4p

Klasszis Egészséggazdaság és Longevity Konferencia 2026

A platform, ahol az egészségügyi ökoszisztéma kulcsszereplői – gyártók, szolgáltatók, biztosítók, döntéshozók – közösen gondolkodnak az iparág jövőjéről.

Vegyen részt Ön is!

Részletek >>

Kedden tette közzé a Pénzügyminisztérium a jövő évi költségvetés tervezési köriratát. Ebben konkrét intézkedések és számok ugyan nem szerepelnek, de a fő gazdaságpolitikai irány kirajzolódik.
A 2016-os költségvetés Kövér László házelnök kezében. MTI Fotó: Kovács Tamás

Fontos anyag jelent meg kedden a kormány honlapján, a Pénzügyminisztérium ugyanis közzétette a "2020. évi költségvetési törvényjavaslat összeállításához szükséges feltételekről és az érvényesítendő követelményekről' szóló dokumentumot, vagyis a jövő évi költségvetés tervezési köriratát.

A szokásoknak megfelelően a dokumentum nem tartalmaz konkrét számokat és intézkedéseket, ez sokkal inkább a jövő évi költségvetés elfogadásának menetrendje mellett a gazdaságpolitika főbb irányait és céljait jelöli ki.

A Pénzügyminisztérium bevezetőjéből kiderül, az idei büdzsé versenyképességét is fokozó fókusza új területre vetül. A családok védelme továbbra is nagy hangsúlyt kap majd, a versenyképesség helyett azonban inkább a gazdaság védelmét helyezné előtérbe a Pénzügyminisztérium. Pedig tavaly még olyan nyilatkozatok láttak napvilágot, miszerint a mostani kormányzati ciklus célja lesz a versenyképesség növelése. Ennek érdekében a Magyar Nemzeti Bank és a Pénzügyminisztérium is elkészített egy versenyképességi csomagot.

Az azonban nem váratlan, hogy jövőre Vargáék a gazdaság védelmére figyelnének, hiszen a kormány többször is kifejezte már, hogy véleménye szerint egy újabb válság formálódik a világban, ettől pedig fontos megvédeni a gazdaságot, felkészíteni rá az országot.

"A Kormány gazdaságpolitikájának eredményei és Magyarország – uniós átlagot meghaladó – teljesítménye 2020-ban is lehetőséget teremt a magyar családok kiemelt támogatására, a Családvédelmi Akcióterv keretében a családalapítás és gyermekvállalás minden korábbinál nagyobb mértékű ösztönzésére, hazánk külső és belső biztonságának garantálására és nem utolsó sorban a munkaalapú gazdaság erősítésére" - olvasható a tervezési köriratban.

A tárca szerint "a nemzetközi gazdasági környezet érzékelhető romlása miatt a magyar gazdaságot meg kell erősíteni annak érdekében, hogy biztosítva legyen a folyamatos, az Európai Unió átlagát 2 százalékkal meghaladó gazdasági növekedés az országban".

A 2020. évi költségvetés ezért a családok támogatása mellett a gazdaságvédelmet helyezi a középpontba.

Ami a költségvetés tervezését illeti, Vargáék folytatják a konzervatív szemléletű, biztonsági tartalékokat is beépítő megközelítést.

A köriratban újdonság, hogy nem "változatlan illetményalappal" kell a személyi juttatások tervezésénél számolnia a tárcáknak. Mint olvasható,

"A személyi juttatások tervezésénél csak a már eldöntött illetményemeléseket kell és lehet a tárcáknak megtervezni. Amennyiben a Kormány vagy Országgyűlés a későbbiekben új bérintézkedésről dönt a közszférában, annak fedezete a Céltartalékok soron kerül központilag megtervezésre."

Ami a menetrendet illeti:

  • A fejezetgazdák április 30-ig készítik el az összevont költségvetési tervüket a normaszövegekkel együtt.
  • A PM ezt követően összeállítja a 2020. évi költségvetési törvényjavaslat fő kötetét.
  • A kormány május közepén megtárgyalja a 2020. évi költségvetési törvényjavaslat tervezetét. Majd a Költségvetési Tanács véleményezi, szükség esetén módosításokat javasol.
  • Június elején a kormány átadja a tervezetet a Költségvetési Tanácsnak.
  • A kormány a Tanács véleményének birtokában, szükség esetén, az alapján módosítva május végén nyújtja be a törvényjavaslatot az Országgyűlésnek. Korábbi információink alapján május 28-án tudhatjuk meg, mire költ jövőre a kormány.
  • Május 31-ig a fejezetgazdáknak is meg kell küldeniük a PM-nek a fejezeti szöveges indokolásokat.
  • Az államháztartásért felelős minisztér a törvényi előírásnak megfelelően a fejezeti köteteket a fő kötet benyújtását követő 10 napon belül terjeszti be az Országgyűlésnek.
A rovat támogatója a 4iG

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Makro / Külgazdaság A kamatdöntés legnagyobb kérdése: bezárják a kiskaput az iráni háború miatt?
Imre Lőrinc | 2026. március 23. 15:40
Abban nagy egyetértés van az elemzők körében, hogy a Magyar Nemzeti Bank az iráni háború nyomán kibontakozó energiaválság és a megnövekvő inflációs kockázatok miatt a március 24-i kamatdöntő ülésén változatlan szinten, 6,25 százalékon hagyja az alapkamatot. A nagy kérdés, hogy milyen irányba változik, vagy változik-e egyáltalán a jegybank kommunikációja a Monetáris Tanács döntését követő sajtótájékoztatón – mondta el a Trend FM Reggeli Monitor című műsorában kollégánk, Imre Lőrinc, az Mfor és a Privátbankár újságírója.
Makro / Külgazdaság Közel 12 milliárdot ért valakinek a Tungsram budapesti gyára
Privátbankár.hu | 2026. március 23. 15:20
Az újpesti gyárkomplexum volt a legértékesebb darabja a becsődölt Tungsram vagyonának.
Makro / Külgazdaság Februárban kilőtt az államháztartás hiánya
Privátbankár.hu | 2026. március 23. 14:00
Két hónap alatt összejött az egész évre tervezett hiány 49,9 százaléka: február végéig 2106 milliárd forint hiánya volt az államháztartás központi alrendszerének, azaz az önkormányzatokat kivéve a teljes államháztartásnak – közölte a Nemzetgazdasági Minisztérium (NGM).
Makro / Külgazdaság 300 millió eurót szór ki a görög kormány az energiaárak okozta károk enyhítésére
Privátbankár.hu | 2026. március 23. 13:40
Csökkentik az üzemanyagárakat, kompenzálják a komposokat és a gazdáknak is jut belőle.
Makro / Külgazdaság Meddig tarthatók a védett árak? Kedden tovább közelíti a csillagos eget a dízel ára
Privátbankár.hu | 2026. március 23. 12:39
Pedig már most is 134 forint a különbség egyetlen liter dízelen is.
Makro / Külgazdaság Itt van az újabb iráni fenyegetőzés – a Hormuzi-szoros lezárása csak a kezdet?
Privátbankár.hu | 2026. március 23. 11:59
Elaknásítják az egész Perzsa-öblöt, ha amerikai tengerészgyalogosok érkeznek.
Makro / Külgazdaság Mindkét irányban meglepődtek az elemzők a friss lengyel adatokon
Privátbankár.hu | 2026. március 23. 11:13
Az ipari termelés a vártnál nagyobb, a kiskereskedelmi forgalom a vártnál kisebb mértékben bővült.
Makro / Külgazdaság Ennyi lesz az olaj ára idén a Goldman Sachs szerint
Privátbankár.hu | 2026. március 23. 09:06
De az elemzők abból indultak ki, hogy néhány héten belül helyreáll a forgalom a Hormuzi-szorosban, Irán pedig nem lövi szét a környék olajinfrastruktúráját.
Makro / Külgazdaság Megint fontos számokat közölnek, a választást is befolyásolhatják
Privátbankár.hu | 2026. március 23. 08:27
A héten az államháztartási hiány, a turizmus és a foglalkoztatottság helyzetéről is többet tudhatunk meg, az MNB pedig dönt a kamatról.
Makro / Külgazdaság Kezdődik: a szomszédban már nem tankolhatunk akármennyit
Privátbankár.hu | 2026. március 23. 06:41
A fegyveres erők is beszállnak az üzemanyagszállításba, de még így sem jut mindenhova elég nafta Szlovéniában.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG