2p

Nem erre számítottak a szakértők.

A kínai jegybank váratlanul kamatot csökkentett kedden, három hónapon belül másodszor, hogy a monetáris lazítással lökést adjon a lassuló gazdaságnak.

A kínai központi bank 15 bázisponttal, 2,5 százalékra csökkentette a középlejáratú hitelkeret (MLF), a pénzintézeteknek nyújtott egyéves lejáratú hitelek kamatát.

A Reuters által a napokban megkérdezett 26 szakértő közül 20 azt várta, hogy a jegybank változatlanul hagyja az MLF-kamatot. A keddi döntés megnyitotta az utat az 1 és 5 éves hitelek referenciakamatának (Loan Prime Rate/LPR) csökkentése előtt. Az egyéves LPR szolgál iránymutatásként a többi bank számára az új és kinnlevő hitelkamatok meghatározásában, míg az ötéveseké a jelzáloghitelek kamatait irányozza elő.

Az LPR havi rögzítése jövő hétfőn esedékes. Az LPR 2019 augusztusában lett az új benchmark a kínai központi bank kamatreformja után. 2020-tól a jegybank megköveteli a bankoktól, hogy az új hitelek kamatainak meghatározásakor az LPR-t vegyék alapul. A kínai jegybank júniusban csökkentette az LPR-t 3,65 százalékról 3,55 százalékra, hogy támogassa a gazdaságot, de azóta egyre gyengébbek a makroadatok.

A keddi váratlan kamatcsökkentés után nem sokkal ismertették, hogy Kínában lassult a kiskereskedelmi forgalom és az ipari termelés növekedése, illetve nőtt a munkanélküliség júliusban.

(MTI)

A rovat támogatója a 4iG

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Makro / Külgazdaság Idén sem ússzuk meg az államadósság-növekedést
Privátbankár.hu | 2025. december 31. 11:52
Nagyon úgy tűnik, hogy a tavaly év végi 73,5 százalékos GDP-arányos államadósságot idén nem sikerül megugrani. A harmadik negyedév végén 75,2 százaléknál járt a tartozás mutatója, az év végén tehát csodára lenne szükség, hogy az államháztartás hozza a tavalyi szintet.
Makro / Külgazdaság Meglepő posztot tett ki Orbán Viktor
Privátbankár.hu | 2025. december 31. 11:22
Január 5-re nemzetközi sajtótájékoztatót hirdetett Orbán Viktor, de úgy tűnik, még erre az évre is maradt mondanivalója. Az év utolsó napján délután 1 órakor élő interjút ad közösségi oldalán.
Makro / Külgazdaság Uniós pénzből épül meg Moldova első autópályája – Székelyföldre is el lehet majd jutni rajta
Privátbankár.hu | 2025. december 30. 15:33
A végpont a román-moldáv határon túl lesz.
Makro / Külgazdaság Jobb év vár 2026-ban a nyugdíjasokra
Dobos Zoltán | 2025. december 30. 14:33
Nyugdíjemelés lesz, érkezik a tizenharmadik havi nyugdíj és a tizennegyedik havi juttatás egyheti összege is. De vajon érkezik-e nyugdíj-kiegészítés, és várhatnak-e nyugdíjprémiumot idős honfitársaink az előttünk álló évben?
Makro / Külgazdaság Megint begyűjtött 60 milliárdot az Orbán-kormány, de némi zavar is volt az erőben
Privátbankár.hu | 2025. december 30. 13:43
Volt olyan kincstárjegy a keddi aukción, amire nem érkezett elég ajánlat. De emelkedtek vagy csökkentek az átlaghozamok?
Makro / Külgazdaság Május előtt nem mondanak ítéletet a magyar gazdaságról
Privátbankár.hu | 2025. december 30. 12:09
Közzétették a menetrendet a hitelminősítők.
Makro / Külgazdaság Év végére még kapnak egy gyomrost az autósok a kutakon
Privátbankár.hu | 2025. december 30. 10:47
Már érezhető a legutóbbi áremelkedés hatása.
Makro / Külgazdaság Adókedvezmény jár a hálózat fejlesztéséért – itt a rendelet
Privátbankár.hu | 2025. december 30. 09:44
Akár 80 százalékos adókedvezményt is lehet szerezni a következő öt évre – de kinek?
Makro / Külgazdaság A külföldieknek beruházási paradicsom vagyunk, a hazai kkv-knak jön a támogatás
Imre Lőrinc | 2025. december 30. 09:27
Látszólag szöges ellentétben állnak egymással Szijjártó Péter szavai és a Központi Statisztikai Hivatal adatai. A külgazdasági és külügyminiszter arról beszélt, hogy 2025-ben minden idők harmadik legtöbb külföldi befektetése érkezett Magyarországra, miközben a KSH szerint közel két éve csökken a nemzetgazdasági beruházások volumene. A jelenség hátterét, valamint az év legfontosabb, vállalkozásokat segítő intézkedéseit laptársunk, az Mfor.hu foglalta össze.
Makro / Külgazdaság Bóvli lett Budapest, Karácsony Gergely szerint ez a kormány politikájának következménye
Privátbankár.hu | 2025. december 30. 09:03
A befektetési szint alá ontotta Moody's a főváros besorolását, a főpolgármester szerint „ezt nem fogja megúszni” a kormány.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG