2p
A szakértők egyöntetűen meglepetésnek nevezik az infláció alakulását, és további kamatvágásról beszélnek.

Áremelkedés? Talán majd ősszel

Az Erste vezető elemzője, Ürmössy Gergely azt írta az adatközlés után: a februári infláció alacsonyabb lett várakozásuknál (0 helyett -0,2 százalék). Figyelemre méltó mértékben lassult az élelmiszerek, illetve a szolgáltatások drágulásának üteme.

A szakember szerint áprilisban is a negatív tartományban ragadhat az inflációs ráta és legkorábban szeptember lehet újra pozitív az infláció Magyarországon. Éves átlagban 0,2% körül alakult az infláció idén, jövőre pedig átlagosan 2,4% körül lehet. Várhatóan nem éri el a 3%-os szintet az infláció 2018 második fele előtt.

Át kell írni a számokat?

A Takarékbank is meglepetésnek nevezte az árcsökkenést; az infláció visszaesése részben bázishatás eredménye is, azonban a meglepetést az élelmiszer és alkohol-, valamint dohányárak vártnál kisebb drágulása okozták. Amennyiben az olajárak tartósan a jelenlegi szinten maradnak, az idei infláció akár 0,4-0,5 százalékponttal lehet alacsonyabb a jelenlegi várakozásunknál - írta Suppan Gergely, a Takarékbank elemzője.

A 3%-os célt várhatóan nem éri el az infláció 2018-ig, ami lehetővé tesz további kamatcsökkentéseket, valamint nem-konvencionális monetáris politikai intézkedéseket.

1 százalék alá fogják vágni az alapkamatot

Az Erste szakembereinek véleménye szerint a nyomott inflációs dinamika segítheti a Magyar Nemzeti Bankot abban, hogy folytassa a kamatcsökkentési ciklusát a következő hónapokban. Úgy gondolják, hogy áprilisban újra 15 bázisponttal csökkentheti az irányadó rátát a Monetáris Tanács, így április végén már 1,05%, június végén pedig 0,75% lehet az alapkamat - írja az Erste közleménye.

Az alapkamat alakulása
A rovat támogatója a 4iG

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Makro / Külgazdaság A kereskedők adtak egy tippet a kormánynak
Privátbankár.hu | 2025. november 17. 12:17
A kevesebb közteher szerintük jobb lenne.
Makro / Külgazdaság Kiderült, milyen árak lesznek a benzinkutakon
Privátbankár.hu | 2025. november 17. 11:12
A héten kedden nem változnak az üzemanyag nagykereskedelmi árak. 
Makro / Külgazdaság 11 pontban könnyíti a vállalkozások terheit a kormány – jelentette be Orbán Viktor
Privátbankár.hu | 2025. november 17. 10:52
Ezt tartalmazza a Magyar Kereskedelmi és Iparkamara elnökével hétfőn délelőtt kötött megállapodás.
Makro / Külgazdaság Nagyon szép számokat közölt az AutoWallis
Privátbankár.hu | 2025. november 17. 09:58
A Kiskereskedelmi Üzletág mutatta fel a legnagyobb növekedést.
Makro / Külgazdaság Mexikóvárosban erőszakba torkollt a Z-generáció tiltakozása
Privátbankár.hu | 2025. november 16. 12:05
Száz rendőr sérült meg Mexikóvárosban, amikor tüntetők megtámadták a Nemzeti Palotát a drogcsempészet ellen küzdő michoacáni polgármester megölése ellen tiltakozva.
Makro / Külgazdaság Vészesen drágul a marhahús – Trump újabb mentességet adhat
Kollár Dóra | 2025. november 16. 10:26
A marhahús miatt hátrálhat meg az amerikai kormány.
Makro / Külgazdaság Magyar Péter: „Már csak az a kérdés, hogy mennyire van vége”
Privátbankár.hu | 2025. november 15. 16:52
Megérkezett a Tisza elnökének válasza a miniszterelnök délelőtti megszólalására.
Makro / Külgazdaság Orbán Viktor: „veszély van”
Privátbankár.hu | 2025. november 15. 14:59
Háborús is, pénzügyi is. Interjúszerűséget adott hívei előtt a miniszterelnök.
Makro / Külgazdaság Nincs haladék az amerikai szankcióknál – egyre nagyobb a baj Szerbiában
Privátbankár.hu | 2025. november 15. 13:34
Megelégelte az időhúzást az amerikai hivatal. A Mol is felmerült, mint lehetséges vásárló.
Makro / Külgazdaság Brutális függésben Oroszország, a Lukoil európai leánycégét is eladhatták
Imre Lőrinc | 2025. november 15. 10:28
Vészjóslóan közeledik november 21-e, amikor életbe lépnek a két vezető orosz olajvállalattal szembeni amerikai szankciók. Az izgatottság leginkább Vlagyimir Putyinon uralkodhat el, ugyanis két legnagyobb vásárlója, úgy tűnik, kihátrál Oroszország mögül. Elegendő lehet ez az orosz elnök tárgyalóasztalhoz ültetéséhez? Ennek a kérdésnek jártunk utána.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG