3p
Hiába bízik a korábbi egészségbiztosítási rendszert váltó Medicaid sikerében Trump, a sors valahogy mindig összefog a szavazás ellen. Amellett, hogy a republikánus szenátorok sem biztosak a dolgukban, John McCain szenátor lábadozása miatt már egészen biztos, hogy júliusban nem szavazzák meg az új törvényt.

Legelőször májusban röppentek fel a hírek arról, hogy "már a héten" elfogadhatják az Obamacare-t váltó új egészségbiztosítási rendeletet. A Trumpcare vagy Medicaid néven futó rendszernek azonban akkor nem volt elég támogatója, ráadásul az ülést is folyamatosan elnapolták. Donald Trump továbbra is bízik az új rendszer megszavazásában, sőt, a szenátus még a nyári szabadságáról is lemondott csak azért, hogy végül keresztülverjék a törvénytervezetet.

Most azonban Murhpy ismét közbeszólt, az egyik szenátort, John McCain-t ugyanis kórházban ápolják, így a lábadozása idejére ismét parkolópályára tette a szenátus a tervezetet. McCain szenátoron koponyaműtétet hajtottak végre még pénteken, a 80 éves szenátor fejéből egy vérrögöt kellett eltávolítani, azóta a minnesotai Mayo klinikán, Arizonában lábadozik. Bár a hírek szerint a politikus sokkal jobban van, a szenátus úgy döntött, hogy amíg vissza nem tér Washingtonba, nem veszik napirendre az ügyet - vagyis legkorábban jövő héten ülhetnek össze, ha addig nem jön közbe semmi.

23 millió embert hagynának faképnél

Bár a rendelet számos engedményt megélt, így például nem veszítenék el a biztosításukat azok, akik már eddig is valamilyen betegséggel éltek, valamint az egyes államok maguk szabhatnák meg a biztosítóknak, hogy milyen díjszabással élhetnek (még ha így jelentős bónusztól is esne el az államkassza), még ez sem elég ahhoz, hogy eloszlassa a kétkedők aggodalmait. Ahogy arról már korábban is írtunk, a CBO becslései szerint az új törvénnyel 2017 és 2026 között ugyan előreláthatólag 119 milliárd dollárral csökkenne a szövetségi költségvetés deficitje, ám ennek az lenne az ára, hogy a lakosság nagy csoportjai veszítenék el egészségbiztosításukat. Vagyis 2026-ig mintegy 23 milliónyi ember esne ki a biztosítottak köréből.

A tervezet számos változáson ment át a kétkedők miatt, a mostani változatban egyebek mellett törölték a gazdagok adójának csökkentésére vonatozó javaslatot. Ugyanakkor megőrizték az Obamacare-nek azt a passzusát, amely lehetővé teszi, hogy a legegyszerűbb egészségbiztosítás megvásárlásához adócsökkentés formájában állami-költségvetési segítséget vegyenek igénybe a rászorulók. Az Obamacare módszeres kinyírásáról korábban itt írtunk bővebben. >>>

Nem biztosak a dolgukban

A most kapott plusz idő akár még jól is jöhet, a republikánusoknak ugyanis egyelőre nincs elég szavazata a Trumpcare megvalósításához. Jelenleg 8-10 republikánus szenátor ugyanis továbbra is aggodalmasan szemléli az új tervezetet, a korábbi változatokat hol túlságosan szigorúnak, megint mások túl megengedőnek tartották.

Ráadásul a képviselők tartanak a választók haragjától, valamint attól, hogy a demokraták nemes egyszerűséggel leszavazzák őket. Az elfogadáshoz egyébként 52 republikánus szenátor közül legalább 50-nek igennel kell szavaznia ahhoz, hogy a tervezet átmenjen, a demokraták pedig egyhangúlag közölték, hogy nem támogatják az új törvényt.  Jelenlegi állapotában tehát nagyon úgy tűnik, hogy amíg Trumpék nem biztosak a dolgukban, addig nem lesz szavazás az egészségbiztosítási rendszerről.

A rovat támogatója a 4iG

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Makro / Külgazdaság Bajban van Izrael az elhúzódó háborúk miatt?
Privátbankár.hu | 2026. március 30. 16:37
Erre utal a GDP-előrejelzés.
Makro / Külgazdaság Beszivárog az iráni háború, ezt a németek is megemlegetik
Privátbankár.hu | 2026. március 30. 15:33
Gyorsult a németországi infláció márciusban az iráni háború miatt megugrott energiaárak hatására.
Makro / Külgazdaság Pályázatot írtak Brüsszelben: ezzel segítenék meg Ukrajnát
Privátbankár.hu | 2026. március 30. 13:42
1,5 milliárdos a keret.
Makro / Külgazdaság Toporogni kezdett az üzamanyagok ára
Privátbankár.hu | 2026. március 30. 13:16
Legutóbb pénteken volt híradás az üzemanyagárak alakuléása kapcsán.
Makro / Külgazdaság Kimondták az elemzők: az iráni háború keresztbe tett a magyar exportnak
Imre Lőrinc | 2026. március 30. 12:56
Februárban tovább romlott Magyarország külkereskedelmi mérlege, pedig az iráni háború negatív gazdasági hatásai ekkor még nem is nyomták rá a bélyegét a hazai termékforgalom alakulására. Az export ennek ellenére is visszaesett, ami továbbra is gyenge ipari teljesítményt feltételez. Öröm az ürömben, hogy végre feltámadhatott a cégek beruházási kedve.
Makro / Külgazdaság Olcsóbb lehet a benzin, csökkentik az adóterheket Ausztráliában
Privátbankár.hu | 2026. március 30. 09:57
Forintban kifejezve is komoly léptékben csökken az üzemanyagok ára a kormány intézkedésének köszönhetően.
Makro / Külgazdaság Több ezer dollárral drágább lesz feljutni a világ tetejére
Privátbankár.hu | 2026. március 30. 09:29
Megkezdődött a Himalája tavaszi mászószezonja, miközben Nepál szigorúbb szabályok és magasabb díjak bevezetését tervezi a Mount Everest meghódítására készülők számára.
Makro / Külgazdaság Még mindig hiába várjuk a feltámadást a magyar húzóágazattól
Privátbankár.hu | 2026. március 30. 08:30
Februárban 665 millió euró volt Magyarország termékkülkereskedelmi többlete. A kivitel volumene 2,3 százalékkal alacsonyabb, a behozatalé 6,7 százalékkal magasabb volt, mint tavaly ilyenkor.
Makro / Külgazdaság Jó hír jött a Lidl, a Penny és az Aldi boltjaiból a választás előtt
Kollár Dóra | 2026. március 30. 05:51
Árcsökkenést fedeztünk fel a március végi Privátbankár Diszkont Árkosár-felmérés során.
Makro / Külgazdaság Kijev elcsúszhatott az olajon? Valami megint nagyon nem stimmel a vezeték körül
Privátbankár.hu | 2026. március 29. 15:19
A helyzet a szakértő szerint akár tragikomikus is lehetne, de inkább csak elkeserítő. 
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG