3p

Kína a színfalak mögött világszerte folytatja elképesztő politikai játszmáit a koronavírus-járvánnyal kapcsolatban. A világ legerősebb hadseregének vezetői eközben töredelmesen bevallják, hogy a láthatatlan ellenséggel szemben az első csatában csúnya vereséget szenvedtek. Káncz Csaba jegyzete.

Az Európai Néppárt (EPP) tegnap felszólította Josep Borellt, az Unió kül- és biztonságpolitikai főképviselőjét, adjon magyarázatot arra, hogy kínai politikai nyomásra miért változtatta meg az EU a koronavírussal kapcsolatos jelentését. Az új változat ugyanis (amit az Európai Parlament nem hagyott jóvá) jobb színben tünteti fel Kínát a járványt érintő hírhamisítás területén.

Ezzel egyidőben a bizonyítottnak tűnő állami csalások miatt a brit kormány eltávolította Kínát azon hivatalos összehasonlító táblázatából, amely világszerte figyeli a koronavírus-halottak számát. A brit sajtó beszámolója szerint Vuhanban valójában 42 ezer ember esett áldozatául a vírusnak, nem pedig az állami propaganda által világgá kürtölt 3182.

Lebénítani a Biztonsági Tanácsot

Arról három hete számoltunk be részletesen ezeken a hasábokon, hogy Kína hogyan ejtette túszul az ENSZ Egészségügyi Világszervezetét.

Mint azóta kiderült, Kína töltötte be a múlt hónapban az ENSZ Biztonsági Tanácsának soros elnöki székét, és a koronavírus témáját nem tekintette biztonsági kérdésnek. Holott március végére az elhunytak megerősített száma már globális szinten átlépte a 40 ezret és António Guterres, az ENSZ főtitkára leszögezte: a járvány világszerte fokozza az instabilitást, a felkeléseket és a konfliktusokat.

A Hszinhua hírügynökség által közreadott képen Hszi Csin-ping kínai elnök látogatást tesz egy vállalatnál a kelet-kínai Csousan kikötőjében 2020. március 29-én. MTI/AP/Hszinhua/Shen Hong
A Hszinhua hírügynökség által közreadott képen Hszi Csin-ping kínai elnök látogatást tesz egy vállalatnál a kelet-kínai Csousan kikötőjében 2020. március 29-én. MTI/AP/Hszinhua/Shen Hong

A Tanács aztán legyőzte Kína ellenállását, és főként német nyomásra április 9-én megtartotta első virtuális tanácskozását a járványról.

Számos szakértő szerint a járványnak komoly kihatása van a nemzetközi biztonságra, ezért a téma egyértelműen a Biztonsági Tanács mandátuma alá esik. Mint ahogyan a Tanács 2000-ben meg is vitatta az AIDS kihatását Afrika biztonságára.

Új biztonságpolitika kell

Valóban, az egyre inkább világossá válik, hogy a járvány hatására újra kell értékelni a globális és nemzeti biztonsági prioritásokat. Noha a világ 2003 óta szembesült a SARS, a Közel-keleti légúti koronavírus (MERS), az Ebola és a Zika vírus járványokkal, a politikai vezetők dollármilliárdokat öltek hagyományos fegyverekbe, mit sem törődve a közegészségüggyel. A tankok, a harci gépek és az anyahajók legénységei azonban most látványosan lebetegedtek.

A világ legerősebb hadseregének vezetői most töredelmesen bevallják, hogy a láthatatlan ellenséggel szemben az első csatában csúnya vereséget szenvedtek. John Hyten tábornok, a Pentagon egyesített vezérkarának helyettes vezetője ennek kapcsán kijelentette:

Ki kell találnunk, hogy miképpen működjünk és harcoljunk a koronavírusos világban.

Az idén 686 milliárd dollárból gazdálkodó Pentagonnak eközben azt is el kellett ismernie, hogy az amerikai hadseregnek csak 36 kórház áll a rendelkezésére – és ezek többsége harci sérülések kezelésére lett felkészítve, nem pedig fertőző betegségekre.

(Káncz Csaba szerzői oldala itt érhető el.)

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Makro / Külgazdaság Bajban a német ipar? Megkongatták a vészharangot
Privátbankár.hu | 2025. április 28. 16:41
Egy kulcsfontosságú alapanyag ellátási biztonsága miatt aggódnak.
Makro / Külgazdaság Hihetetlen nyereséget termeltek a nagy kínai ipari cégek
Privátbankár.hu | 2025. április 28. 11:46
A több mint 20 millió jüan (2,78 millió dollár) éves bevételű kínai ipari cégek együttes nyeresége 1509 milliárd jüan (206,8 milliárd dollár) volt az idei első negyedévben, 0,8 százalékkal meghaladta az egy évvel korábbit.
Makro / Külgazdaság Lehet-e idén is kétezer milliárdos költségvetési osztogatás? László Csaba lesz a Klasszis Klub Live vendége
Privátbankár.hu | 2025. április 28. 10:31
A volt pénzügyminiszter május 7-én, szerdán 15 óra 30 perckor lesz a szokás szerint egyórás élő adásunk vendége. Amelyben terveink szerint átbeszéljük, hogy a Donald Trump által kirobbantott vámháború milyen hatásokkal járhat a világgazdaságra és Magyarországra. Természetesen nemcsak mi kérdezünk, hanem ezt Önök is megtehetik, akár előzetesen, akár a Klasszis Média YouTube-csatornáján, illetve az Mfor és a Privátbankár Facebook-oldalán közvetített adás során.
Makro / Külgazdaság Bejelentést tett Peking: így pörgetnék fel a gazdaságot
Privátbankár.hu | 2025. április 28. 10:01
A kínai kormány új intézkedéscsomagot jelentett be a foglalkoztatás és a gazdaság stabilizálására, valamint a magas színvonalú fejlődés előmozdítására – közölte Csao Csen-hszin, a kínai nemzeti fejlesztési és reformbizottság (NDRC) alelnöke a tárca hétfői sajtótájékoztatóján.
Makro / Külgazdaság Feszült várakozás: mikor mozdul a kamat?
Privátbankár.hu | 2025. április 28. 09:16
A piacok figyelnek. 
Makro / Külgazdaság Egy súlyos hiba, ami mindenkivel kibabrálhat
Privátbankár.hu | 2025. április 27. 17:52
Donald Trump amerikai elnök nem tanult az Egyesült Államokban kicsit kevesebb mint 100 évvel ezelőtt bevezetett vámintézkedésekből. Ezt próbálják elmagyarázni a közgazdászok eredmény nélkül.
Makro / Külgazdaság Egy gyilkos támadás, amely atomháborút szabadíthat el
Káncz Csaba | 2025. április 27. 09:58
India és Pakisztán, Dél-Ázsia nukleáris fegyverekkel rendelkező rivális hatalmai háború felé sodródnak, miután India Pakisztánt vádolta meg egy brutális terrortámadás elkövetésével az indiai fennhatóság alatt álló Kasmírban. A két ország egylőre a „szemet szemért, fogat fogért” elv alapján vezet be intézkedéseket egymás ellen. Káncz Csaba jegyzete. 
Makro / Külgazdaság A mikrohullám ölni tanul – tesztüzemben a jövő légvédelme
Litván Dániel | 2025. április 27. 05:47
Olyan eszközt tesztelt a brit haderő, amely egy csapásra át tudná írni a front erőviszonyait – de van még mit reszelgetni rajta.
Makro / Külgazdaság Nagyon rossz ötlet volt felbőszíteni Kínát?
Privátbankár.hu | 2025. április 26. 16:44
Mielőtt kirobbantotta kereskedelmi háborúját Kína ellen, Donald Trump amerikai elnöknek végig kellett volna gondolnia, hogy kivel áll szemben. Nem tette, amit jó eséllyel nagyon megbánhat.
Makro / Külgazdaság Sivatagba homokot? Az oroszok találtak maguknak egy vásárlót
Privátbankár.hu | 2025. április 26. 15:32
Hosszabb távon jelentős mennyiségű orosz földgáz importjáról tárgyal Oroszország és Irán, miközben a perzsa állam földje alatt található a világ második legnagyobb földgáztartaléka.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG