20 ezer fölé nőtt a koronavírussal összefüggésben elhunytak száma Olaszországban. Tegnap 566-an vesztették életüket, ez emelkedés vasárnaphoz képest, ugyanakkor csökkenés a korábbi hetek csúcsértékeihez viszonyítva.
Az összes diagnosztizált fertőzött száma csaknem 160 ezerre nőtt. Tegnap kevesebb mint 1400 új vírushordozót regisztráltak, ami szintén elmarad az elmúlt hetek csúcsértékeitől.
Lassabban terjed a vírus
Szakértők szerint ugyanakkor a fertőzöttek számát óvatosan kell kezelni, hiszen a valós szám – beszámítva azokat, akik enyhe tünetekkel vagy tünetmentesen vészelték át a betegséget, így nem diagnosztizálták őket – ennek többszöröse lehet. A gyógyultak hivatalos száma 35 ezer fölé nőtt.
Luca Richeldi római orvos, az olasz kormány által felkért szakértői bizottság egyik tagja szerint az elhunytak, az intenzív osztályon lévők és a kórházi ápolásra szorulók száma is csökken, és ez egyértelmű trendet jelez.
Az elfogadott és kiterjesztett korlátozó intézkedések hatottak a vírus terjedésére
- fűzte hozzá. Az intézkedések ugyanakkor nehéz szociális helyzetbe sodorták az olasz társadalom egy részét. (További részletek: Bombák a mélyben – így döntheti be életünket a vírus elleni harc.)
Giovanni Rezza, a Közegészségügyi Hivatal járványszakértője szintén úgy véli, hogy a helyzet "javulóban van", de a járványgörbének még inkább lefelé kell ívelnie.
Kinyithat néhány üzlet
A római kormány korábbi rendelete keddtől engedélyezi a könyvesboltok, papír-írószer üzletek, valamint a csecsemőcikkeket áruló boltok újranyitását.
Lombardia, Piemonte, Veneto, Lazio és a déli Campania tartomány azonban ennyit sem enyhít az óvintézkedéseken, és májusig semmilyen eddig bezárt boltot nem nyit újra.
Kezd újraindulni az élet a spanyoloknál is
Spanyolországban a diagnosztizált fertőzöttek száma 170 ezerre, a halálos áldozatok száma csaknem 18 ezerre nőtt. A korábbi napokhoz képest ugyanakkor csökkent az igazolt új fertőzöttek és a napi elhunytak száma is.
Spanyolország számos tartományában a húsvéthétfő munkanap volt, így ezeken a területeken két hét szünet után megkezdték a munkát a nem létfontosságú ágazatokban, például az építő- vagy az autóiparban dolgozók.
Becslések szerint országosan mintegy 2 millió munkavállaló tér vissza a munkába ezekben a napokban.
A spanyol kormány március 30-án állította le a nem létfontosságú szektorok működését, hogy így lassítsa a koronavírus terjedését. A kabinet szerint az intézkedés beváltotta a hozzá fűzött reményeket.
Véget ért a hibernáció
Pedro Sánchez spanyol miniszterelnök vasárnap arról beszélt, hogy
ezzel véget ért az ország "hibernációja", de a szükségállapottal együtt járó szigorú általános korlátozás nem.
A diákok továbbra is távoktatásban tanulnak, ahol csak lehet, otthonról zajlik a munkavégzés, és nem enyhítenek a lakhelyelhagyási korlátozásokon sem. Zárva maradnak az éttermek és azok az üzletek, amelyek nem olyan alapvető szükségletek látnak el, mint például az élelmezés.
Spanyolország a szükségállapot ötödik hetébe lépett, amely egyelőre április 25-én éjfélig van érvényben, de újbóli meghosszabbítása várható, írja az MTI.
Maszkokat osztogatnak
A spanyol hatóságok reggel 6 és 9 óra között szájmaszkot osztottak a munkába indulóknak a városok legfontosabb közlekedési csomópontjain. Mintegy 10 millió maszkot biztosít a kormány erre a célra.
A maszk viselése ajánlott, de nem kötelező, mivel nem mindenhol egyformán beszerezhető.
Fernando Grande-Marlaska spanyol belügyminiszter egy hétfői rádióinterjúban azt ígérte: hétvégére az összes patikában kaphatók lesznek ezek a védőeszközök.
A briteknél még tart a tetőzés
Nagy-Britanniában átlépte a 11 ezret a koronavírussal összefüggő halálesetek száma, ám napok óta lassul a halálozások napi emelkedési üteme. Összesen 291 ezer embert vetettek alá koronavírus-szűrésnek, közülük 89 ezerről állapították meg, hogy fertőzött.
A brit kormány szerint még tart a tetőzés, ezért várni kell a korlátozások enyhítésével.
Ugyanakkor – mint mondták – vannak kedvező jelek arra, hogy az intézkedések hatékonyak, mivel az új fertőzések és az újonnan kórházba kerülők számát jelző görbe kezd laposodni.
A korlátozások ugyanakkor Nagy-Britanniában is komoly szociális válságot okoznak. (További részletek: Tömeges éhínség fenyeget Nagy-Britanniában a vírus elleni korlátozások miatt.)
Kiengedték Johnsont
Vasárnap kiengedték a kórházból Boris Johnson brit miniszterelnököt, akit egy ideig a kórház intenzív osztályán ápoltak koronavírus-betegség miatt. Egyelőre lábadozik, nem áll azonnal munkába.
Johnson a londoni St. Thomas kórházból a fővárostól 65 kilométerre északnyugatra lévő Chequersbe, a brit miniszterelnökök vidéki pihenőhelyére távozott.
A kormányfő Twitteren közzétett videoüzenetében köszönetet mondott ápolóinak és orvosainak, akik – mint fogalmazott – megmentették az életét.
Szerinte kezelésének ideje alatt volt két nap, amikor "bármerre eldőlhetett volna a dolog".
Köszönetet mondott a lakosságnak is a járvány megfékezését célzó korlátozások betartásáért.
A legtöbb áldozatot, több mint 23 ezret, az Egyesült Államokban jegyezték fel. A regisztrált fertőzöttek száma több mint 580 ezer, több mint 44 ezren meggyógyultak.
A legrosszabb a helyzet New York államban, New Jerseyben, Floridában és Louisianában. Ezekben a tagállamokban meredeken emelkedik a halálozások száma.
120 ezer halott, 450 ezer gyógyult
A Johns Hopkins kórház ma reggeli adatai szerint eddig világszerte 1,9 millió fertőzöttről tudnak.
A koronavírussal összefüggésben csaknem 120 ezren vesztették életüket, 450 ezren meggyógyultak.
A diagnosztizált vírushordozók számát tekintve Magyarország Horvátországgal és Irakkal, a halálos áldozatok számát tekintve Izraellel és Kolumbiával van körülbelül egy szinten.
Magyarországon az igazolt fertőzések száma 1512, és 122-en hunytak el a vírussal összefüggésben.