5p

Megváltó vagy „csak” leváltó lehet Magyar Péter? Kihúzza az Orbán-kormány 2026-ig?
Meddig marad szankciós listán Rogán Antal? Mi lesz a régi ellenzékkel?
Online Klasszis Klub élőben Kéri Lászlóval!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is a politológustól!

2025. január 23. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Truss összeomlása kapcsán még a Brexit-pártiak is kezdik belátni, hogy a dolgok nem mehetnek így tovább. A neo-szuverenista forradalom fölfalta gyermekeit, a konzervatív párt alapjaiban rendült meg. Káncz Csaba jegyzete.

Soha korábban brit miniszterelnök nem sodorta országát ilyen mély válságba ilyen rövid idő alatt, mint a tegnap lemondott Liz Truss az elmúlt 45 napban. Egy válság, amelyből az Egyesült Királyság nem fog gyorsan kilábalni, még akkor sem, ha Trussnak hamarosan teljesen el kell hagynia a politikai színteret. Az elmúlt napok után elkerülhetetlennek tűnik, hogy ez megtörténjen, már csak az a nyitott kérdés, hogy mikor.

Thatcher rajongójának vágyálmai

Truss Theresa May és Boris Johnson után immár a harmadik konzervatív vezető volt, aki nem váltotta be a Brexit-ígéreteket. May és Johnson után a Brexit-forradalmárok a Tory-pártban Truss-szal ezúttal a tiszta jobboldali libertárius doktrínára tették tétjeiket.

A leggazdagabbaknak nyújtott hatalmas adókedvezmények a deregulációval kombinálva azt a célt szolgálták volna, hogy biztosítsák a mesebeli növekedést, amely aztán varázsütésre lecsorog a társadalom gyengébbjeire. Azt azonban Truss előzetesen nem árulta el, hogyan akarta mindezt finanszírozni. A piacok majd megoldják, így szólt a mottó.

Liz Truss: jött, látott, megbukott.  Fotó: EPA/NEIL HALL
Liz Truss: jött, látott, megbukott. Fotó: EPA/NEIL HALL

Hirtelen ráébredés a piacok valóságára

Egészen addig, amíg teljesen másképpen nem lett. A font zuhant, a kamatok soha nem látott szintre emelkedtek, a kötvényalapok az összeomlás szélére kerültek. A Truss és gazdaságpolitikai koncepciójának kudarca azért különösen látványos, mert a sokat hangoztatott piacok okozták a bukását.

Végül a valóság volt az, ami brutálisan megbuktatta a tory kormány egyre fantasztikusabb elképzeléseit. Amikor a Bank of England bejelentette, hogy nem tesz további sürgősségi intézkedéseket a font stabilizálására vagy a nyugdíjalapok újabb összeomlásának megakadályozására, Truss és pénzügyminisztere, Kwasi Kwarteng játszmája véget is ért.

Néhány korrekció nem lesz elég

Az új pénzügyminiszter, Jeremy Hunt, aki most sutba dobta a Truss-kormány teljes gazdaságpolitikai csomagját, az okozott kárnak csak kis részét tudja helyrehozni. Mert a probléma gyökerei sokkal mélyebbre nyúlnak.

A 2016-os Brexit ugyanis olyan tartósan károsította a brit gazdaságot, hogy minden további bizonytalanság a piacokon sokkal nagyobb turbulenciához vezet, mint valaha. De a toryk, ahelyett, hogy megnevezték volna a Brexit súlyos gazdasági problémáit, évekig tagadták azokat, ami megakadályozott minden konstruktív megoldást.

Truss drámai kudarca most ennek a vágyálomnak a végét jelentheti, egy brit fordulópont kezdetét. A tények talaján keményen landoltak, és az első jelek arra mutatnak, hogy még a Brexit-pártiak is kezdik belátni, hogy a dolgok nem mehetnek így tovább.

A forradalom fölfalja a gyerekeit

Jeremy Warner, a „Daily Telegraph” egyik szerkesztője – egy lap, amely a kezdetektől fogva gyakran fanatikusan védte a Brexitet minden formában – most arra a következtetésre jut egy esszéjében, hogy a Brexit ellenzőinek mégis igazuk lehetett. Rezignáltan elismeri: "a brexitesek által hat éve megígért forradalom most úgy tűnik, hogy azt az utat választja, amelyet végül minden forradalom elszenved - fölfalja a saját gyerekeit".

Nos, ez akár az első jele annak, hogy a britek most fokozatosan visszatérnek ahhoz, amiért a világ többi részén mindig is tisztelték őket: egy pragmatikus országba, ahol a józanság otthon volt.

De ez a visszaút hosszú és fájdalmas folyamat lesz. Mert ahogy a Brexit és a Johnson-kormány dacos kijelentései aláásták a brit politika megbízhatóságába vetett bizalmat világszerte, úgy a pénzpiacokon sem felejtik egyik napról a másikra a brit racionalitás összeomlását.  Nehéz évek várnak a britekre.

A közeljövő súlyos kérdőjelei

De ki legyen az a politikus, aki egyesíteni tudja a parlamenti frakciót és a mögötte álló pártot, amely a neoliberális szárnyat és a konzervatívabb  szárnyat is képviselni tudja, áthidalva az ország északi részének egykori munkáspárti képviselőit a gazdag választókerületek képviselőivel?

Rishi Sunak volt pénzügyminiszter és Penny Mordaunt, a parlament jelenlegi elnöke is részt akar venni most az utódlási versenyben.

Ahogyan a friss értesülések szerint Boris Johnson is, aki júliusban volt kénytelen lemondani. Hozzá a pártbázis eközben továbbra is kötődik - a Konzervatív Párt tagjai közül most 32 százalék szeretné, ha Johnson visszatérne. A frakció viszont ezt nem akarja.

Amíg a Konzervatív Párt képes kormányt alakítani - még ha ingatag is -, addig nem lesznek új választások. A konzervatívok pontosan ez utóbbit akarják mindenáron elkerülni, mert ha ma lennének általános választások, a Munkáspárt földcsuszamlás-szerű győzelmet aratna.

A helyzet rendkívül instabil 12 év kormányzás után és ez a Konzervatív Párt egyértelmű kudarcának a jele. Ahogy egy tory képviselő pár nappal ezelőtt fogalmazott: „Truss olyan, mint egy papírdarab. Bármikor elfújhatja a szél".

Nos, már el is fújta..

(Káncz Csaba szerzői oldala itt érhető el.)

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Makro / Külgazdaság Lesz-e béke Ukrajnában? Ezt mondják az emberek
Privátbankár.hu | 2025. január 21. 12:56
Globális felmérés készült. A belgák és a hollandok a legpesszimistábbak. 
Makro / Külgazdaság Csökkent az orosz deficit
Privátbankár.hu | 2025. január 21. 12:44
Az orosz költségvetés GDP-arányos tavalyi hiánya csökkent az egy évvel korábbihoz képest.
Makro / Külgazdaság Robert Ficóval tárgyal Orbán Viktor
Privátbankár.hu | 2025. január 21. 12:02
Robert Fico és Orbán Viktor találkozóján Ukrajnáról is szó lesz. 
Makro / Külgazdaság A Mol odaszólt a benzinkutaknak
Privátbankár.hu | 2025. január 21. 11:55
A Mol arra kérte a töltőállomásokat, hogy vigyék lejjebb az üzemanyagárakat. 
Makro / Külgazdaság Azonnal visszaszóltak Trumpnak, mégpedig elég keményen
Privátbankár.hu | 2025. január 21. 11:40
Panama államfője tiltakozott Donald Trump fenyegetőzése ellen, miszerint az USA felrúgva korábbi szerződésben vállalt távol maradását visszaveheti az irányítást a Panama-csatorna felett.
Makro / Külgazdaság Nagy bajban vannak a forintjaink?
Privátbankár.hu | 2025. január 21. 10:04
Legalábbis erre lehet következtetni abból, hogy a készpénzhasználat nem kapta meg az alkotmányos védelmet, pedig az állomány már a 9 ezer milliárd forint fölé ment.
Makro / Külgazdaság Putyin elkövette az eddigi legnagyobb hibáját egy elemi figyelmetlenséggel?
Privátbankár.hu | 2025. január 21. 08:33
Az orosz vezetés örül, hogy az Egyesült Államok következő elnöke Donald Trump lett, mert manipulálhatónak tartják a régi-új elnököt. Elkövette azonban azt a hibát, hogy nemet mondott neki. Így látja egy szakértő. 
Makro / Külgazdaság Trump erős döntésekkel kezdett
Privátbankár.hu | 2025. január 21. 07:55
Az Egyesült Államok kilép a WHO-ból és nemet mond a klímaegyezményre.
Makro / Külgazdaság Vélhetően így festene egy nyugdíjbefagyasztás Magyarországon is
Privátbankár.hu | 2025. január 21. 07:17
Összevissza kommunikál a román kormány a költségvetés rendbe tétele érdekében bevezetett nyugdíjbefagyasztásról. Az illetékes miniszter nyugdíjemelés ígéretével próbálja elfedni a szomorú valóságot.
Makro / Külgazdaság Rogán Antal már megint magyarázkodhat
Csabai Károly | 2025. január 21. 05:43
A csak a siker hirdetésére képes propagandaminiszter most éppen amiatt, hogy Európa 43 országa közül mindössze nyolcban volt magasabb az éves infláció decemberben, mint Magyarországon. Az Európai Unióban pedig csak kettőben, Lengyelországban és Romániában. Pedig nálunk a hatodik legmagasabb a jegybanki alapkamat, vagyis a meglóduló fogyasztóiár-index elsődleges ellenszere. Ennek tudható be, hogy legalább a visszatekintő reálkamatok összevetésében az élmezőnyben maradtunk – derül ki a legfrissebb Privátbankár Európai Inflációs Körképből.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG