A koronavírus-járvány a valaha volt "legsúlyosabb támadás" az Egyesült Államok ellen, jelentette ki Donald Trump tegnap a Fehér Házban újságírók előtt.
Súlyos szavak
Az amerikai elnök szerint a járvány
jobban sújtotta az Egyesült Államokat, mint a japán támadás Pearl Harbornál a II. világháborúban vagy mint a 2001. szeptember 11-i terrortámadás.
Hozzátette: a járványt meg lehetett és meg kellett volna állítani forrásánál, Kínában, de nem így történt.
Az amerikai kormány már korábban közölte, hogy emiatt büntető-intézkedéseket fontolgat Kína ellen.
Mike Pompeo amerikai külügyminiszter vasárnap egyenesen
azt állította: jelentős bizonyíték van arra, hogy a koronavírus egy vuhani laboratóriumból érkezett.
Konkrét bizonyítékokat azonban nem közölt. Kína szerint Washington blöfföl. (Háttéranyagunk a témában: honnan szabadult rá a koronavírus a világra?)
Az abszolút számokat nézve a járvány az Egyesült Államokat érinti a legsúlyosabban a világon: ma reggeli adatok szerint a diagnosztizált fertőzöttek száma meghaladja az 1,2 milliót, a halálos áldozatok száma pedig a 73,5 ezret.
Tegnap egyébként telefonon tárgyalt egymással Orbán Viktor kormányfő és Donald Trump. A „munkamegbeszélésen” szóba került a határvédelem fontossága, a koronavírus elleni védekezés, valamint a járvány világgazdasági következményeinek kezelése, mondta az MTI-nek Havasi Bertalan, a miniszterelnök sajtófőnöke.
Németország is lazít
Ami Európát illeti, Németországban a kormány és a tartományok megegyeztek a korlátozások feloldásának részleteiről.
A tartományok relatív nagy szabadságot kaptak, két kikötéssel: egyrészt
ha egy városban vagy körzetben a 100 ezer lakosra jutó regisztrált új fertőzöttek száma egy héten belül meghaladja az ötvenet, akkor kötelező lesz helyben ismét szigorítani.
Másrészt a közösségi távolságtartás szabályain ugyan lazítottak, de azok június elejéig mindenhol hatályban maradnak – a másfél méteres távolságot egymástól nyilvános helyeken például továbbra is tartani kell.
Az üzletek ugyanakkor kinyithatnak, lehet ismét a szabadban sportolni és edzeni,
május második felétől pedig – egyelőre nézők nélkül – folytatódhat a német focibajnokság, a Bundesliga is.
(Előzetes háttéranyagunk a témában: felső határt vezethetnek be Németországban.)
Németország eddig relatív jól vészelte át a koronavírust: bár a diagnosztizált fertőzöttek száma 168 ezer – ez az ötödik legmagasabb érték Európában –, a halálos áldozatok száma mintegy 7300, tehát jóval kevesebb, mint Nagy-Britanniában, Franciaországban, Olaszországban és Spanyolországban.
Európán belül a legtöbb diagnosztizált fertőzött (220 ezer) továbbra is Spanyolországban van, itt a halálos áldozatok száma csaknem 26 ezer.
Több mint 30 ezer brit áldozat
A legtöbb áldozatot már nem Olaszországban, hanem az Egyesült Királyságban követeli a járvány: a briteknél több mint 30 ezer elhunytat regisztráltak.
Olaszországban csaknem 30 ezren, Franciaországban csaknem 26 ezren, Belgiumban mintegy 8300-an, Hollandiában 5200-an vesztették életüket a vírussal összefüggésben.
Az egyetlen különutas válságkezelést folytató, nagyrészt karanténmentes nyugati államban, Svédországban 2941 áldozatot regisztráltak eddig.
Az amerikai Johns Hopkins kórház adatai szerint világszerte mintegy 3 millió 750 ezer fertőzöttet diagnosztizáltak.
A koronavírussal összefüggésben eddig 264 ezren vesztették életüket, 1 millió 246 ezren meggyógyultak.
Magyarországon az igazolt fertőzések száma 3150, 383-an hunytak el.
A diagnosztizált vírushordozók számát tekintve Magyarország Nigériával és Ghánával van körülbelül egy szinten, a halálos áldozatok számát tekintve Kolumbiához és a Dominikai Köztársasághoz van a legközelebb.
Egy német kutatás a héten világított rá arra, hogy a fertőzöttek hivatalos számát érdemes komoly fenntartásokkal kezelni, a valós szám ugyanis ennek sokszorosa lehet. Ez egyben azt is jelenti, hogy a valós halálozási ráta jóval kisebb lehet a hivatalosnál.