2p

Klasszis Egészséggazdaság és Longevity Konferencia 2026

A platform, ahol az egészségügyi ökoszisztéma kulcsszereplői – gyártók, szolgáltatók, biztosítók, döntéshozók – közösen gondolkodnak az iparág jövőjéről.

Vegyen részt Ön is!

Részletek >>

Miközben a világ jegybankjai már csökkentik az alapkamataikat, vagy legalábbis nem emelnek tovább, az orosz központi bank most szigorított.

Az orosz jegybank pénteken a piaci várakozásoknak megfelelően 16,00 százalékra emelte a jegybanki alapkamatot 15,00 százalékról.

Július óta a mostani volt az orosz jegybank ötödik kamatemelése, azóta összesen 850 bázisponttal nőtt a kamatszint. Az alapkamat tavaly szeptember óta 7,50 százalékon állt Oroszországban egészen idén júliusig, amikor 8,50 százalékra emelte meg a jegybank. Augusztusban ezt egy nagyobb emelés követte 12,00 százalékra, majd szeptemberben 13,00 százalékra és októberben 15,00 százalékra. 

Az augusztusi kamatemelésre a 100 rubeles dollárárfolyam-küszöb áttörése miatt került sor. Jelenleg a dollárt 90 rubel alatt jegyzik. 

15-ről 16 százalékra nő az alapkamat. Fotó: Depositphotos
15-ről 16 százalékra nő az alapkamat. Fotó: Depositphotos

Legutóbb a dollárjegyzés október elején járt 100 rubel felett. Azóta a rubel bő tíz százalékkal erősödött, jórészt a nagyobb exportcégeket devizabevételeik meghatározott hányadának rubelre váltására kötelező elnöki rendeletnek köszönhetően. 

A jegybank közleményében a középtávon magas inflációs kockázattal indokolta a rubelkamat megemelését. A jegybank prognózisa szerint az infláció várhatóan 7,5 százalék alatt zárja az évet, majd 2024-re visszatér a 4,0-4,5 százalékos szintre.

Az orosz jegybank úgy látja, hogy a GDP-növekedés vártnál jobb alakulása is lehetőséget adott a hitelkamatok megemelésére. Az októberi GDP-növekedés várhatóan meghaladja majd a 3 százalékos korábbi becslést, miközben a hitelállomány növekedési üteme lassul, bár továbbra is történelmi magaslatokban jár.

(MTI)

A rovat támogatója a 4iG

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Makro / Külgazdaság Jött egy utolsó bombahír a magyar boltokból április előtt
Gáspár András, Valkai Nikoletta | 2026. március 9. 05:46
Alig egy héten belül kikerül a bázisból az árrésstop előtti világ, de március elején még újabb jelentős éves árcsökkenésről számol be a Privátbankár Árkosár – a történelmi csúcshoz képest ugyanis sokkal jobban állunk. Az előző hónaphoz képest ugyanakkor emelkedtek az árak, a hipermarketek között pedig döbbenetesen kicsi lett a különbség.
Makro / Külgazdaság Virágzik az orosz plasztikai sebészet
Elek Lenke | 2026. március 8. 13:46
Még az Egyesült Államokból is érkeznek beavatkozásokra.
Makro / Külgazdaság Dagad a pénzszállítós botrány: megszólalt az ukrán bank
Privátbankár.hu | 2026. március 8. 13:16
A szállítmányra még csütörtökön csapott le a TEK.
Makro / Külgazdaság Lejárt a határidő: hét országos pártlistát jelentettek be
Privátbankár.hu | 2026. március 7. 18:09
Négy évvel ezelőtt hét pártlistát jelentettek be és végül hat szerepelt a szavazólapon.
Makro / Külgazdaság Elájul, ha meglátja, mennyit keres Lionel Messi
Privátbankár.hu | 2026. március 7. 12:52
Évi 70 és 80 millió dollár közötti pénzt keres.
Makro / Külgazdaság Még a választás előtt megpróbálják eladni a Nemzetgazdasági Minisztérium épületét
Privátbankár.hu | 2026. március 7. 10:58
Ez eddig a negyedik árverés és a negyedik kikiáltási ár: 35,1 milliárd forint.
Makro / Külgazdaság Leminősítette Budapest besorolását a Moody's
Privátbankár.hu | 2026. március 7. 09:36
Legutóbb decemberben rontották a főváros osztályzatait.
Makro / Külgazdaság Felháborította Szijjártó Pétert az Európai Unió válasza az orosz olaj ügyében (frissítve)
Privátbankár.hu | 2026. március 6. 15:52
A magyar kormány a szlovákkal közösen az Európai Bizottsághoz fordult a leállított Barátság kőolajvezeték és az orosz olajszállítások miatt, de Szijjártó Péter szerint felháborító válasz érkezett.
Makro / Külgazdaság Hidegzuhany az Egyesült Államokban, beszakadt a munkaerőpiac
Privátbankár.hu | 2026. március 6. 15:30
Az Egyesült Államokban februárban váratlanul 92 ezerrel csökkent a foglalkoztatottak száma, a munkanélküliségi ráta pedig 4,4 százalékra emelkedett.
Makro / Külgazdaság Mindenki a Közel-Keletre figyel, de eközben így áll a venezuelai helyzet
Privátbankár.hu | 2026. március 6. 14:00
Az Egyesült Államok és Venezuela megállapodott a diplomáciai és konzuli kapcsolatok újbóli felvételéről – erről a BBC számolt be.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG