4p

Legalábbis Sir Keir Starmer, legnagyobb brit ellenzéki erő, a Munkáspárt vezetője szerint.

Sir Keir Starmer - aki a Labour vezetői tisztségének betöltőjeként a párt miniszterelnök-jelöltje is - a BBC brit közszolgálati televízió vasárnapi politikai magazinműsorában nem adott egyöntetű választ arra a kérdésre, hogy hibának tartja-e Nagy-Britannia kilépését az EU-ból (Brexit).

Úgy fogalmazott: ő a bennmaradásért kampányolt a brit EU-tagságról 2016-ban tartott népszavazás előtt, és a referendumon is a bennmaradásra voksolt, de az ország meghozta döntését, Nagy-Britannia azóta ki is lépett az Európai Unióból, és "erre a helyzetre kell működőképes megoldást találni" - írja az MTI.

Sir Keir Starmer anno a bennmaradás mellett kampányolt. Fotó: Facebook
Sir Keir Starmer anno a bennmaradás mellett kampányolt. Fotó: Facebook

 

A hat és fél évvel ezelőtti referendumon országos átlagban a résztvevők szűk, 51,89 százalékos többsége szavazott arra, hogy Nagy-Britannia lépjen ki az EU-ból.

A konzervatív párti brit kormány az EU egységes belső piacáról és vámuniójából is kiléptette az országot, mivel nem kívánta teljesíteni azokat a feltételeket - mindenekelőtt az EU-munkavállalók szabad nagy-britanniai letelepedésének és munkavállalásának jogát -, amelyek ezekhez az integrációs szerveződésekhez elválaszthatatlanul kötődnek.    

Keir Starmer a vasárnapi BBC-interjúban kijelentette: Nagy-Britannia számára nincs visszaút az Európai Unióba, sem az EU egységes piacára, de mindenképpen szorosabbra kell vonni a kereskedelmi kapcsolatokat az unióval, mivel a konzervatív kormány által erről kötött kilépési megállapodás "nem nagyon jó".

Arra a kérdésre, hogy a kereskedelmi kapcsolatok javításának nem az lenne-e az egyetlen járható útja, ha Nagy-Britannia visszalépne az EU egységes piacára, a Munkáspárt vezetője határozott nemmel válaszolt. Kijelentette: folyamatos kapcsolatban áll az uniós vezetőkkel, és ők sem mondják neki azt, hogy nincs esély a szorosabb kereskedelmi kapcsolatokra, ha Nagy-Britannia nem tagja a belső piacnak.

Starmer - akinek pártja a felmérések szerint hosszabb ideje folyamatosan 20 százalékpont körüli támogatottsági előnyben jár a konzervatívok előtt - közölte: nem fogadja el azokat az elemzéseket, amelyek szerint Nagy-Britannia mindig is szegényebb ország lesz az EU-n kívül, mint amilyen uniós tagként lenne, mert ez elkerülhető, ha sikerül a jelenleginél jobb egyezséget elérni az Európai Unióval.

Hozzátette: a brit gazdaság 13 éve nem produkál jelentősebb ütemű növekedést, vagyis a konzervatív párti kormány már a Brexit előtt sem tudta kezelni a gazdaságot.

Az egyik tekintélyes londoni gazdaságelemző műhely, a Resolution Foundation legutóbbi tanulmányában kimutatta, hogy a brit gazdaság termelékenységét az EU-hoz fűződő kereskedelmi kapcsolatok feltételrendszerének módosulása önmagában 1,3 százalékkal rontja az évtized végéig.

A cég számításai szerint ez azt jelenti, hogy az alkalmazotti reáljövedelem minden évben átlagosan 470 fonttal (210 ezer forinttal) lesz kevesebb annál az összegnél, amelyet a Brexit nélkül a munkavállalók megkereshetnének.

A patinás londoni közgazdasági egyetem, a London School of Economics gazdaságkutató intézete (Centre for Economic Performance, CEP) matematikai levezetésekkel alátámasztott, minap ismertetett 27 oldalas elemzésében megállapította, hogy Nagy-Britannia és az Európai Unió kereskedelme elé a Brexit vámellenőrzési és szabályozói határt emelt, és ennek költségei csak az élelmiszervásárlásokra fordítandó éves kiadásokat a kilépés utáni két évben országosan 5,84 milliárd fonttal (csaknem 2500 milliárd forinttal), egy-egy háztartás esetében átlagosan 210 fonttal (94 ezer forinttal) emelték.

A rovat támogatója a 4iG

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Makro / Külgazdaság Óriási bejelentés a NOB-tól: tízezer dollárra emelték az olimpikonok elismerését
Privátbankár.hu | 2026. június 24. 19:14
A Nemzetközi Olimpiai Bizottság (NOB) új támogatási programot hozott létre, melynek révén a játékokon részt vevő sportolók fejenként 10 000 dolláros támogatásra lesznek jogosultak.
Makro / Külgazdaság TASZ: gond van a 12 éves képviselői mandátumlimit időzítésével
Privátbankár.hu | 2026. június 24. 15:09
Lehet beszélni a korlátozásról, de még nincs itt az ideje a döntésnek, a 12 éves képviselői mandátumlimitet ki kell venni a mostani Alaptörvény-módosításból – áll a Társaság a Szabadságjogokért (TASZ) blogposztjában. 
Makro / Külgazdaság Nem mindennapi, ami a benzinkutakon történik
Privátbankár.hu | 2026. június 24. 13:19
A nagykereskedelmi árak már két napja bebetonozódtak.
Makro / Külgazdaság Felmondja a minisztérium Balásy Gyula cégeinek szerződéseit – a közpénz védelmében
Privátbankár.hu | 2026. június 24. 13:02
Súlyos kockázatokat látnak a szerződések teljesítése körül.
Makro / Külgazdaság Árakat emel a Szerencsejáték Zrt.: drágább lesz lottózni, de mennyivel lehet többet nyerni?
Privátbankár.hu | 2026. június 24. 12:37
Három év után emelnek árakat, nem csak a lottó drágul.
Makro / Külgazdaság Bemondták, mennyit nőhet a GDP és mennyibe fog kerülni az euró
Privátbankár.hu | 2026. június 24. 11:12
Az ING szakértői erre számítanak.
Makro / Külgazdaság Erre jutottak egymással a Visegrádi Négyek
Privátbankár.hu | 2026. június 24. 09:22
Szoros együttműködésre törekszenek.
Makro / Külgazdaság Nem kivezeti, hanem felcsavarja az extraprofit adóját a Tisza-kormány
Privátbankár.hu | 2026. június 24. 08:44
A Mol terhei nőnének az új javaslat értelmében.
Makro / Külgazdaság Hirtelen betoppant több ezer magyar dolgozó Ausztriába
Kollár Dóra | 2026. június 24. 05:44
Elindult a nyári szezon a szomszédos országban.
Makro / Külgazdaság A Visegrádi Négyek Magyarországon találkozott, a hétéves EU-s költségvetés kiemelt téma volt
Privátbankár.hu | 2026. június 23. 19:51
A Visegrádi Négyek (V4) magyarországi csúcstalálkozója után tartottak közös tájékoztatót a miniszterelnökök.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG