5p

Túléli Budapest a következő öt évet is kormánytámogatás nélkül?
Milyen kapcsolatot lehet kialakítani a Fidesszel, Magyar Péterrel és Karácsony Gergellyel?
Online Klasszis Klub élőben Vitézy Dáviddal!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is!

2024. november 13. 16:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Jövő héttől enyhíthetik a koronavírus elleni intézkedéseket Nagy-Britanniában. Hosszútávon több millió ember veszítheti életét más betegségekben, ha elmaradnak a kezelései vagy nem jut rájuk elég erőforrás a vírus elleni harc következtében. Nemzetközi hírösszefoglalónk következik.                

A brit kormány szerint el lehet kezdeni a gondolkodást a koronavírus-járvány elleni védekezés következő szakaszáról, de továbbra is nagyfokú óvatosságra van szükség, mivel a vírus még nem tekinthető legyőzöttnek.

Járókelők a Tower Bridge-nél Londonban 2020. május ötödikén. EPA/WILL OLIVER
Járókelők a Tower Bridge-nél Londonban 2020. május ötödikén. EPA/WILL OLIVER

Dominic Raab brit külügyminiszter tegnapi sajtótájékoztatóján azt mondta: az előző 24 órában 539-en haltak meg a járványban, így a nagy-britanniai halálos áldozatok teljes száma 30 600 fölé nőtt.

Ennyi áldozatot sehol máshol nem követelt a járvány Európában.

Olaszországban, amely sokáig a fertőzés európai epicentrumának számított, csaknem 30 ezren, Spanyolországban és Franciaországban mintegy 26-26 ezren, Belgiumban 8400-an, Németországban 7400-an, Hollandiában 5300-an vesztették életüket a fertőzéssel összefüggésben.

Lassul a járvány    

Nagy-Britanniában a napi halálozási szám 110-zel csökkent, a napi halálozások számának hétnapos mozgó átlagát követő görbe pedig március vége óta nem mért alacsony szintre süllyedt, idézte Jenny Harries angliai tisztifőorvos-helyettest az MTI.

Az elmúlt egy napban mintegy 5600 új fertőzést mutattak ki, csaknem 500-zal  kevesebbet, mint egy nappal korábban. Csütörtökig több mint 1,5 millió koronavírus-szűrést hajtottak végre, közülük több mint 200 ezer lelet volt pozitív.

Dominic Raab szerint a modellszámítások alapján a fertőződési ráta országosan jelenleg 0,5-0,9 között van.

Ez azt jelenti, hogy

minden egyes fertőzött átlagosan egynél kevesebb embernek adja át a fertőzést, tehát a járvány terjedése lassul.

A külügyminiszter hozzátette: a brit lakosság "monumentális erőfeszítéseinek" köszönhetően a nagy-britanniai koronavírus-járvány túljutott a tetőzésen anélkül, hogy maga alá gyűrte volna az állami egészségügyi szolgálatot.

Ugyanakkor: a vírust még nem sikerült legyőzni, ezért továbbra is érvényesek a március 23-án életbe léptetett korlátozó intézkedések. Ezzel együtt – fűzte hozzá el lehet kezdeni a gondolkodást a járvány kezelésének második szakaszáról. Boris Johnson miniszterelnök vasárnap este televíziós beszédben ismerteti a további intézkedési terveket.

A brit sajtó szerint a kormány a jövő héttől a korlátozások jelentős könnyítését rendelheti el.

Hétfőtől állítólag már nem lesz érvényben az otthonmaradási előírás, és a nem egy háztartásban élő családtagok is találkozhatnak.

Veszélyben más betegek milliói 

Eközben egészségügyi szakemberek és civil szervezetek arra figyelmeztetnek, hogy a koronavírus elleni védekezés veszélyezteti az egyéb súlyos betegségek – rák, kanyaró, tuberkolózis, malária – elleni harcot, és ez

több millió ember életébe kerülhet az elmaradó kezelések miatt.

A Spiegel szerint például Nagy-Britanniában hetente 2300, a rák tüneteit mutató páciens vizsgálata marad el. A tuberkolózisban elhunytak száma pedig öt év alatt 1,4 millióval emelkedhet világszerte, ha nem jut elég erőforrás az ellene folyó harcra vagy szüneteltetik azt.  

Ami a koronavírus-járványt illeti, az amerikai Johns Hopkins kórház adatai szerint világszerte 3,8 millió fertőzöttet diagnosztizáltak.

A vírussal összefüggésben eddig mintegy 270 ezren vesztették életüket, 1 millió 286 ezren meggyógyultak.
 

Az egyetlen különutas válságkezelést folytató nyugati államban, Svédországban 3040 áldozatot regisztráltak eddig.

Bár Svédország nem vezetett be karantént, mégis le tudta lassítani a járvány terjedését a statisztikák szerint.

A lakosságszámhoz mért halálozási rátája szomszédainál magasabb, a nyugat- és dél-európai országokénál viszont alacsonyabb.

Globálisan a legrosszabb helyzet az Egyesült Államokban van, ahol 1 millió 257 ezer fertőzöttet diagnosztizáltak, a halálos áldozatok száma pedig csaknem 76 ezer. Donald Trump amerikai elnök szerint a koronavírus-járvány súlyosabb támadás Pearl Harbornál és szeptember 11-nél is.    

Magyarországon az igazolt fertőzések száma 3178, 392-en hunytak el.

A diagnosztizált vírushordozók számát tekintve Magyarország Nigériával, Ghánával és Thaifölddel van körülbelül egy szinten, a halálos áldozatok számát tekintve Kolumbiához és a Dominikai Köztársasághoz van a legközelebb.

