5p

Érvénybe lépett hétfőn az a brit kormányzati rendelkezés, amelynek alapján kéthetes karanténba kell vonulniuk a külföldről Nagy-Britanniába érkezőknek. A kormány indoklása szerint az intézkedés célja annak megakadályozása, hogy az immár visszavonulóban lévő nagy-britanniai koronavírus-járvány a külföldről behurcolt fertőzések miatt ismét fellángoljon. A brit turisztikai ágazat legnagyobb vállalatai ugyanakkor jogi eljárást kezdeményeznek az intézkedés visszavonására.

Az új szabályozás alapján a külföldről beutazóknak, köztük a brit állampolgároknak is úgynevezett elérhetőségi helyszínazonosító - contact locator - kérdőívet kell kitölteniük, amelyben bejelentik, hogy hol töltik az elkülönítés 14 napját és ott milyen módon lehet felvenni velük a kapcsolatot. A brit kormány online felületén elérhető kérdőívet még az utazás előtt ki kell tölteni, és a beutazóknak vagy nyomtatott formában, vagy telefonjukban, elektronikusan tárolt formában, a határrendészeti hatóságok kérésére fel kell mutatniuk a kitöltést igazoló bizonylatot.

Bírság jár a szabályszegőknek

A kérdőív kitöltésének elmulasztása esetén a beutazók Angliában 100 font (38 500 forint) helyszíni bírsággal sújthatók. Arra, aki nem tartja magát a karanténelőíráshoz, a hatóságok Angliában ezer font (385 ezer forint) pénzbüntetést szabhatnak ki. Skóciában ez a két büntetési tétel 60, illetve 480 font, Walesben és Észak-Írországban még nem határozták meg a büntetési összegeket. Minősített esetben büntetőeljárás is indítható, és a szabálysértő külföldi állampolgárokat ki lehet toloncolni Nagy-Britanniából.

Ha a beutazó nem tud megfelelő nagy-britanniai lakhelyet megjelölni, a brit kormány gondoskodik elszállásolásáról a karantén 14 napjára, de a szállásdíjat ebben az esetben a beutazónak kell fizetnie.

Boris Johnson brit miniszterelnök a koronavírus-helyzettel kapcsolatban tart sajtótájékoztatót a Downing Street 10-ben 2020. június 3-án. MTI/EPA/Londoni kormányfői rezidencia/Andrew Parsons
Boris Johnson brit miniszterelnök a koronavírus-helyzettel kapcsolatban tart sajtótájékoztatót a Downing Street 10-ben 2020. június 3-án. MTI/EPA/Londoni kormányfői rezidencia/Andrew Parsons

Két hétig se munka, se iskola, se buszozás

Az érintettek a karantén két hete alatt munkába, iskolába nem járhatnak, tömegközlekedési eszközökkel vagy taxival nem utazhatnak. Élelmiszerek és egyéb alapvető cikkek vásárlása céljából az elkülönítésben lévők akkor hagyhatják el lakóhelyüket, ha nincs olyan ismerősük vagy hozzátartozójuk, akik ezek beszerzéséről gondoskodni tudnak számukra.

Mentességet jelent a lakhelyelhagyási tilalom alól, ha az érintettnek sürgős orvosi ellátásra van szüksége, ha közeli hozzátartozója temetésén kíván jelen lenni, ha valamilyen jogi eljárásban kell részt vennie, vagy ha veszélyhelyzet miatt kell távoznia tartózkodási helyéről.

Kire nem vonatkozik a szabályozás?

A karanténrendelkezés alól mentesülnek a teherfuvarozásban dolgozók, a külföldről érkező repülőgépek és vonatok személyzetének tagjai, a külföldről érkező orvosok és szakképzett egészségügyi munkavállalók, a diplomaták, nemzetközi szervezetek hivatalos látogatásra Nagy-Britanniába érkező képviselői, valamint azok a mezőgazdasági idénymunkások, akiknek szerződéses munkavégzési megbízásuk van, bár a munkáltatójuk által nyújtott lakóhelyükön a munkavégzés után nekik is elkülönülten kell tartózkodniuk. Nem vonatkozik a karanténintézkedés azokra a tranzitutasokra sem, akik brit repülőtereken más járatokra szállnak át, de nem lépik át az útlevélellenőrző pontokat.

A brit turisztikai és szállodaágazat várhatóan már hétfőn bejelenti, hogy jogi eljárást indít a kormány karanténintézkedése ellen, elsősorban azzal az érvvel, hogy az előírás aránytalan és diszkriminatív. A kezdeményezéshez több mint 500 nagy utazásszervező vállalat és szálloda csatlakozott. E cégek együttes forgalma meghaladja az évi 10 milliárd fontot.

A brit piacon tevékenykedő három legnagyobb légitársaság, a British Airways, az easyjet és a Ryanair ugyancsak bíróságon kívánja megtámadni a karanténintézkedést, és lehetséges, hogy a két jogi eljárást a kezdeményezők egybevonják. A vállalatok jogi képviselőinek érvelése szerint a külföldről beutazókra az intézkedés sokkal szigorúbb kötelezettségeket ró, mint amilyeneket a jelenlegi szabályozások alapján a már Nagy-Britanniában tartózkodóknak be kell tartaniuk.

Csak az bukik le, aki névnek Miki egeret ír be?

A tervezett jogi eljárás indokai között szerepel az is, hogy a nyilatkozatokból következtethetően a brit kormány állításával ellentétben a kabinet saját tudományos tanácsadói sem támogatják a karanténintézkedést. A The Daily Telegraph című konzervatív brit napilap hétfői kiadásához kiszivárgott egy belső leirat, amely szerint a karantént kezdeményező belügyminisztérium illetékesei is  ellenőrizhetetlennek tartják a karanténszabályok betartását.  A laphoz eljutott minisztériumi dokumentum szerint a határrendészeti hatóságok semmiféle módon nem tudják megállapítani még azt sem, hogy a külföldről érkező utasok valós adatokat közölnek-e.

Így az adatszolgáltatási és a karanténelőírások megszegőit valójában csak akkor tudják megbírságolni, ha a beutazók teljesen egyértelműen hamis adatokat adnak meg magukról, például ha a névhez azt írják be, hogy Miki egér, a lakhely rubrikájába pedig azt, hogy Buckingham-palota - áll a Telegraph által látott belügyminisztériumi leiratban.

A rovat támogatója a 4iG

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Makro / Külgazdaság Nincsenek csodák, nem lesz olcsóbb a benzin
Privátbankár.hu | 2025. augusztus 6. 11:18
Így változnak a nagykereskedelmi árak.
Makro / Külgazdaság Rendesen belecsaptak a lecsóba a nyugati tőzsdék
Privátbankár.hu | 2025. augusztus 6. 09:47
A Budapesti Értéktőzsde részvényindexe, a BUX 0,21 pontos csökkenéssel, 101 785,87 ponton nyitott szerdán, emellett pozitív kezdés az európai tőzsdéken.
Makro / Külgazdaság Megtalálta a kormány a felelőst az ipar vergődéséért
Privátbankár.hu | 2025. augusztus 6. 08:47
Újabb siralmas számokkal rukkolt elő a KSH.
Makro / Külgazdaság Mi történt? Költekezni kezdtek a magyarok
Privátbankár.hu | 2025. augusztus 6. 08:30
A KSH friss közlése szerint a kiskereskedelem növekedési dinamikája májusról júniusra viszonylag nagyot gyorsult.
Makro / Külgazdaság Trump már javában castingolja a jegybankelnök utódját
Privátbankár.hu | 2025. augusztus 6. 06:33
Jerome Powell jövő májusban távozik, s az amerikai elnök négy személy jelölése körül lamentál.
Makro / Külgazdaság Az USA 15 000 dolláros kauciót kérhet a vízumokért egyesektől
Privátbankár.hu | 2025. augusztus 5. 19:35
Az Egyesült Államok bizonyos országok állampolgáraitól 15 000 dollár (3,7 millió forint) letétet kérhet turisztikai vagy üzleti vízum igényléséhez.
Makro / Külgazdaság Csalódást okozott az amerikai BMI-index
Privátbankár.hu | 2025. augusztus 5. 17:21
Az elemzők által vártnál kevésbé, már második hónapja nőtt az amerikai szolgáltatóipar teljesítménye júliusban, miután májusban 2024 júniusa óta először csökkent – az arizonai ISM gazdaságkutató intézet szolgáltatóipari beszerzésimenedzser-indexe (BMI) alapján.
Makro / Külgazdaság Pluszban indítottak az amerikai tőzsdék
Privátbankár.hu | 2025. augusztus 5. 16:05
Emelkedéssel nyitottak az amerikai értékpapírpiacok kedden.
Makro / Külgazdaság Jó hírek jöttek Kínából
Privátbankár.hu | 2025. augusztus 5. 15:42
Júliusban már a 31. egymást követő hónapban, tavaly május óta a leggyorsabb ütemben nőtt a szolgáltatóipar teljesítménye Kínában az S&P Global gazdaságkutató intézet kedden publikált beszerzésimenedzser-indexe (BMI) alapján.
Makro / Külgazdaság Felpörgették a magyar vállalkozásokat az olcsóbb hitelek
Privátbankár.hu | 2025. augusztus 5. 11:48
A minisztérium szerint látványos eredményeket hoztak az alacsonyabb kamatszintek.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG