A londoni St. Thomas kórház intenzív osztályán töltötte az éjszakát Boris Johnson.
Oxigént kapott
A Downing Street közlése szerint a koronavírusos brit kormányfőt tegnap este szállították az intenzív részlegre, miután állapota rosszabbodott.
A hivatalos megfogalmazás szerint az 55 éves Johnsont „tartós tünetekkel” vitték az intenzívre orvosai tanácsára. A BBC értesülései szerint a kormányfőnek „oxigént adtak” átszállítása előtt, és azért helyezték át az intenzívre, hogy lélegeztetőgép közelében legyen. Állítólag eszméleténél van, és nem tették lélegeztetőgépre.
Az egyik kormányszóvivő szerint Johnson Dominic Raab külügyminisztert kérte meg arra, hogy „ahol szükséges”, helyettesítse. A mai kormányülést már Raab vezeti le. A külügyminiszter szerint „hihetetlenül erős csapatszellem” van a miniszterelnök mögött.
Szombaton beszéltem a kormányfővel. Ekkor beszéltem vele személyesen utoljára
-mondta Raab a Financial Times szerint.
Starmer: rettenetesen szomorú hír
Johnson állapotáról értesítették II. Erzsébet brit királynőt. Időközben Donald Trump amerikai elnök és Emmanuel Macron francia elnök is támogatását fejezte ki felé.
A Munkáspárt és egyben a brit ellenzék vezére, Keir Starmer pedig rettenetesen szomorú hírnek nevezte a történteket.
Gondolatban az egész ország a miniszterelnökkel és családjával van ebben a hihetetlenül nehéz időszakban
- közölte Starmer.
Súlyosbodó tünetek
A kormányfő hivatala még március 27-én jelentette be, hogy pozitív lett Johnson koronavírus-tesztje. A brit kormányfő ezt követően önkéntes karanténba vonult a Downing Streeten, és kezdetben csupán enyhe tüneteket – láz, köhögés – tapasztalt magán.
A kormány munkáját továbbra is irányította, videó-konferencia segítségével részt vett a kormányüléseken, és több videót is posztolt Facebook-oldalára. Ezekben arra kérte a briteket, hogy maradjanak otthon, és ezzel is mentsenek életeket.
Legutóbb, három nappal ezelőtt közzétett videójában azonban már láthatóan rossz bőrben volt, szeme csillogott, és lázasnak tűnt. Mivel tünetei nem enyhültek, vasárnap végül bevitték a St. Thomas kórházba.
Johnson állapotának súlyosbodása válságkezelés szempontjából is rosszul jött, hiszen a vírus még csak mostanában fog tetőzni az Egyesült Királyságban. A regisztrált fertőzöttek száma 52 ezer, az áldozatoké csaknem 5400, a gyógyultaké 287.
Ez történt a világban
Ami a világ többi részét illeti:
a vírus a legtöbb áldozatot Olaszországban követelte (16 500), utána következik Spanyolország (13 300), az Egyesült Államok (10 900) és Franciaország (8900).
A legtöbb regisztrált fertőzöttet az Egyesült Államokban jegyezték fel (366 ezer), majd Spanyolország (137 ezer), Olaszország (133 ezer) és Németország (103 ezer) jön a sorban.
A Johns Hopkins kórház ma reggeli adatai szerint eddig világszerte 1,3 millió fertőzöttről tudnak. Csaknem 75 ezren vesztették életüket a koronavírussal összefüggésben, 285 ezren meggyógyultak.
A legutóbbi hírek szerint Olaszországban már csökken a napi áldozatok száma, és kevesebb az új fertőzött.
Kínában – a hivatalos közlések szerint – tegnap egyetlen áldozatot sem követelt a vírus, amire még nem volt példa a járvány kitörése óta.
Ausztriában pedig Húsvét után már lazítani kezdenek a karanténon: a kisebb üzletek kinyithatnak.