3p
Az Arab Liga, valamint az Öböl Menti Együttműködési Tanács tagállamainak vezetőit csúcstalálkozóra hívta május 30-ára Mekkába a szaúdi király, hogy az elmúlt napok eseményeinek tükrében megvitassák a térség biztonságának és stabilitásának a megszilárdításával kapcsolatos teendőket.

Szalmán bin Abdel-Azíz azzal összefüggésben hívja össze a térség tagállamainak (Bahrein, Egyesült Arab Emírségek, Katar, Kuvait, Omán és Szaúd-Arábia) vezetőit, hogy múlt vasárnap ismeretlen tettesek szabotázsakciót követtek el négy teherhajó ellen az Ománi-öbölben, a Hormuzi-szoros bejáratánál, két nappal később pedig a jemeni lázadók drónokkal támadtak szaúdi olajipari létesítményeket. Rijád Teheránt vádolta a dróntámadás elrendelésével, amerikai kormányzati források pedig felvetették, hogy a tengeri szabotázs mögött is az iszlám köztársaság állhat. Irán tagadta, hogy köze lenne az akcióhoz.

Egységes fellépést keresnek

A szaúdi hivatalos hírügynökség tudósítása szerint a rendkívüli ülésen a résztvevők megvitatják, hogy a két agressziós cselekmény milyen következményekkel jár a térség helyzetére. A közlemény szerint az Öböl menti vezetők összehangolják azokat a teendőket, amelyek szavatolhatják a térség biztonságát és stabilitását.

Szaúd-Arábia nem akar háborút a térségben, és nem is keresi a konfliktust - mondta Ádel al-Dzsubeir szaúdi külügyminiszter vasárnapi sajtótájékoztatóján. Mindent megtesz a háború elkerülése érdekében, de egyúttal megerősíti, hogy ha a másik fél a harcot választja, a királyság teljes erejével és eltökéltségével válaszol, és megvédi magát és érdekeit - tette hozzá.

Békét és biztonságot akarunk a térségben, de nem ülünk ölbe tett kézzel a folyamatos iráni támadásokat látva. A labda Irán térfelén pattog, és tőle függ, hogy eldöntse, mi legyen a sorsa - hangsúlyozta Dzsubeir.

Mohamed Dzsavád Zaríf iráni külügyminiszter korábban elhessegette a háború gondolatát, és leszögezte: Teherán nem akar konfliktust, és egyetlen ország sem hiszi azt, hogy szembeszállhat Iránnal.

Régóta tart a vetélkedés

Eközben Mohamed bin Szalmán szaúdi koronaherceg Mike Pompeo amerikai külügyminiszterrel tárgyalt a béke és biztonság érdekében tett erőfeszítésekről - írta a szaúdi tájékoztatási minisztérium a Twitteren.

A szunnita iszlám konzervatív ágát követő, többségében arabok lakta Szaúd-Arábia és a nagyrészt síita vallású, perzsa lakosságú Irán több közel-keleti konfliktusban szembenálló táborokat támogat. Rijád és Teherán régóta vetélkedik az elsőségért a térségben.

Szaúdi hajóban is esett kár

Ahogy arról korábban is írtunk, szabotőrök támadtak meg több teherhajót az Egyesült Arab Emírségek partjainál – mint kiderült, az érintett hajók közt két szaúdi olajtanker is volt.

A szaúdi külügy a támadás kapcsán arról beszél, hogy a nemzetközi nyersolaj-ellátás biztonságát akarták szabotálni a támadók. A támadásban senki sem sérült meg, és a vízbe sem folyt ki olaj, viszont a hajók szerkezetében komolyabb kárt okoztak a szabotőrök.

A rovat támogatója a 4iG

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Makro / Külgazdaság Brüsszelből újabb remek hírt kaphat a Magyar-kormány
Csabai Károly | 2026. június 17. 05:43
Bár a jókora kellemes meglepetést okozott májusi hazai éves inflációnál a harmonizált fogyasztóiár-index magasabb lett, még így csak öt olyan uniós ország akad, amelyben alacsonyabb lehet ez a mérőszám – derül ki a legfrissebb Privátbankár Európai Inflációs Körkép becsléséből. Bizonyosságot az Európai Unió statisztikai hivatala, az Eurostat szerdán délelőtt megjelenő adataiból kaphatunk.
Makro / Külgazdaság Bejött a személyzet nélküli bolt a Coopnak Szegeden, újabb üzleteket állíthatnak át
Privátbankár.hu | 2026. június 16. 17:46
A bolt bevétele 23,6 százalékkal nőtt, amióta kiterjesztették a nyitvatartást. Éjszaka és ünnepnapokon egy alkalmazás segítségével lehet bemenni vásárolni.
Makro / Külgazdaság Tankoljon! Megint látványosan változik a piaci ár
Privátbankár.hu | 2026. június 16. 11:17
Hét közepétől ismét megváltozik a helyzet a töltőállomásokon.
Makro / Külgazdaság Meglépték: a japánok végül hozzányúltak a kamatokhoz
Privátbankár.hu | 2026. június 16. 06:09
Nem hagyták cserben a piacot.
Makro / Külgazdaság Mi lesz az olajárral Trump bejelentése után? Ezt mondják a szakértők
Sipos Ildikó | 2026. június 16. 05:46
Az amerikai elnök engedélyezte a Hormuzi-szoros díjmentes megnyitását és az amerikai haditengerészeti blokád azonnali feloldását. A lapunk által megkérdezett elemző szerint ugyanakkor még sok fontos kérdést kell tisztázni.
Makro / Külgazdaság Olcsóbb lesz a piaci alapú tankolás
Privátbankár.hu | 2026. június 15. 12:35
A benzin ára nem változik, de a gázolajé 7 forinttal csökken. A védettárú tankolás költségei nem változnak holnaptól.
Makro / Külgazdaság Az Egyesült Államok megtriplázza a cseppfolyósított földgáz exportját
Privátbankár.hu | 2026. június 12. 18:26
Az Egyesült Államok 2030-ra harmadával növeli a cseppfolyósított földgáz (LNG) exportjára szolgáló kapacitását, ugyanakkor az európai metánrendelet nehezítheti az európai szállításokat – jelentette ki Charlie Riedl, az LNG kitermelésével és kereskedelmével foglalkozó amerikai szereplőket tömörítő Center for Liquified Natural Gas szervezet ügyvezető igazgatója az amerikai külügyminisztérium szervezésében Washingtonban helyi idő szerint csütörtökön tartott tájékoztatóján.
Makro / Külgazdaság Egy tagállam sincs teljesen felkészülve a migrációs paktumra – mondja a Migrációkutató Intézet vezetője
Privátbankár.hu | 2026. június 12. 17:43
Az új migrációs paktum jogilag a szigorítás felé mutat, gyakorlatilag viszont nagyon komoly aknák és csapdák vannak a rendszerben. 
Makro / Külgazdaság Az EU többszáz millió eurós segítőkezet nyújt a műtrágyaválság sújtotta gazdáknak
Privátbankár.hu | 2026. június 12. 14:47
Az Európai Bizottság 540 millió eurós pénzügyi támogatást, valamint további könnyítéseket javasol a műtrágyaválság miatt nehéz helyzetbe került gazdálkodók számára az uniós élelmiszerbiztonság megőrzése érdekében – közölte a brüsszeli testület pénteken.
Makro / Külgazdaság Virág Barnabás: Nem kell attól tartani, hogy csupán az uniós források miatt még erősebb lesz a forint
Izsó Márton - Csabai Károly | 2026. június 12. 14:26
A Magyar Nemzeti Bank 2020-2025 közötti alelnöke, Varga Mihály jelenlegi jegybankelnök tanácsadója a június 11-ei élő műsorunk vendége volt. A 6. évfolyamában járó Klasszis Klub Live 99. adását most a Klasszis YouTube-csatornán megnézheti, vagy a Klasszis Podcast-csatornán meghallgathatja.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG