- és szakellátás felélesztéséért küzdelmet folyató egészségügy Magyarországon.

Május 8-án délután új eljárásrend lépett életbe: az ország egész területéről két intézménybe, a Dél-pesti Centrumkórház Országos Hematológiai és Infektológiai Intézetébe, valamint az Országos Korányi Pulmonológiai Intézetbe kell szállítani az összes koronavírusos beteget, ha szállítható állapotban vannak. A levelet Dr. Müller Cecília országos tisztifőorvos küldte el Kásler Miklós miniszter jóváhagyásával az egészségügyi intézményekhez – írja Kunetz Zsombor egészségpolitikai szakember a 444.hu-n, aki februárban elsőként  az mfor.hu-n kommentálta a kormány egészségügyi reformtervezetét.

Hiányoznak a betegek. Fotó: Depositphotos
Hiányoznak a betegek. Fotó: Depositphotos

A gyanús és igazolt, fenti rizikócsoportba tartozó új, illetve akár lélegeztetőgépen lévő, de szállítható állapotú betegeket – telefonon történt előzetes egyeztetést követően – a szabad kapacitások mértékéig ezekbe az intézményekbe kell vinni. Az új eljárásrend felkerült az NNK honlapjára, de ember legyen a talpán, aki kiigazodik a listán.

A laikusok sem értik, de a szakember sem, hogy miért kell még a kitűnően felszerelt egyetemi klinikákról is elmozgatni betegeket, akiket csak közúton lehet átszállítani, hiszen a mentőhelikopter a fertőzésveszély miatt szóba sem jöhet.

A másik rendelet a május 4-i újraindítás protokollját írja felül, lazítottak azokon a szigorításon például, amelyek a való életben kivitelezhetetlenek voltak, így például már nem teszik kötelezővé a beteg légútbiztosítása (intubálása) előtti PCR-tesztet.

Történtek ezek azok után, hogy éppen május 8-án Dr. László Imre újbudai polgármester, a Szent Imre kórház egykori kórházigazgatója azt hangsúlyozta, érthetetlen, hogy ha a járvány nyugvópontra ért, miért nem szabadítják fel a 36 ezer kórházi ágy legalább felét. 18 ezer kórházi ágyat azonnal át kéne adni a nem koronavírusos, „csak beteg” emberek számára. Mint online sajtótájékoztatóján elmondta, többek között ez is az oka annak, hogy az egészségügyi ellátás a kormányzati bejelentés ellenére még mindig nem indult újra, és a magyar egészségügy teszthalott állapotban van.

Valóban érthetetlen, hogy a berobbanást nélkülöző, a platóról már lefelé indult járványgörbe értelmében mi lehet az oka annak, hogy az ágyszámokról semmilyen információ nem lát napvilágot. A polgármester szerint ez már egy veszélyes, emberek életét veszélyeztető állapot, hiszen szinte teljesen biztos, hogy egyidőben 36 ezer ágyra nem lesz szükség a koronavírus-járvánnyal összefüggésben. Egyetlen daganatos betegségtől szenvedő, szívbeteg vagy más súlyos betegséggel élő ember kezelését sem lenne szabad arra való hivatkozással megtagadni, hogy kell a koronavírus-fertőzötteknek a kapacitás, mert nyilvánvalóan nem igaz. Véleménye szerint, ha a kormány továbbra sem indítja újra az egészségügyet, annak nem a járvány lesz az oka, hanem annál is súlyosabb ok: a kormányzati spórolás a magyarok egészségén és életén.

Hasonlóan érthetetlen az is, hogy a 150 ember befogadására alkalmas kiskunhalasi karanténkórház miért ásítozik üresen a felhúzása óta (sajnos nem találtunk adatot arra, mennyibe került az építkezés és a felszereltség biztosítása), mióta felállították a helyi Büntetésvégrehajtási Intézet területén. Állítólag börtönkórház lesz belőle, így legalább a kiskunhalasi rabok jól járnak.  

 

A rovat támogatója a 4iG

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Makro / Külgazdaság Magyar Péter: „Már csak az a kérdés, hogy mennyire van vége”
Privátbankár.hu | 2025. november 15. 16:52
Megérkezett a Tisza elnökének válasza a miniszterelnök délelőtti megszólalására.
Makro / Külgazdaság Orbán Viktor: „veszély van”
Privátbankár.hu | 2025. november 15. 14:59
Háborús is, pénzügyi is. Interjúszerűséget adott hívei előtt a miniszterelnök.
Makro / Külgazdaság Nincs haladék az amerikai szankcióknál – egyre nagyobb a baj Szerbiában
Privátbankár.hu | 2025. november 15. 13:34
Megelégelte az időhúzást az amerikai hivatal. A Mol is felmerült, mint lehetséges vásárló.
Makro / Külgazdaság Brutális függésben Oroszország, a Lukoil európai leánycégét is eladhatták
Imre Lőrinc | 2025. november 15. 10:28
Vészjóslóan közeledik november 21-e, amikor életbe lépnek a két vezető orosz olajvállalattal szembeni amerikai szankciók. Az izgatottság leginkább Vlagyimir Putyinon uralkodhat el, ugyanis két legnagyobb vásárlója, úgy tűnik, kihátrál Oroszország mögül. Elegendő lehet ez az orosz elnök tárgyalóasztalhoz ültetéséhez? Ennek a kérdésnek jártunk utána.
Makro / Külgazdaság Hátraarc Donald Trumptól: fontos intézkedéseket von vissza
Privátbankár.hu | 2025. november 15. 09:06
Beütött az infláció, az elnök visszavonulót fúj.
Makro / Külgazdaság Uniós GDP-rangsor: hol helyezkedik el a stagnáló Magyarország?
Privátbankár.hu | 2025. november 14. 20:26
Az uniós rangsor hátsó részében találjuk Magyarországot az Eurostat friss, harmadik negyedéves GDP-adatait bemutató listáján. A lengyel gazdaság erős bővülésben van, miközben a németek stagnálnak, sőt: éves alapon alacsonyabb a bővülés ott, mint Magyarországon.
Makro / Külgazdaság Adót vetne ki az EU az ultrafeldolgozott élelmiszerekre
Privátbankár.hu | 2025. november 14. 17:56
A szív- és érrendszeri betegségek megelőzése érdekében megadóztatná az Európai Unió a boltokban kapható alkoholos koktélokat is.
Makro / Külgazdaság Közel harmadára csökkenti a Svájccal szembeni vámokat az Egyesült Államok
Privátbankár.hu | 2025. november 14. 17:28
A Trump-adminisztráció ezúttal Svájccal állapodott meg a vámcsökkentésről, miután az elmúlt hónapokban visszaesett az ország ipari exportja. 
Makro / Külgazdaság Az orosz külügy ismét egy budapesti békecsúcsról beszél
Privátbankár.hu | 2025. november 14. 16:16
Nyitottak arra, hogy Vlagyimir Putyin és Donald Trump Budapesten találkozzon. Múlt héten Trump is arról beszélt, hogy örülne, ha Budapesten találkozhatna az orosz elnökkel.
Makro / Külgazdaság Csak úgy tűnik, hogy nincs, de Európának is lehet aduásza
Imre Lőrinc | 2025. november 14. 14:52
Egyre inkább a racionalitás veszi át a szerepet az európai fenntarthatósági gyakorlatokban a zöld illúziók kergetése helyett. Az ESG-szempontok figyelembevétele ugyanis az adott cég üzleti megtérülése miatt fontos. A geopolitikai síkon pedig az új iparágak feletti kontroll az adott ország befolyásszerzését is elősegítheti. A Klasszis Fenntarthatóság 2025 konferencia keretében Wieder Gergő, a KPMG szakértője arról is beszélt, hogy Kína és az Egyesült Államok szorításában mi lehet az Európai Unió ütőkártyája.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG