Túlzás nélkül sokkoló adatokat hozott nyilvánosságra egy segélyszervezet a brit társadalmat fenyegető tömeges éhínségről.
A Food Foundation, amelynek aktuális felmérését a Guardian ismertette, azt állítja:
1,5 millió Nagy-Britanniában élő ember számolt be arról, hogy egész nap nem evett, mivel nem volt rá pénze, és egyéb úton sem jutott élelemhez.
Hárommillió ember pedig olyan háztartásban él, amelyben az egyik családtag kénytelen kihagyni egy étkezést a pénzhiány miatt.
A kutatás szerint több mint egymillió ember vesztette el minden jövedelmét a koronavírus ellenes korlátozások következtében. Harmaduk úgy nyilatkozott, hogy megítélése szerint semmilyen állami segítségre nem jogosult.
Azonnali segítség kellene
Az elemzés a YouGov közvéleménykutató cég Angliára, Skóciára és Walesre kiterjedő, múlt heti reprezentatív kutatása alapján készült.
Ez a helyzet azonnali és lényegi juttatást követel meg a központi kormánytól. Közvetlenül azoknak a családoknak kell pénzt adnia, amelyek nem tudnak élelmiszert vásárolni
– mondta a brit lapnak Anna Taylor, a Food Foundation vezetője. Szerinte a válság túl kiterjedt ahhoz, hogy a segélyszervezetek és a helyi hatóságok egyedül meg tudjanak birkózni vele.
Más segélyszervezetek szintén azt jelentették, hogy megugrott az élelemért sorban állók száma, és ha nem ad gyors segítséget a kormány, a helyzet kezelhetetlenné válik.
A hálózatunkhoz tartozó segélyszervezetek szerint 300 százalékkal nőtt a segítséget kérő emberek száma egy évvel korábbhoz képest, és folyamatosan küzdenek azért, hogy mindenkinek jusson megfelelő élelem
– állítja Sabine Goodwin, az Independent Food Aid Network koordinátora.
Nem elég a segély
Liverpoolban az önkormányzat sietett a rászorulók segítségére, és 150 százalékkal növelte a rendkívüli segélyek számát.
Ezt azok az emberek kapják, akiknek a karantén bevezetése óta nincs pénzük élelemre vagy a villanyszámla kifizetésére.
A helyi élelmiszer-adományozó segélyszervezetek is fokozták tevékenységüket az elmúlt hetekben. A FareShare például meghosszabbította nyitva tartását, és 380 ezer font értékben osztott szét árut családoknak az elmúlt öt napban. A liverpooli fociszurkolók pedig 150 ezer fontot gyűjtöttek össze a készletek pótlására.
A helyi hatóságok szerint ugyanakkor a segélyek önmagukban, a kormány segítsége nélkül nem elegendőek, a családokat ugyanis egyszerre sújtják a megszorító politika és a koronavírus elleni küzdelem következményei.
Duplázódott az éhezők száma
Összességében azok száma, akik saját bevallásuk szerint éheznek, 1,5-2-szeresére nőtt az elmúlt három hétben a korábbi időszakhoz képest.
Ezek az adatok azt sugallják, hogy a koronavírus okozta karantén gyorsan és pusztítóan hat az emberek élelemhez jutási képességére. Ez részben gazdasági okokra, részben az izolációra vezethető vissza
– mondta a brit lapnak Rachel Loopstra, a King’s College London élelmezésügyi szakértője.
A brit kormány szerint most a vírus által leginkább fenyegetett csoportok támogatása a prioritás, ugyanakkor együttműködnek az élelmiszeriparral, az önkormányzatokkal, a helyi szervezetekkel és a válságkezelő szervekkel annak érdekében, hogy az alapvető áruk a lehető leghamarabb eljussanak a leginkább rászorulókhoz.
Egyre gyakoribb az otthoni erőszak
Eközben aggasztó hírek érkeztek arról is, hogy a karantén kezdete óta jelentősen megnőtt a családon belüli erőszak.
Volt olyan nap, hogy a segélyhívások száma 700 százalékkal emelkedett
– közölte a Refuge, amely a legnagyobb, otthoni erőszak ellen küzdő alapítvány Nagy-Britanniában.
Más szervezetek 25 százalékos növekedésről számoltak be, és arra szólították fel a kormányt és a hotelláncokat, hogy kínáljanak fel szállásokat a bántalmazott nőknek és gyerekeknek.
A brit belügyminisztérium szerint minden támogató szolgáltatásuk elérhető, és minden rászorulónak segítenek. A héten pedig kampányt indítanak a segítségkérés módjairól, és további kétmillió fonttal készülnek támogatni a telefonos vagy online segítséget nyújtó szervezeteket.
Máshol is ketyeg a bomba
A járvány terjedését lassítani hivatott korlátozások és annak következményei – gazdaság leállása, tömeges elbocsátások – nem csak Nagy-Britanniában járnak súlyos társadalmi következményekkel.
A BBC riportjában például olyan olaszokat mutat be, akik elveszítették munkájukat, nincs mit enniük, és önkéntesek segítségére szorulnak. Bár a kormány ott is támogatást ígért, ezekhez az emberekhez még nem jutott el a pénz.
Németországban pedig a vírussal kapcsolatos aggodalmakat kezdi háttérbe szorítani a félelem a gazdasági válságtól.
Ottani kutatások szerint az emberek belefásulnak a bezártságba, és egyre többször hagyják el lakásukat.
Az izoláció és a tartós feszültség következtében megrendülhet a válságkezelés társadalmi támogatottsága, figyelmeztetnek kutatók.