4p

Klasszis Egészséggazdaság és Longevity Konferencia 2026

A platform, ahol az egészségügyi ökoszisztéma kulcsszereplői – gyártók, szolgáltatók, biztosítók, döntéshozók – közösen gondolkodnak az iparág jövőjéről.

Vegyen részt Ön is!

Részletek >>

A kedvező statisztikák ellenére sem lát okot a lazításra az országos tisztifőorvos - derült ki a hétfői tájékoztatón. Müller Cecília igyekezett eloszlatni a kételyeket a kínai vakcina kapcsán, aminek gyártását a helyszínen felügyelik a magyar szakemberek.

Müller Cecília országos tisztifőorvos kedvezőnek nevezte az elmúlt 24 óra járványügyi statisztikáit, mivel kevesebb mint 1000 fővel emelkedett a fertőzöttek száma, a gyógyultak száma pedig már meghaladja az aktív fertőzöttek számát (amely napról napra csökken). Csökkenő tendenciát mutat a kórházban ápoltak száma is. A kedvező tendencia azonban a tisztifőorvos szerint nem ad okot semmiféle lazításra - a környező országokban számos helyen ismét elkezdett emelkedni az új fertőzöttek száma. 

Müller Cecília szerint nem kell félni a kínai vakcinától sem

Müller Cecília ismét felhívta a figyelmet: nagyon fontos, hogy oltakozzunk, jelentkezzünk a védőoltásra. A koronavírus-fertőzés nem egy egyszerű felső légúti megbetegedés; még mindig 68 áldozatot szedett egy nap alatt a koronavírus. Az elhunytak jellemzően szív- és érrendszeri megbetegedésben, daganatos megbetegedésben, anyagcsere-megbetegedésben szenvedtek - ezek Magyarországon népbetegségek. 

129 860 fő részére elegendő oltóanyag érkezett eddig Magyarországra, amelyet a Pfizer-BioNTech és a Moderna gyártott. 123 188 fő meg is kapta már a védőoltást - holnap fogy el az eddig az országba mennyiség. Holnapra várnak újabb szállítmányt a Pfizer-vakcinából, több mint 35 ezer fő számára elegendő mennyiséget. Ez valamivel kevesebb, mint amivel korábban számoltak. Fontos, hogy az EU-n kívüli oltóanyag-forrásokat is felderítsük; a tisztifőorvos hangsúlyozta, hogy csak a biztonságos és hatásos vakcinákkal fognak oltani Magyarországon. Az oltóanyagokról a hétvégén is sok téves információ keringett - mondta Müller Cecília, és azt kérte mindenkitől: higgyenek a magyar szakembereknek.

A kínai vakcináról elmondta: ez a vakcina elölt, inaktivált vírust tartalmaz, megbetegedést nem tud okozni. 100 éve használnak ilyen vakcinákat, bevált technológiáról van szó. Attól, hogy létezik újabb technológia, ez sem számít elavultnak - az influenza-oltás és a járványos gyermekbénulás elleni vakcina is ezen alapszik, és működik - hívta fel a figyelmet Müller Cecília. A magyar szakértők egyébként jelenleg Kínában vizsgálják a gyártás technológiáját.

Az operatív törzs január 18-i sajtótájékoztatója. Forrás: M1 közvetítés / Facebook
Az operatív törzs január 18-i sajtótájékoztatója. Forrás: M1 közvetítés / Facebook

Magyarországon is jelen van az új vírusmutáció

A jelenlegi kutatások szerint a forgalomban lévő védőoltások hatásosak a vírus új mutációi ellen is - mondta Müller Cecília. Kérdésre válaszolva elmondta: az új, Nagy-Britanniában észlelt vírusvariánst jelenleg 4 mintában találták meg Magyarországon a Nemzeti Népegészségügyi Központ szakemberei, a Pécsi Tudományegyetem pedig 5 esetben. Nem mindegyik eset köthető utazáshoz - a variáns itt van, és nincs okunk feltételezni, hogy máshogy fog viselkedni, mint máshol.

További kérdések és válaszok

  • A gyermekvédelemben és szociális ellátásban dolgozók tesztelése a hétvégén zajlott; 5920 fő vette igénybe a lehetőséget, 41 fő bizonyult pozitívnak. Ez 0,7 százalékot jelent, Müller Cecília szerint ez megnyugtató, mert azt jelenti, a közösségben kevés a tünetmentes hordozó.
  • Valóban ellentmondó eredményei vannak azoknak a kutatásoknak, amelyek azt vizsgálják, a már beoltottak védettségi idejük alatt fertőzhetnek-e. Ezért a higiénés szabályok betartására annak is szüksége van, aki már megkapta az oltást; mindenesetre Müller Cecília szerint "bizonyos", hogy kisebb az esélye annak, hogy védőoltásban részesült személy terjessze a vírust.
  • Várandósság alatt nem adható a Pfizer és a Moderna vakcinája, valamint valamelyik összetevővel szembeni allergia esetében sem - más ellenjavallat nincs, így a vérhigító szedése sem az, mondta egy kérdésre válaszolva az országos tisztifőorvos. A magas vérnyomás sem akadályozza a beadást - sőt, kifejezetten javallott számukra az oltás beadása.
  • Az Oroszországból érkezett 6000 adag vakcinát még nem adták be senkinek - tárolják, vizsgálják, mondta Müller Cecília. Az eddigi eredmények biztatóak, hamarosan a gyártóhelyen indítanak helyszíni vizsgálatot a magyar szakemberek.
  • Előfordulhat, hogy valaki az első oltást követően megfertőződik - ilyenkor nem kapja meg a második kört, mivel általában véve sem adnak beteg embernek védőoltást. Ha meggyógyul, megkapja a második oltást, harmadikra viszont nincs szükség - derült ki egy kérdésre adott válaszból.
A rovat támogatója a 4iG

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Makro / Külgazdaság Befagytak a mutatók, nem moccan a munkanélküliségi adat
Privátbankár.hu | 2026. március 16. 07:54
Évek óta alig változik a kiemelt statisztikai ráta.
Makro / Külgazdaság Zelenszkij: dollármilliárdokkal tömi Putyin zsebét az újabb háború
Privátbankár.hu | 2026. március 16. 07:02
Szerinte még mindig csak színlel az oroszok első embere.
Makro / Külgazdaság Emlékszik még a kamionos tüntetésekre? Így áll most a szektor, amely az iráni háborút is a nyakába kapta
Imre Lőrinc | 2026. március 16. 05:43
A február 28-a óta tartó iráni háború valódi inflációs lavinát indíthat el a világgazdaságban és Magyarországon is. A járműüzemanyagok áremelkedése csak a jéghegy csúcsa. A szállítmányozás drágulása az élelmiszerektől kezdve az ipari termékeken át az építőipari alapanyagokig emelheti az árakat. Magyarországon az árufuvarozás közel 70 százaléka közúton történik, ezért cikkünkben arra a kérdésre kerestük a választ, hogy az egyébként is évek óta nehéz helyzetben lévő fuvarozói szektornak most milyen extraköltségekkel kell számolnia.
Makro / Külgazdaság Minden magyar iskolásnak 100 ezer forintot ígért Magyar Péter, a többieknek pedig 8 ezer milliárdot
Privátbankár.hu | 2026. március 15. 18:11
Belföldön is lenne iskolakezdési támogatás. Vagyonadó, igazságos adórendszer, uniós pénzek 200 ezer forint a nyugdíjasoknak – ezeket ígéri Magyar Péter.
Makro / Külgazdaság Kezdődik: elkezdték emelni az árakat a légitársaságok
Privátbankár.hu | 2026. március 15. 16:46
Az iráni háború hatására az európai légitársaságok is emelik az árakat. De ez még csak a kezdet.
Makro / Külgazdaság Orbán Viktor szerint a kasszakulcsot kérik tőle
Privátbankár.hu | 2026. március 15. 15:24
Beszédet mondott a nemzeti ünnepen a kormányfő.
Makro / Külgazdaság Újra atomot kaphat Bajorország
Privátbankár.hu | 2026. március 15. 13:27
Mini erőművek telepítését tervezi a tartományi kormány.
Makro / Külgazdaság Az utolsó pillanatban visszavonulót fújt az Orbán-kormány Brüsszelben
Privátbankár.hu | 2026. március 15. 12:37
Mégis maradhat a szankciós listán két orosz oligarcha.
Makro / Külgazdaság Közel négy évvel él tovább egy budapesti, mint egy észak-magyarországi ember
Privátbankár.hu | 2026. március 15. 09:51
Hatalmasak a különbségek.
Makro / Külgazdaság 42 milliárd forintot kaptak vissza a pénztártagok
Privátbankár.hu | 2026. március 15. 09:09
Jelentős emelkedés.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG