Olaszországban tegnap fordult elő először a koronavírus-járvány kezdete óta, hogy csökkent az aktív fertőzöttek száma (ebben az értékben nincsenek benne az elhunytak és a felgyógyultak).
Lassul a járvány
Hétfőn összesen 108 ezer aktív esetet tartottak számon, ami hússzal kevesebb a korábbi naphoz képest. Az olasz hatóságok szerint kicsi, de szimbolikus csökkenésről van szó, ami pozitív fejlemény. Az intenzív osztályon kezeltek száma szintén mérséklődik, a kihasználtság egy hónapos mélyponton van.
Európában elsőként Olaszországban robbant be a járvány, és a kontinensen belül eddig itt vesztették legtöbben az életüket a koronavírussal összefüggésben: tegnap estig több mint 24 ezer áldozatot jegyeztek fel.
Ebben a számban ugyanakkor nincsenek benne az otthon vagy idősotthonokban elhunytak, így feltételezések szerint a valós szám ennél nagyobb lehet, írja a BBC.
Eddig összesen 181 ezer fertőzöttet diagnosztizáltak, mintegy 49 ezren meggyógyultak. Olasz szakértők korábban arra figyelmeztettek, hogy a fertőzöttek valós száma – beszámítva azokat, akik enyhe tünetekkel vagy tünetmentesen vészelték át a betegséget – szintén több, akár a többszöröse is lehet a hivatalos adatnak. (Ez persze minden országra érvényes lehet – a szerk.)
Olaszországból már a közelmúltban is arról érkeztek hírek, hogy lassul a járvány terjedése.
Ennek megfelelően egyes régiókban már kinyithatott a nem létszükségletű cikkeket áruló üzletek egy része is, például a könyvesboltok és a gyerekruhákat áruló boltok.
Olaszországban március 9-e óta van érvényben országos karantén, amely jelen állás szerint május 3-ig tart. (Korábbi interjúnkat egy római orvossal az ottani mindennapokról és a kórházi állapotokról itt olvashatják.)
Kevesebb spanyol áldozat
Ami a többi országot illeti, Spanyolországban az áldozatok száma már megközelíti a 21 ezret, a fertőzöttek hivatalos száma pedig 200 ezer fölé nőtt.
Ugyanakkor a járvány terjedése itt is lassul: a napi halálesetek száma csaknem egy hónapos mélypontra, 399-re csökkent az El País szerint.
Franciaországban mintegy 20 ezren, az Egyesült Királyságban 16,5 ezren vesztették életüket a koronavírussal összefüggésben. Belgiumban mintegy 5800, Németországban kevesebb mint 4900 halálos áldozatot követelt a járvány.
Az egyetlen különutas válságkezelést folytató európai államban, Svédországban 1580 áldozatot jegyeztek fel eddig.
A skandináv állam egyes területei néhány hét múlva nyájvédettséget szerezhetnek helyi közlések szerint.
Globálisan a legrosszabb a helyzet az Egyesült Államokban, ahol csaknem 790 ezer fertőzöttet regisztráltak, és csaknem 38 ezren hunytak el.
Az amerikai Johns Hopkins kórház adatai szerint világszerte csaknem 2,5 millió fertőzöttről tudnak. A koronavírussal összefüggésben eddig 170 ezren vesztették életüket, 650 ezren meggyógyultak.
A csehekkel egy szinten
Magyarországon az igazolt fertőzések száma 2098, és 213-en hunytak el a vírussal összefüggésben.
A diagnosztizált vírushordozók számát tekintve Magyarország Görögországgal és Kuvaittal van egy szinten,
a halálos áldozatok számát tekintve Csehországhoz van legközelebb – ott eddig 194-en hunytak el.
A magyar kormány határozatlan ideig fenntartja a kijárási korlátozásokkal járó intézkedéseket, így a szolgáltatási szektorra (boltok nyitva tartására) vonatkozókat is.