2p

A nemzetgazdasági miniszter Facebook-oldalán számolt be arról, hogy a kormány átadta a 2026-os költségvetés tervezetét a Költségvetési Tanácsnak.

A miniszter posztjából kiderült, hogy a költségvetésben a családtámogatások összege 4800 milliárd forintot ér el, 2026-ban a rezsitámogatás 800 milliárd forint lesz. Hozzátette, jövőre a kamatkiadásokból több mint 800 milliárd forint a magyar lakosság részére kerül kifizetésre.

A költségvetésben nyugdíjellátásra 2026-ban összesen 7700 milliárd forintot szánnak, ezen belül a várt 4,1 százalékos gazdasági növekedés esetén nyugdíjprémium fizetésére is lehetőség nyílik, amelyre a költségvetés biztosítja a forrást.

Béremelések

Nagy Márton a költségvetés részleteivel kapcsolatban közölte, 2026-ban jelentős béremelésekre is sor kerülhet. Mint írta:

  • a fegyveres testületek tagjai számára fizetendő 6 havi fegyverpénzre 450 milliárd forintos keretet terveztek,
  • béremelés jár az igazságügyi dolgozóknak és a pedagógus életpálya program is folytatódik,
  • a 10 ezer fő alatti önkormányzatoknak a költségvetés támogatást biztosít az ott dolgozó köztisztviselők béremeléséhez, ami az idei 15 százalékos emelést követően, jövő év januárjától további 15 százalék lehet.

Mindezek mellett, jelentős, 13 százalékos minimálbéremeléshez és garantált bérminimum emeléshez is biztosít forrást a költségvetés tervezete – tette hozzá a miniszter.

Nagy Márton posztjában úgy fogalmazott, hogy a támogatások és adócsökkentések fedezetét a gazdaság bővülése biztosítja: jövőre a GDP-növekedés üteme 4,1 százalék lehet, az infláció pedig tovább mérséklődhet 3,6 százalékra. Kiemelte, aa várható kiadásokat és bevételeket számba véve a költségvetés megőrzi stabilitását: az elsődleges egyenleg, vagyis az államadósság után fizetett kamatok nélkül számított jövő évi költségvetési pozíció egyensúlyi, azaz nullszaldós lesz. A tervezet alapján a kormányzati szektor hiánya jövőre tovább csökken, az idén várható 4 százalékról a GDP 3,7 százalékra, a kormányzati adósság pedig az idén várható 73,1 százalékról 72,3 százalékra mérséklődik.

A miniszter posztjából végül az is kiderült, hogy a Költségvetési Tanács véleményének birtokában a kormány május 6-án nyújtja be a 2026-os költségvetést az Országgyűlésnek.

A rovat támogatója a 4iG

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Makro / Külgazdaság Francia szürreál: újra kinevezték a lemondott miniszterelnököt
Privátbankár.hu | 2025. október 11. 08:45
Emmanuel Macron francia államfő ismét Sébastien Lecornut nevezte ki miniszterelnöknek péntek este – jelentette be az elnöki hivatal.
Makro / Külgazdaság Ezt megúsztuk: elkerülte a bóvlit Magyarország
Imre Lőrinc | 2025. október 11. 07:45
A Standard and Poor’s megerősítette Magyarország államadósság-besorolását. 
Makro / Külgazdaság Nálunk zuhan, az osztrákoknál izmosodik az ipar
Privátbankár.hu | 2025. október 10. 16:31
Az osztrák ipari termelés nőtt augusztusban éves szinten az osztrák statisztikai hivatal (Bundesanstalt Statistik Österreich – STAT) pénteken közzétett adatai szerint.
Makro / Külgazdaság 60 százalékkal esett vissza Ukrajna gázkitermelése a pénteki orosz támadás után
Privátbankár.hu | 2025. október 10. 12:53
Több régióban, köztük Kijev megyében az áramszolgáltatók vészhelyzeti lekapcsolást vezettek be.
Makro / Külgazdaság Autoriter rendszer elleni küzdelemért adták az idei Nobel-békedíjat
Privátbankár.hu | 2025. október 10. 11:39
A venezuelai María Corina Machado halálos fenyegetéseket is kapott, ezért költöznie kellett, de az országban maradt. A Nobel-bizottság a díjátadón arról beszélt: a demokrácia azokon az embereken múlik, akik nem maradnak csendben.
Makro / Külgazdaság Véget ért a Napkirályok kora – e nélkül halálra van ítélve egy cég
Imre Lőrinc | 2025. október 10. 10:16
A generációváltás csak egy jól hangzó szlogen, valójában világszinten a cégek kevesebb mint ötödére jellemző, hogy családon belül öröklődik tovább a vállalatirányítás. Ami elengedhetetlen, az a független menedzsment: a rendszerváltozás utáni időszak első generációs vállalkozói ugyanakkor nehezen mondanak le a Napkirály-státuszukról. Cikkünkben a hazai kkv-szektor tipikus problémáira egy magyar viszonylatban ritkaságszámba menő fúzió segítségével világítunk rá.
Makro / Külgazdaság Trump megtiltaná a kínai légitársaságoknak, hogy Oroszországon keresztül repüljenek az USA-ba
Privátbankár.hu | 2025. október 10. 08:54
Az amerikai légitársaságok régóta kifogásolták, hogy a kínai gépek átrepülhetnek az orosz légtéren, az amerikai repülők viszont nem. Trump az után beszélt a terveiről, hogy Kína szigorította a ritkaföldfémek exportellenőrzését.
Makro / Külgazdaság Orbán Viktor szerint az EU a Tisza Párt adóemeléséből finanszírozná az ukránokat
Csabai Károly | 2025. október 10. 08:39
A kormányfő a szokásos péntek reggeli közrádiós interjúját ezúttal Kolozsváron adta.
Makro / Külgazdaság Kidobná Spanyolországot a NATO-ból Donald Trump
Privátbankár.hu | 2025. október 10. 07:58
Az amerikai elnök szerint nincs rendben, hogy Spanyolország nem egyezett bele abba, hogy a GDP 5 százalékát költsék az ország védelmére.
Makro / Külgazdaság Ismét 420 alatt a svájci frank
Privátbankár.hu | 2025. október 10. 07:27
Jól indult a péntek a forintnak, az euróval és a dollárral szemben is erősödni tudott. 
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG