Angliában és Walesben csaknem duplázódott a korábbi évekhez képest és 20 éves csúcsra nőtt az elhunytak száma az április 10-ig tartó héten, jelentette a brit Nemzeti Statisztikai Hivatal.
Az adatok szerint 18 500 halálesetet regisztráltak, ami 8 ezerrel több az ebben az időszakban szokásos értéknél.
Nem csak a koronavírus az ok
A halálozások harmada köthető a koronavírushoz, ugyanakkor az egyéb okból bekövetkező halálesetek száma is emelkedett. Ez arra utal, hogy a karanténnak indirekt hatása van az egészségi állapotra, írja a BBC.
A koronavírussal összefüggésben több mint 6200 ember hunyt el ebben az időszakban, hatoduk nem kórházban. (Azaz a nyolcezres növekedés nagyrészt a járvány számlájára írható.)
Azt még nem tudják pontosan, hogy miért növekedett az egyéb, nem koronavírus által okozott haláleset száma. Az egyik lehetőség, hogy a vírus idején a más betegséggel küzdő emberek kevésbé akartak kórházba vagy kezelésre menni.
Az idei évben mintegy 185 ezer halálesetet regisztráltak Angliában és Walesben, ami 10 ezerrel haladja meg az elmúlt öt év átlagát.
Influenzában és tüdőgyulladásban háromszor annyian, 32 763-an haltak meg idén április 10-ig, mint koronavírusban (10 350-en).
Ugyanakkor ez a különbség csökkenni fog, mivel az influenza szezon véget ér, a koronavírusos halálesetek száma viszont növekszik.
Szakértők szerint a csúcson már túl vannak a britek: április 8-a óta ismét mérséklődik a kórházakban koronavírus-fertőzéssel összefüggésben naponta elhunytak száma.
David Spiegelhalter, a Cambridge Egyetem professzora szerint a brit számok arra utalnak, hogy
tartósan, de lassan javul a helyzet. Olaszország példájából kiindulva ez hosszú folyamat lesz.
Nagy-Britanniában tegnapig 130 ezer koronavírus-fertőzöttet diagnosztizáltak, és több mint 17 ezren vesztették életüket.
Javuló európai helyzet
Ami a többi országot illeti, Olaszországban 184 ezer fertőzöttet és csaknem 25 ezer áldozatot jegyeztek fel eddig. Spanyolországban az áldozatok száma meghaladja a 21 ezret, a fertőzöttek hivatalos száma pedig 204 ezer fölé nőtt. Ugyanakkor a járvány terjedése mindkét országban lassul.
Franciaországban csaknem 21 ezren vesztették életüket a koronavírussal összefüggésben. Belgiumban 6 ezer, Németországban 5 ezer, Hollandiában 3900 halálos áldozatot követelt a járvány.
Az egyetlen különutas válságkezelést folytató európai államban, Svédországban 1765 áldozatot jegyeztek fel eddig. A skandináv állam egyes területei néhány hét múlva nyájvédettséget szerezhetnek helyi közlések szerint.
Globálisan a legrosszabb a helyzet az Egyesült Államokban, ahol 825 ezer fertőzöttet regisztráltak, és több mint 40 ezren hunytak el.
Az amerikai Johns Hopkins kórház adatai szerint világszerte több mint 2,5 millió fertőzöttről tudnak. A koronavírussal összefüggésben eddig 177 ezren vesztették életüket, 687 ezren meggyógyultak.
Koreával és Csehországgal egy szinten
Magyarországon az igazolt fertőzések száma 2168, és 225-en hunytak el a vírussal összefüggésben.
A diagnosztizált vírushordozók számát tekintve Magyarország Görögországgal és Kuvaittal van egy szinten,
a halálos áldozatok számát tekintve Dél-Koreához (238), Pakisztánhoz (209) és Csehországhoz (201) van legközelebb.
A magyar kormány határozatlan ideig fenntartja a kijárási korlátozásokkal járó intézkedéseket, így a szolgáltatási szektorra (boltok nyitva tartására) vonatkozókat is.