A telemedicina igazi 21. századi lehetőség, melyre a koronavírus-járvány miatt elrendelt veszélyhelyzet miatt egyre nagyobb szükség van. Kovácsy Zsombor egészségügyi jogász lapunk hasábjain épp azt fejtegette, hogy mennyire fontos ennek kiépítése és egy modern egészségügy létrehozása:
"Amiért viszont egyértelműen az elmúlt évek semmittevése okolható, az a telemedicina elterjedését gátló maradi szabályozási környezet. Most nagyon jól jönne több jogi lehetőség és segítség az orvosoknak a távolról történő betegellátáshoz, ahogy azt más országokban már rutinszerűen kidolgozott feltételek mellett végzik.”
Az új rendelet kimondja, hogy a veszélyhelyzetre való tekintettel az orvosi jelenlét és az egészségügyi finanszírozás elszámolásának nem feltétele a beteg személyes jelenléte, ha az ellátás sajátosságai és orvosszakmai megítélése ezt lehetővé teszik. Azaz amit meg lehet oldani távolról, azt mind el kell végezni.
Ennek értelmében telemedicinának kell minősíteni a beteg távollétében többek között a következőket:
- a beteg állapotának megítélését, adatgyűjtést, előszűrését távkonzultációban
- a betegség meghatározását, további vizsgálatainak eldöntését, elrendelését, gyógykezelésének elindítását, szakorvosi távkonzultációt
- diagnózis, terápiás javaslat felállítását távkonzultáció keretében, távmonitoring és távdiagnosztikai eszközzel
- gyógyszer rendelését
- távkonzílium szervezését, beutaló kiállítását
- pszichoterápáta, krízisintervenciót, szoptatási tanácsadást, egyéb tanácsadást
- fizioterápiát távkonzultációval
Mindezeket az egészségügyi intézménynek kötelessége feltüntetnie a honlapján, s megfelelő módon dokumentálnia kell saját informatikai rendszerében, hogy az Elektronikus Egészségügyi Szolgáltatási Térben létrejöjjön a vizsgálat tényét és szereplőit dokumentáló eseménykatalógus-bejegyzés és egy, a vizsgálatot szakmai szempontból igazoló elektronikus kórtörténeti dokumentum. A rendelet hangsúlyozza, hogy ha a beteg állapotának romlása, vagy maradandó károsodás kialakulása miatt elkerülhetetlen a személyes találozó, és köteles gondoskodni az intézmény a betegről.
A telemedicina felmerülő költségei a veszélyhelyzet ideje alatt utólagos elszámolás keretében "telemedicinális ellátásnak" minősülnek.