5p

Jövő héttől enyhíthetik a koronavírus elleni intézkedéseket Nagy-Britanniában. Hosszútávon több millió ember veszítheti életét más betegségekben, ha elmaradnak a kezelései vagy nem jut rájuk elég erőforrás a vírus elleni harc következtében. Nemzetközi hírösszefoglalónk következik.                

A brit kormány szerint el lehet kezdeni a gondolkodást a koronavírus-járvány elleni védekezés következő szakaszáról, de továbbra is nagyfokú óvatosságra van szükség, mivel a vírus még nem tekinthető legyőzöttnek.

Járókelők a Tower Bridge-nél Londonban 2020. május ötödikén. EPA/WILL OLIVER
Járókelők a Tower Bridge-nél Londonban 2020. május ötödikén. EPA/WILL OLIVER

Dominic Raab brit külügyminiszter tegnapi sajtótájékoztatóján azt mondta: az előző 24 órában 539-en haltak meg a járványban, így a nagy-britanniai halálos áldozatok teljes száma 30 600 fölé nőtt.

Ennyi áldozatot sehol máshol nem követelt a járvány Európában.

Olaszországban, amely sokáig a fertőzés európai epicentrumának számított, csaknem 30 ezren, Spanyolországban és Franciaországban mintegy 26-26 ezren, Belgiumban 8400-an, Németországban 7400-an, Hollandiában 5300-an vesztették életüket a fertőzéssel összefüggésben.

Lassul a járvány    

Nagy-Britanniában a napi halálozási szám 110-zel csökkent, a napi halálozások számának hétnapos mozgó átlagát követő görbe pedig március vége óta nem mért alacsony szintre süllyedt, idézte Jenny Harries angliai tisztifőorvos-helyettest az MTI.

Az elmúlt egy napban mintegy 5600 új fertőzést mutattak ki, csaknem 500-zal  kevesebbet, mint egy nappal korábban. Csütörtökig több mint 1,5 millió koronavírus-szűrést hajtottak végre, közülük több mint 200 ezer lelet volt pozitív.

Dominic Raab szerint a modellszámítások alapján a fertőződési ráta országosan jelenleg 0,5-0,9 között van.

Ez azt jelenti, hogy

minden egyes fertőzött átlagosan egynél kevesebb embernek adja át a fertőzést, tehát a járvány terjedése lassul.

A külügyminiszter hozzátette: a brit lakosság "monumentális erőfeszítéseinek" köszönhetően a nagy-britanniai koronavírus-járvány túljutott a tetőzésen anélkül, hogy maga alá gyűrte volna az állami egészségügyi szolgálatot.

Ugyanakkor: a vírust még nem sikerült legyőzni, ezért továbbra is érvényesek a március 23-án életbe léptetett korlátozó intézkedések. Ezzel együtt – fűzte hozzá el lehet kezdeni a gondolkodást a járvány kezelésének második szakaszáról. Boris Johnson miniszterelnök vasárnap este televíziós beszédben ismerteti a további intézkedési terveket.

A brit sajtó szerint a kormány a jövő héttől a korlátozások jelentős könnyítését rendelheti el.

Hétfőtől állítólag már nem lesz érvényben az otthonmaradási előírás, és a nem egy háztartásban élő családtagok is találkozhatnak.

Veszélyben más betegek milliói 

Eközben egészségügyi szakemberek és civil szervezetek arra figyelmeztetnek, hogy a koronavírus elleni védekezés veszélyezteti az egyéb súlyos betegségek – rák, kanyaró, tuberkolózis, malária – elleni harcot, és ez

több millió ember életébe kerülhet az elmaradó kezelések miatt.

A Spiegel szerint például Nagy-Britanniában hetente 2300, a rák tüneteit mutató páciens vizsgálata marad el. A tuberkolózisban elhunytak száma pedig öt év alatt 1,4 millióval emelkedhet világszerte, ha nem jut elég erőforrás az ellene folyó harcra vagy szüneteltetik azt.  

Ami a koronavírus-járványt illeti, az amerikai Johns Hopkins kórház adatai szerint világszerte 3,8 millió fertőzöttet diagnosztizáltak.

A vírussal összefüggésben eddig mintegy 270 ezren vesztették életüket, 1 millió 286 ezren meggyógyultak.
 

Az egyetlen különutas válságkezelést folytató nyugati államban, Svédországban 3040 áldozatot regisztráltak eddig.

Bár Svédország nem vezetett be karantént, mégis le tudta lassítani a járvány terjedését a statisztikák szerint.

A lakosságszámhoz mért halálozási rátája szomszédainál magasabb, a nyugat- és dél-európai országokénál viszont alacsonyabb.

Globálisan a legrosszabb helyzet az Egyesült Államokban van, ahol 1 millió 257 ezer fertőzöttet diagnosztizáltak, a halálos áldozatok száma pedig csaknem 76 ezer. Donald Trump amerikai elnök szerint a koronavírus-járvány súlyosabb támadás Pearl Harbornál és szeptember 11-nél is.    

Magyarországon az igazolt fertőzések száma 3178, 392-en hunytak el.

A diagnosztizált vírushordozók számát tekintve Magyarország Nigériával, Ghánával és Thaifölddel van körülbelül egy szinten, a halálos áldozatok számát tekintve Kolumbiához és a Dominikai Köztársasághoz van a legközelebb.

Egy német kutatás ugyanakkor a héten világított rá arra, hogy a fertőzöttek hivatalos számát érdemes komoly fenntartásokkal kezelni, a valós szám ugyanis ennek sokszorosa lehet. Ez egyben azt is jelenti, hogy a valós halálozási ráta jóval kisebb lehet a hivatalosnál.   

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Makro / Külgazdaság Valamit már mondott az ügyészségnek Varga Judit - kihallgatták a hangfelvétel ügyében
Privátbankár.hu | 2024. március 28. 10:56
Elárulta az ügyészség, hogy berendelték a volt igazságügyminisztert a Magyar Péter vádjai kapcsán indult eljárás során.
Makro / Külgazdaság Hszi Csin-ping nem hagyja magát
Privátbankár.hu | 2024. március 28. 09:06
És a kínai fejlődést sem engedi megállítani. Erről is beszélt a kínai vezető a holland miniszterelnökkel történt találkozója után.
Makro / Külgazdaság Végre egy jó hírt is kapott Orbán Viktor, itt vannak a friss adatok
Privátbankár.hu | 2024. március 28. 08:30
A bruttó átlagbér már 600 ezer forint felett jár, 14,6 százalékos növekedéssel.
Makro / Külgazdaság Kitalálja, milyen nevek nem hangzottak el Varga Judit közel kétórás interjújában?
Privátbankár.hu | 2024. március 28. 07:16
Sokat beszélt, de a lényegről kevesett mondott a volt miniszter.
Makro / Külgazdaság Orbán Viktor váratlanul felhívta Szijjártó Pétert, miközben interjút készítettünk a külügyminiszterrel
Csabai Károly - Wéber Balázs | 2024. március 27. 16:22
Nagyinterjút adott a Privátbankárnak a külgazdasági és külügyminiszter.
Makro / Külgazdaság Ilyet is ritkán látni a benzinkutakon!
Privátbankár.hu | 2024. március 27. 15:50
Az egyik drágul, a másik olcsóbb lesz.
Makro / Külgazdaság Hasít a svéd H&M ruházati cégóriás
Privátbankár.hu | 2024. március 27. 15:20
Megugrott a svéd Hennes & Mauritz AB (H&M), a világ második legnagyobb divatáru-kiskereskedelmi láncának profitja a február végével záródott negyedévben.
Makro / Külgazdaság Ez történne, ha nálunk is euró lenne
Privátbankár.hu | 2024. március 27. 13:27
Márciusban javult, három havi csúcsot ért el a gazdasági hangulatindex mind az EU-ban, mind az euróövezetben, a foglalkoztatási kilátások mutatószáma pedig magas szinten stabilan tartotta magát az Európai Bizottság Gazdasági és Pénzügyi Főigazgatósága (DG ECFIN) szerdai jelentése szerint.
Makro / Külgazdaság Bécs? Budapest? Vagy Bukarest? Érdekes rangsor készült
Privátbankár.hu | 2024. március 27. 11:12
A világ nagyvárosai éles versenyt vívnak azért, hogy magukhoz vonzzák a kezdő vállalkozásokat, amelyek nagyra nőve országaik gazdaságának jelentős szereplői és nem mellesleg adóalanyai lehetnek.
Makro / Külgazdaság Új típusú atomrakéták szegeződnek ezentúl Kínára
Káncz Csaba | 2024. március 27. 09:10
Új-Delhi egyre inkább úgy érzi, hogy Kína jobban fenyegeti, mint tradicionális riválisa, Pakisztán. Gyorsan fejlődő nukleáris fegyverzetét látva India gyanítja, hogy Pekingnek eltitkolt szándékai vannak. Káncz Csaba jegyzete.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG