Megerősítette a korábban közölt eredményeket az a tanulmány, amelyet német kutatók végeztek egy koronavírussal jelentősen fertőzött német községben, az észak-rajna-vesztfáliai Gangeltben. (Az előzetes eredményekről elsőként a Privátbankár.hu számolt be a magyar sajtóban.)
Sokkal kisebb halálozási ráta
A tanulmány tegnap bemutatott verziója, amelyet a Spiegel ismertetett, megállapította: a településen a koronavírus halálozási rátája (az elhunytak száma a diagnosztizált fertőzöttek számához képest) 0,37 százalék,
azaz 10 ezer azonosított fertőzöttből átlagban 37 veszíti életét.
Ez kevesebb mint a tizede a hivatalos német adatnak: a Robert Koch Intézet szerint Németországban a vírus halálozási rátája 3,8 százalék. Nemzetközi szinten még ennél is jóval magasabb értékeket jegyeztek fel: Olaszországban például sokáig 10 százalék körül mozgott a halálozási ráta, Magyarországon pedig jelenleg 11,8 százalék a hivatalos adatokból kiolvasható mutató.
A különbség nagyrészt azzal magyarázható, hogy a fertőzöttek valós száma többszöröse a diagnosztizáltak számának – a vírushordozók egy része ugyanis enyhe tünetekkel vagy tünetmentesen vészeli át a fertőzést –, ami automatikusan lejjebb nyomja a halálozási rátát.
Gangeltben a 919 tesztelt egyén 15 százalékánál mutatták ki a vírust – ez ötszöröse az egészségügyi hatóságok által mért értéknek.
A tanulmány készítői – az általános gyakorlattal ellentétben – nem csak azokat az embereket tesztelték, akiknek tüneteik voltak, hanem szúrópróbaszerűen választottak ki egy reprezentatív mintát függetlenül attól, hogy a tesztelt egyének mutattak-e tüneteket vagy sem. Fontos szempont volt, hogy lehetőleg minden fertőzöttet azonosítsanak.
A tanulmányból kiderül az is, hogy
a diagnosztizált fertőzöttek ötöde nem tapasztalt magán tüneteket.
Ez azt is jelentheti, hogy egészséges emberek is lehetnek vírushordozók és fertőzők, miközben nem is tudnak róla – figyelmeztetnek a tanulmány készítői.
A kutatást, amely a tartományi kormány megbízásából készült, Hendrik Streeck virológus-professzor, a Bonni Egyetem Orvostudományi Kar Virológia- és HIV-kutató Intézetének vezetője irányította.
Adatainknak köszönhetően most először lehet nagyon jól megbecsülni, hogy mennyien fertőződtek meg egy járvány kitörése után
- közölte Hendrik Streeck. Az eredmények ugyanakkor nem reprezentatívak más régiókra, és nem lehet őket automatikusan rávetíteni az egész országra.
Nagyon sok a rejtett fertőzött
A Spiegel szerint a tanulmány által közölt halálozási ráta alapján Németországban a fertőzöttek valós számát 1,8 millióra lehet becsülni – hétfőig hivatalosan 163 ezer vírushordozót diagnosztizáltak.
Azaz a valós érték több mint tízszerese lehet a hivatalos értéknek.
Egy svéd kutatás pedig ezzel összhangban azt állapította meg, hogy Stockholmban 75-ször több fertőzött lehet az eddig ismertnél. Várakozások szerint a svéd főváros május folyamán elérheti a nyájvédettséget.
Németországban eddig mintegy hétezren vesztették életüket a koronavírussal összefüggésben, a gyógyultak száma meghaladja a 135 ezret.
Ami a globális helyzetet illeti, a Johns Hopkins kórház adatai szerint világszerte csaknem 3,6 millió fertőzöttről tudnak. A koronavírussal összefüggésben eddig több mint 250 ezren vesztették életüket, 1 millió 170 ezren meggyógyultak.
Európán belül a legtöbb diagnosztizált fertőzött (218 ezer) Spanyolországban van, itt a halálos áldozatok száma több mint 25,5 ezer. Olaszországban és az Egyesült Királyságban mintegy 29-29 ezren, Franciaországban 25 ezren hunytak el. Az egyetlen különutas válságkezelést folytató, nagyrészt karanténmentes nyugati államban, Svédországban 2769 áldozatot regisztráltak eddig.
Globálisan a legrosszabb a helyzet az Egyesült Államokban, ahol 1 millió 180 ezer fertőzöttről tudnak, és 69 ezren vesztették életüket.
Magyarországon az igazolt fertőzések száma 3065, és 363-an hunytak el a vírussal összefüggésben.