Egy német kutatás ugyanakkor a héten világított rá arra, hogy a fertőzöttek hivatalos számát érdemes komoly fenntartásokkal kezelni, a valós szám ugyanis ennek sokszorosa lehet. Ez egyben azt is jelenti, hogy a valós halálozási ráta jóval kisebb lehet a hivatalosnál.   

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Makro / Külgazdaság Erre az adatra sem lehet büszke az Orbán-kormány
Privátbankár.hu | 2024. november 5. 08:32
2024. szeptemberben az export euróban számított értéke 5,0 százalékkal, az importé 4,0 százalékkal csökkent az előző év azonos időszakihoz képest. A termék-külkereskedelmi egyenleg 187 millió euróval romlott. 
Makro / Külgazdaság Csak Magyarországon és Romániában elérhetetlen a Covid-vakcina
Privátbankár.hu | 2024. november 5. 08:16
A Nemzeti Népegészségügyi és Gyógyszerészeti Központ roppant későn, október 11-én írt ki közbeszerzést a Covid-vakcinákra. Bár szakértők szerint már igazi járvány van, körképünkből mégis az derül ki, hogy az Európai Unióban kizárólag nálunk és keleti szomszédunknál nincs elérhető koronavírus-oltóanyag.
Makro / Külgazdaság Trump győzelme vagy az adók emelése számít a magyar autósoknak?
Privátbankár.hu | 2024. november 4. 15:58
A keddi amerikai elnökválasztás a gazdaság számos területére hatással lehet. Az ugyan túlzott egyszerűsítésnek tűnik, hogy Donald Trump győzelme egyértelműen kedvez az olajiparnak, míg Kamala Harris megválasztása a megújulóenergia-ágazat számára fontos. Ugyanakkor az tény, hogy a korábbi elnök visszatérése esetén a környezetvédelmi kérdések háttérbe szorulhatnak, és a fosszilis energiahordozók kivezetése lassabb lehet. Mindez az olajárakra is hatással lehet, de a magyar autósok számára rövid távon ennél is fontosabb lehet, hogy a költségvetés problémái miatt egyes adók, így például az üzemanyagokat terhelő jövedéki adó infláció követő lehet. Egyebek mellett ezekről a témákról is beszélt a Trend FM hétfő délelőtti adásában kollégánk, Király Béla.
Makro / Külgazdaság Pogátsa Zoltán: Nincs apokalipszis, de az sem igaz, hogy minden rendben lenne a magyar gazdaságban
Csabai Károly | 2024. november 4. 15:11
A közgazdásszal, szociológussal, a Soproni Egyetem docensével a lapcsoportunk által működtetett Klasszis Klub Live-ban beszélgettünk. Annak apropóján, hogy a magyar gazdaság 2023 után az idén is recesszióba zuhant, a GDP két egymást követő negyedévben csökkent. Szóba került a kis- és középvállalkozások támogatása, a felfüggesztett uniós pénzek, az oktatás és az egészségügy helyzete, a minimálbér emelése, valamint az, mennyire jó ötlet a nyugdíjpénztárakban lévő összegek beforgatása lakáscélokra. A Klasszis Klub 4. évfolyamának 62. adását most meg-, illetve visszanézheti, vagy a Klasszis Podcast-csatornán meghallgathatja.
Makro / Külgazdaság Túléli Budapest a következő öt évet is kormánytámogatás nélkül? Erről is kérdezzük Vitézy Dávidot a Klasszis Klub Live-ban
Privátbankár.hu | 2024. november 4. 14:26
A közgazdász, közlekedési és városmobilitási szakértő, az októberben megalakult új Fővárosi Közgyűlés tagja november 13-án, szerdán 16 óra 30 perckor lesz élő adásunk vendége. A rendszerváltás óta talán még soha nem voltak annyira kiegyenlítettek a politikai erőviszonyok Budapesten, mint a most kezdődött ötéves ciklusban. Az azonos szavazati aránnyal rendelkező Fidesz és a Tisza Párt mellett a többiek jelenthetik a mérleg nyelvét. Köztük a háromfős Podmaniczky Mozgalom, élén Vitézy Dáviddal. A frakcióvezetővel szokás szerint élőben zajló stúdióbeszélgetésre ingyenesen lehet regisztrálni, majd azt online követni és kérdéseket feltenni.
Makro / Külgazdaság Saját bányacége lett Orbán Viktor unokaöccsének is
Vég Márton | 2024. november 4. 13:12
Ezúttal a miniszterelnök unokaöccse látta elérkezettnek a pillanatot arra, hogy egy saját bányacéget rakjon össze. 
Makro / Külgazdaság A romániai Ford nem kér a magyar akkumulátorokból, csinál magának
Privátbankár.hu | 2024. november 4. 12:25
Saját magának gyárt majd akkumulátorokat a romániai Ford-üzem. 
Makro / Külgazdaság Ötössel kezdődhet a benzinár?
Privátbankár.hu | 2024. november 4. 10:44
A benzin olcsóbb, a gázolaj drágább lehet. 
Makro / Külgazdaság Zuhanás Magyarországon, pocsékul áll az egyik fontos mutató
Privátbankár.hu | 2024. november 4. 09:45
Lejjebb ment a BMI. 
Makro / Külgazdaság Egy csatát megnyert az EU
Privátbankár.hu | 2024. november 4. 09:05
Hatalmas rózsacsokorral a kezében ünnepelte győzelmét a moldovai elnökválasztáson az Európa-barát Maia Sandu, aki meggyőző fölénnyel hozta a szavazás második fordulóját oroszbarát ellenfelével szemben.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG