A szokásos szereplők, Gulyás Gergely Miniszterelnökséget vezető miniszter, és Vitályos Eszter kormányszóvivő mellett ezúttal Nagy Márton nemzetgazdasági miniszter is megjelent a Kormányinfón, amelyen több fontos témáról is szó esett.
Költségvetés
Elkészült a költségvetés, a kormány elfogadta, így ennek alkalmából Nagy Márton ismertette a tervezett költségvetési számokat. Ezek a következőek:
- GDP-növekedés: 2,5 százalék, jövőre 4,1 százalék
- Infláció: 4,5 százalék, jövőre 3,6 százalék
- GDP-arányos költségvetési hiány: 4 százalék körül, jövőre 3,7 százalék a célszám
- GDP-arányos államadóssági ráta: idén 73,1, jövőre 72,3 százalék lesz
- GDP nominális értéke idén 88 ezer milliárd és jövőre 95 ezer milliárd lehet
A pénzforgalmi egyenleg hiánya 4100 milliárd forint lehet. A kamatkiadás GDP-arányosan 3,7 százalék lehet jövőre.
A költségvetésben az anyák szja-mentességére 270 milliárd forintot, rezsicsökkentésre 800 milliárdot, lakossági állampapírokra 800 milliárdot különítettek el – mondta Nagy Márton.
Fotó: MTI/Balogh Zoltán
A tervek szerint 1900 milliárd forintot költenek a hadsereg fejlesztésére, 4900 milliárdot gazdaságfejlesztésre, ebből 2200 milliárd forint uniós forrásokból, 2700 milliárd forint költségvetési forrásokból érkezne. Agráriumra 1300 milliárd forintot költenének.
2026-ban 2360 milliárd forintos uniós forrással számol a kormány – tette hozzá.
Újságírói kérdésre válaszolva elmondta, a költségvetésben 400 forint körüli euró-forint keresztárfolyammal számolnak, de ezt még módosíthatják. Az árfolyam többek közt az uniós pénzek érkezése kapcsán lehet fontos, ez egy technikai árfolyam, a kormánynak nincsen árfolyamcélja. Kijelentette:
a kormánynak az a véleménye, hogy a stabil árfolyam a jó árfolyam.
Árrésstopok
A Kormányinfó másik központi gazdasági témáját az árrésstopok jelentették, hiszen napra pontosan egy hónapja vezették be ezeket. A nemzetgazdasági miniszter elmondta, május végén felülvizsgálják az árrésstopot, mérlegelik a kivezetést, de ha lesz is ilyen, fokozatosan tennék. Háztartási cikkek esetében, piperéknél vizsgálják a szabályozás lehetséges kiterjesztését, például mosóporok, pelenkák, tusfürdők is a korlátozás alá kerülnének, de a kormány még nem döntött.