Képünk illusztráció. Fotó: depositphotos.com |
Az új típusú koronavírus az idősekre, a legyengült immunrendszerűekre és a krónikus betegségben szenvedőkre a legveszélyesebb . Emellett kiemelt figyelmet kell fordítani az egészségügyi dolgozók élet- és egészségvédelmére, különös tekintettel az idősebb kollégákra. Ennek érdekében az Emberi Erőforrások Minisztériuma arra utasította valamennyi ellátó intézmény vezetőjét, hogy hétfőtől úgy szervezzék át az egészségügyi tevékenységüket, hogy a 65 év feletti egészségügyi dolgozók ne találkozzanak közvetlenül a betegekkel, és kollégáikkal is csak telefonon konzultáljanak.
Ennek némileg ellentmond, hogy vasárnap az egyik pátyi 70 éves háziorvost azzal hívták be egy kórházba ügyelni, hogy ha praxist tud vinni, akkor ügyelni is képes.
Visszatérve a közleményre, arra hívják fel a figyelmet, a jelenlegi fertőzésveszélyes helyzetben a legfontosabb, hogy drasztikusan csökkentsük az orvos beteg-találkozásokat. Ezt a célt szolgálják a napokban meghozott intézkedések is:
- a közgyógyellátásra való jogosultság a veszélyhelyzet időtartama alatt, majd annak megszűntét követő 90 napig fennmarad;
- a keresőképtelenségről szóló igazolásokat sem kell 2 hetenként kiállítani;
- március 13-ától bárki kiválthatja hozzátartozója, ismerőse gyógyszereit, mert rendeletben egyszerűsítették az e-recept kiváltásának feltételeit;
- a stabil állapotú krónikus betegek szokásos gyógyszereit elektronikus vényen lehet rendelni;
- az emelt és kiemelt támogatással rendelhető gyógyszerekre és gyógyászati segédeszközökre kiállított szakorvosi javaslatok is érvényesek maradnak a veszélyhelyzet időtartama alatt, valamint a veszélyhelyzet megszűnését követően 90 napig.
Az emberi erőforrások minisztere korábban utasítást adott ki arról is, hogy a veszélyhelyzet végéig az intézmények halasszák el az ütemezett műtéteket, és csak a tartós egészségkárosodást elkerülő műtéteket végezzék el. Az EMMI kérte az intézmények vezetőit, hogy erről haladéktalanul tájékoztassák a betegeket.
A KSH adatai szerint 2018-ban 6082 háziorvos és gyermekorvos dolgozott Magyarországon, de tudvalelő, hogy az Állami Egészségügyi Ellátó Központ adatai szerint több, mint 400 betöltetlen háziorvosi praxis van jelenleg. Az Egészségbiztosítási Alap 2018-as költségvetés zárszámadása szerint 2015-ben a legtöbb háziorvos 61 éves volt, 2017-ben már 63 éves, ami a szakma elöregedését mutatja. Hiába ír ki az állam folyamatosan pályázatokat a betöltetlen praxisokra, a fiatal orvosok többsége nem a hazai egészségügyben képzeli el a jövőjét.