Tudjon meg mindent az EU vadonatúj Omnibus-csomagjáról, a szabályozás aktualitásairól, az MNB elvárásairól!
Hallgasson meg tapasztalt cégvezetőket az ESG-kihívások leküzdéséről!
Inspirálódjon, networkingeljen és szerezzen versenyelőnyt a fenntarthatóság terén!
Klasszis Talks & Wine Fenntarthatóság – 2025. február 26. Budapest
A dél-európai államban először csökkent az aktív koronavírus-fertőzöttek száma. Spanyolországban csaknem egy hónapos mélyponton van a napi elhunytak száma. Az áldozatok számát tekintve körülbelül Csehországgal vagyunk egy szinten. Nemzetközi összefoglalónk következik.
Olaszországban tegnap fordult elő először a koronavírus-járvány kezdete óta, hogy csökkent az aktív fertőzöttek száma (ebben az értékben nincsenek benne az elhunytak és a felgyógyultak).
Visszatér az élet? Könyvesbolt Rómában 2020. április 20-án. EPA/MAURIZIO BRAMBATTI
Lassul a járvány
Hétfőn összesen 108 ezer aktív esetet tartottak számon, ami hússzal kevesebb a korábbi naphoz képest. Az olasz hatóságok szerint kicsi, de szimbolikus csökkenésről van szó, ami pozitív fejlemény. Az intenzív osztályon kezeltek száma szintén mérséklődik, a kihasználtság egy hónapos mélyponton van.
Európában elsőként Olaszországban robbant be a járvány, és a kontinensen belül eddig itt vesztették legtöbben az életüket a koronavírussal összefüggésben: tegnap estig több mint 24 ezer áldozatot jegyeztek fel.
Ebben a számban ugyanakkor nincsenek benne az otthon vagy idősotthonokban elhunytak, így feltételezések szerint a valós szám ennél nagyobb lehet, írja a BBC.
Eddig összesen 181 ezer fertőzöttet diagnosztizáltak, mintegy 49 ezren meggyógyultak. Olasz szakértők korábban arra figyelmeztettek, hogy a fertőzöttek valós száma – beszámítva azokat, akik enyhe tünetekkel vagy tünetmentesen vészelték át a betegséget – szintén több, akár a többszöröse is lehet a hivatalos adatnak. (Ez persze minden országra érvényes lehet – a szerk.)
Olaszországból már a közelmúltban is arról érkeztek hírek, hogy lassul a járvány terjedése.
Ennek megfelelően egyes régiókban már kinyithatott a nem létszükségletű cikkeket áruló üzletek egy része is, például a könyvesboltok és a gyerekruhákat áruló boltok.
Olaszországban március 9-e óta van érvényben országos karantén, amely jelen állás szerint május 3-ig tart. (Korábbi interjúnkat egy római orvossal az ottani mindennapokról és a kórházi állapotokról itt olvashatják.)
Kevesebb spanyol áldozat
Ami a többi országot illeti, Spanyolországban az áldozatok száma már megközelíti a 21 ezret, a fertőzöttek hivatalos száma pedig 200 ezer fölé nőtt.
Ugyanakkor a járvány terjedése itt is lassul: a napi halálesetek száma csaknem egy hónapos mélypontra, 399-re csökkent az El País szerint.
Franciaországban mintegy 20 ezren, az Egyesült Királyságban 16,5 ezren vesztették életüket a koronavírussal összefüggésben. Belgiumban mintegy 5800, Németországban kevesebb mint 4900 halálos áldozatot követelt a járvány.
Az egyetlen különutas válságkezeléstfolytató európai államban, Svédországban 1580 áldozatot jegyeztek fel eddig.
Globálisan a legrosszabb a helyzet az Egyesült Államokban, ahol csaknem 790 ezer fertőzöttet regisztráltak, és csaknem 38 ezren hunytak el.
Az amerikai Johns Hopkins kórház adatai szerint világszerte csaknem 2,5 millió fertőzöttről tudnak. A koronavírussal összefüggésben eddig 170 ezren vesztették életüket, 650 ezren meggyógyultak.
A csehekkel egy szinten
Magyarországon az igazolt fertőzések száma 2098, és 213-en hunytak el a vírussal összefüggésben.
A diagnosztizált vírushordozók számát tekintve Magyarország Görögországgal és Kuvaittal van egy szinten,
a halálos áldozatok számát tekintve Csehországhoz van legközelebb – ott eddig 194-en hunytak el.
A magyar kormány határozatlan ideig fenntartja a kijárási korlátozásokkal járó intézkedéseket, így a szolgáltatási szektorra (boltok nyitva tartására) vonatkozókat is.
Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá
havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is,
a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk!
Legyen Ön is előfizetőnk!
Minden megváltozott – mondják azok az olaszok, akik ma már a túlélésért küzdenek. Őket nem a koronavírus terítette le, hanem a válságkezelési módszer. Példájuk intő jel lehet a világ számára. Jegyzet.
Lassul a vírus terjedése Olaszországban, újabb üzletek nyithatnak ki. Spanyolországban kétmillió ember tér vissza a munkába ezekben a napokban. Kiengedték a kórházból Boris Johnsont, de még nem dolgozik. Hírösszefoglalónk következik.
A miniszterelnök által bejelentett áfa-visszatérítés havi szinten kevesebb mint kétezer forintot fog jelenteni egy nyugdíjasnak. Cserébe a könyvelők szervezete szerint óriási adminisztrációs terhet ró az ügylet minden szereplőjére. A Nyugdíjas Parlament a bejelentést szándéknyilatkozatnak tartja, amiben kevés a konkrétum.
Sokan akarják majd menteni az irhájukat, ez segíthet az elszámoltatásban, de rengeteg elvi és gyakorlati problémával fog szembesülni az, aki ezt végig akarja vinni.
A kormányfő és hű csúcsminisztere által nemes egyszerűséggel csak földbe döngöltként aposztrofált hazai infláció feltámadt. Két év után ismét nálunk a legmagasabb az éves fogyasztóiár-index az Európai Unió 27 tagállama közül, de az egész öreg kontinensen is csak négy országé magasabb – derül ki a legfrissebb Privátbankár Európai Inflációs Körképből. Pedig a pénzromlás fő ellenszerének számító alapkamatunk is kiugróan magasnak számít, s mivel ahhoz idestova már négy hónapja nem nyúlt az MNB, a visszatekintő reálkamatok összevetésében is nagyot csúsztunk vissza.
A Tisza Párt hétvégi kongresszusán a volt vezérkari főnök feltűnése volt talán a legváratlanabb fordulat. De mit üzen az ő megjelenése? Somogyi Zoltán két megfejtése közül az egyik elég rémisztő.
Ausztrália központi bankja kamatot csökkentett, de figyelmeztetett, hogy túl korai lenne győzelmet hirdetni az infláció felett, és óvatosan áll a további lazítás lehetőségéhez.