6p

Magyar Péter lenne jobb a gödörben lévő magyar gazdaságnak vagy Orbán Viktor?
Nem lesz baj abból, hogy a nyugdíjmegtakarításokat ingatlancélra is el lehet költeni?
Online Klasszis Klub élőben Felcsuti Péterrel!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is!

2024. november 28. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

A Trump-kormány szerint a járvány egy kínai állami laborból indult ki, Kína szerint Washington blöfföl. A két ország között információs háború dúl, amelyben a hírszerzések is politikai eszközzé válhatnak. Csak annyi biztos, hogy semmi sem biztos.              

Jelentős bizonyíték van arra, hogy a koronavírus abból a vuhani laboratóriumból érkezett   

- ezekkel a szavakkal lepte meg a világot Mike Pompeo amerikai külügyminiszter vasárnap este.

Kutatók a Vuhani Virológiai Intézetben (archív). EPA/SHEPHERD HOU
Kutatók a Vuhani Virológiai Intézetben (archív). EPA/SHEPHERD HOU

Konkrétumok nélkül

Bár ilyen sajtóhírek már korábban is felreppentek, arra még nem volt példa, hogy a világ egyik vezető államának kormánya bizonyítékokra hivatkozva vonja kétségbe a hivatalos tudományos magyarázatot, miszerint a világjárvány egy vuhani halpiacról indult ki. (Vuhan egy közép-kínai város, ahol több mint tízmillióan élnek – a szerk.)

Az állítólagos bizonyítékokról Pompeo nem közölt konkrétumokat. Arra a kérdésre pedig nem válaszolt, hogy véletlenül vagy szándékosan engedhette ki a vírust a vuhani labor, ahol tudományos céllal kutatnak vírusokat.

Ugyanakkor azt sugallta, hogy a kínai hatalom titkol valamit.

Ezt a kérdést nem tudom megválaszolni, mivel a Kínai Kommunista Párt megtagadta az együttműködést a világ vezető egészségügyi szakértőivel

- fogalmazott az amerikai külügyminiszter az ABC-nek. Ugyanakkor elfogadta az Egyesült Államok Hírszerző Közösségének megállapítását, miszerint az új típusú koronavírust nem ember állította elő.

Az amerikai hírszerzéseket tömörítő szervezet szerint vizsgálják, hogy a járvány „laboratóriumi baleset” következménye volt-e. 

Vajon van-e alapja Pompeo kijelentésének? Lehet-e hinni a Trump-kormánynak, amely hajlamos hangzatos, de nem feltétlenül a valóságra reflektáló kijelentéseket tenni, és előszeretettel megy bele heves szócsatákba a rivális nagyhatalmakkal?

Ez is csupán a politikai show része, vagy most többről van szó? 

Politikai játszmák

Az amerikai külügyminiszter vádja a jelek szerint főleg kormánya „vágyait” tartalmazza, valamint ellentmondani látszik hírszerzések és tudósok megállapításainak. Ugyanakkor nem kizárt, hogy van némi valóságalapja – biztos választ valószínűleg soha nem fogunk kapni.

A New York Times április végén arról írt, hogy magasrangú amerikai kormányzati tisztviselők nyomást gyakorolnak a hírszerző szolgálatokra az ügyben.

Olyan bizonyítékok keresését ösztönzik, amelyek alátámasztják azt a – mint az amerikai lap fogalmaz – „megalapozatlan elméletet”, miszerint a vírus egy vuhani állami laboratóriumból származik.

A hírszerzések szerint a politikai nyomás eltorzíthatja a jelentéseket,

amiket fegyverként használhat majd a Trump-kormány Kínával szemben.

Donald Trump és a republikánusok egyre hevesebben kritizálták a távol-keleti országot az elmúlt hetekben: az amerikai elnök kínai vírusnak nevezte a járványt, a Republikánusok Szenátusi Nemzeti Bizottsága pedig a Kína elleni támadások fokozását ajánlotta jelöltjeinek.

Az információs háborúból persze a távol-keleti ország sem maradt ki: kínai tisztviselők és lapok azt sugallják, hogy a járvány valójában az Egyesült Államokból indult el. (A teória szerint a vírust az amerikai hadsereg fejlesztette ki, majd megfertőzte vele a kínai várost a tavaly októberi vuhani Katonai Világjátékokon részt vevő delegációja segítségével.)

Visszatérve az amerikai külügyminiszter vádjára: a New York Times szerint a hírszerző szolgálatok többsége kétli, hogy meggyőző bizonyítékot lehet rá találni, tudósok szerint pedig

messze annak van a legnagyobb valószínűsége, hogy a vírus „nem laboratóriumi körülmények között”, állatról emberre terjedt.

Ez történt korábban a H.I.V., az Ebola és a SARS esetében is.

Nem ember alkotta 

Az amerikai lap szerint Pompeo állítása ellentmond a legtöbb virológus és hírszerző szolgálat azon megállapításának is, miszerint a vírust „nem ember készítette, és nem lett genetikailag módosítva.”

Ugyanakkor az elképzelhető – állítják tisztviselők, akik látták a titkos hírszerzési jelentéseket –, hogy egy dolgozó véletlenül elkapta a vírust a laboratóriumban egy fertőzött állat elpusztítása közben. Ez ugyanakkor csak egyike a vizsgált lehetőségeknek.

A tajvani hírszerzés csak abban biztos, hogy a vírus Kínából ered, pontos származási helyéről nincs információja.

A kezdeti információk arra utaltak, hogy a vírus a vuhani Huanan halpiacról indult ki      

- mondta Chiu Kuo-chen, a tajvani Nemzetbiztonsági Hivatal vezetője múlt heti parlamenti meghallgatásán a Taipei Times szerint.

Arra a kérdésre, kiszivároghatott-e a vírus egy vuhani kutatólaborból, azt válaszolta:

Kínának két ilyen P4-es (a legmagasabb biztonsági szintű) kutató-laboratóriuma van, egy Vuhanban és egy Harbinban. Azt ugyanakkor még nem tudjuk, hogy végez-e víruskutatásokat és -kísérleteket más, titkos helyszíneken található laboratóriumokban.

Végezetül hozzátette: nem tudják, hogy mikor és honnan indult ki a vírus.

A kínai kormány mindig is tagadta – vagy ha úgy tetszik, cáfolta  –, hogy az organizmus a vuhani laboratóriumból származik. A Global Times kínai kormánylap hétfői vezércikke szerint az amerikai külügyminiszter blöfföl, és nincsenek bizonyítékai.

Veszélyes kutatások

Nyugati titkosszolgálatok egy friss jelentésükben ugyanakkor élesen kritizálják Kínát.

Az amerikai, brit, kanadai, ausztrál és új-zélandi szolgálatok szövetsége által jegyzett dokumentum szerint a kínai hatóságok ignorálták az orvosok korai figyelmeztetéseit, bagatellizálták a járvány kiterjedtségét, cenzúrázták a híreket, vírusteszteket semmisítettek meg, valamint ellenőrizték a témában születő tudományos publikációkat.

A jelentés utal arra, hogy

egy vuhani laborban veszélyes kutatásokat végeznek denevérektől származó vírusokkal,

egyébként részben amerikai és ausztrál tudósokkal közösen.

A dokumentum szerint ugyanakkor abban a kérdésben, hogy onnan származik-e a vírus, a titkosszolgálatok között sincs egyetértés.    

A rovat támogatója:
A rovat támogatója a Vegas.hu

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Makro / Külgazdaság Jó hírt kapott a magyarok pénztárcája: ennyivel emelkedik a minimálbér!
Privátbankár.hu | 2024. november 21. 16:49
Három évre előre megkötötték a bérmegállapodást.
Makro / Külgazdaság Magyar Péter jobb lenne a gazdaságnak, mint Orbán Viktor? A Klasszis Klub Live-ban Felcsuti Péterrel beszélgetünk
Privátbankár.hu | 2024. november 21. 12:48
A közgazdász, bankár november 28-án, csütörtökön 15 óra 30 perckor lesz élő adásunk vendége. Felcsuti Péterrel átbeszéljük, mi a legfőbb baja az idén a tavalyihoz hasonlóan ismét recesszióba zuhant hazai gazdaságnak, kitérve egyebek mellett arra, hogyan lehetséges az, bár az Európai Unióban messze a legtöbb támogatást az Orbán-kormány adja a gazdaság szereplőinek, mégis szinte alig van mutató, amelyben ne lennénk tökutolsók. Vajon ezen változtathat-e egy kormányváltás, Magyar Péter kvázi megváltó is lehet, vagy csak leváltó – ha egyáltalán? Az élőben zajló stúdióbeszélgetésre ingyenesen lehet regisztrálni, majd azt online követni és kérdéseket feltenni.
Makro / Külgazdaság Ha ti úgy, mi is úgy – visszavágnak az oroszok egy másik fronton
Privátbankár.hu | 2024. november 21. 07:05
Csak ugyanazt teszik, mint a „barátságtalan” nyugati országok, állítják.
Makro / Külgazdaság Íme Kína megelőző csapása, borult a forgatókönyv
Privátbankár.hu | 2024. november 20. 14:16
Donald Trump, az Egyesült Államok megválasztott elnöke arra készül, hogy kormánya újabb büntetővámokat vezet az amerikai–kínai kereskedelemben. A rombolást azonban mintha Kína vette volna a kezébe.
Makro / Külgazdaság Újabb lesújtó hírt emésztgethet Nagy Márton
Privátbankár.hu | 2024. november 20. 13:01
Sztrájk miatt akadozhat az autógyártás a Volkswagennél, ami láttán a növekedési álmait nagyrészt erre az ágazatra építő nemzetgazdasági miniszter bosszankodhat.
Makro / Külgazdaság Alig vánszorog az unió gazdasága, de mi még annak is csak a hátát látjuk
Privátbankár.hu | 2024. november 20. 11:09
A magyar bruttó hazai termék a III. negyedévben és az elmúlt egy évben is csökkent, ezzel a sereghajtók közé tartozunk az Európai Unióban. Mind a Visegrádi Négyekhez tartozó társaink, mind Ausztria és Románia jóval jobb teljesítményt tud felmutatni.
Makro / Külgazdaság Baj van a briteknél, de így is szívesen cserélnénk velük
Privátbankár.hu | 2024. november 20. 09:14
A vártnál magasabb októberi infláció is csak 2,3 százalékot jelent, szemben a magyar 3,2-vel.
Makro / Külgazdaság Nocsak, mire is jó a munkáshitel!
Privátbankár.hu | 2024. november 20. 08:36
A money.hu és a Használtautó.hu szakértői megnézték, hogy a 4 millió forint milyen, akár egyszerűbb teherszállításra is alkalmas használt járművekre lehet elég.
Makro / Külgazdaság Matolcsy Györgyék megüzenték: vigyázó szemünket a dollárra vessük!
Privátbankár.hu | 2024. november 19. 17:40
A dollár erősödése és a kockázatkerülés tőkekiáramlást okozott a feltörekvő piacokon, így hazánkban is. Ráadásul a fejlett piaci hozamok közül is az amerikaiak emelkedtek a legjobban. A kelet-európai gazdaságok a vártnál gyengébben szerepeltek, de a 4,5 százalékos költségvetési hiánycél tartható, és a jövő évi növekedésre is jók a kilátások. A Magyar Nemzeti Bank a keddi kamatdöntést indokolta.
Makro / Külgazdaság Itt van a döntés, amire az ország várt
Privátbankár.hu | 2024. november 19. 14:01
Nem változtatott a jegybanki alapkamaton a Magyar Nemzeti Bank Monetáris Tanácsa.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG