2p

A novemberi inflációs adat rácáfolt az elemzői várakozásokra.

Olaszországban 1,4 százalékkal, tavaly október óta a legnagyobb mértékben nőttek a fogyasztói árak novemberben éves összevetésben, miután októberben 0,9 százalékos emelkedést regisztráltak – derült ki az olasz statisztikai hivatal, az Istat adataiból.

Az Istat előzetes adatai szerint havi szinten október után novemberben sem változtak a fogyasztói árak Olaszországban, szemben az elemzők által várt 0,2 százalékos csökkenéssel — számol be róla az MTI.

Az élelmiszerek drágulása felgyorsult novemberben
Az élelmiszerek drágulása felgyorsult novemberben
Fotó: Penny Italia

Az Istat közleménye szerint az éves árnövekedés gyorsulásához elsősorban a szabályozott energiatermékek és a nem szabályozott energiatermékek árának alakulása, valamint a feldolgozott élelmiszerek (beleértve az alkoholt) és a feldolgozatlan élelmiszerek árának gyorsuló ütemű drágulása járult hozzá.

  • A nem szabályozott energiatermékek árcsökkenése 10,2 százalékról 6,6 százalékra lassult, a szabályozott energiatermékek drágulása pedig az előző havi 3,9 százalékról 7,5 százalékra gyorsult novemberben.
  • A feldolgozott élelmiszerek drágulása az októberi 1,7 százalékról 2,4 százalékra gyorsult, míg a feldolgozatlan élelmiszerek éves szintű áremelkedése 3,4 százalékról 4,1 százalékra emelkedett az év utolsó előtti hónapjában.
  • A közlekedési szolgáltatások ára is gyorsuló ütemben nőtt: az előző havi 3,0 százalék után novemberben 3,5 százalékkal emelkedett.

Gyorsuló ütemben

Az uniós összehasonlítási célokra kalkulált harmonizált fogyasztói árindex (HICP) növekedési üteme az elemzők által várt 1,5 százalékot meghaladva 1,6 százalékra gyorsult az októberi 1,0 százalékról, havi összevetésben pedig stagnálást jegyeztek fel az előző havi 0,3 százalékos emelkedést követően.

A feldolgozatlan élelmiszerek és az energia nélkül számított éves maginfláció az előző havi 1,8 százalékról 1,9 százalékra emelkedett novemberben.

A korábbi hónapok Privátbankár Európai Inflációs Körképei itt tekinthetők meg.

A rovat támogatója a 4iG

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Makro / Külgazdaság Rossz hírt közölt három Magyarországon is népszerű autómárka
Privátbankár.hu | 2025. december 26. 14:35
Csökkentek az eladások.
Makro / Külgazdaság Kínában ennek az adatnak örülnek
Privátbankár.hu | 2025. december 26. 13:59
Szépen híznak a legnagyobb cégek.
Makro / Külgazdaság Új korszak nyílik jövőre az autópiacon, a mentőövbe Magyarország is belekapaszkodna
Imre Lőrinc | 2025. december 26. 07:41
Ha nem is oldódik meg minden problémája, de fellélegezhet, időt nyer a kontinens autóipara – reagált az év egyik legfontosabb, európai uniós gazdasági döntésére a Gépjármű Márkakereskedők Országos Szövetségének elnöke a Privátbankárnak. Gablini Gábor szerint a németeknek részben vissza kell térniük Kínából, aminek Magyarország is a nyertese lehet. 
Makro / Külgazdaság Hatnak a szankciók: Oroszország évekkel elhalasztja LNG termelési célját
Privátbankár.hu | 2025. december 25. 17:01
Oroszország „több évvel” elhalasztotta azt a tervét, hogy elérje az évi 100 millió tonnás cseppfolyósított földgáztermelést – mondta csütörtökön az állami televíziónak Alekszandr Novak miniszterelnök-helyettes, a nyugati szankciók energiaiparra gyakorolt hatására hivatkozva.
Makro / Külgazdaság Oroszország negyedével növelheti idei vezetékes gázkivitelét Kínába, de ez nem elég
Privátbankár.hu | 2025. december 25. 16:01
Moszkva fokozza ázsiai értékesítéseit, és erősíti kapcsolatait a világ legnagyobb energiafogyasztójával – mondta egy, az adatokra rálátással rendelkező forrás.
Makro / Külgazdaság Kifullad Putyin medvéje?
Privátbankár.hu | 2025. december 25. 14:50
Csökkent az orosz ipari termelés novemberben éves szinten, miközben az elemzők sokkal többre számítottak.
Makro / Külgazdaság A hideg polgárháborútól az állítólagos Tisza-csomagig – az idei Klasszis Klub Live-ok legnézettebb adásai
Csabai Károly | 2025. december 25. 07:37
23 adás, több mint félmilló megtekintés – ez az idén már az ötödik évfolyamába lépett egyórás élő műsorunk mérlege. A korábbi esztendőkhöz hasonlóan ezúttal is nevesebbnél nevesebb vendégeink voltak, köztük egykori miniszterek, jegybankelnökök, tőzsdeelnökök. Itt az ideje, hogy felidézzük a legnagyobb érdeklődésre számot tartó beszélgetéseinket.
Makro / Külgazdaság Trump már megkapta a karácsonyi ajándékát
Privátbankár.hu | 2025. december 24. 13:17
A vártnál jóval nagyobb mértékben bővült az Egyesült Államok gazdasága 2025. harmadik negyedévében.
Makro / Külgazdaság Megint szívhatják a fogukat a kamionosok
Privátbankár.hu | 2025. december 24. 12:58
Jelentősen szigorodnak a nehéz tehergépkocsik közlekedésére vonatkozó szabályok.
Makro / Külgazdaság Orbán Viktor: Magyarország egy „hanyatló unió” tagja
Privátbankár.hu | 2025. december 24. 11:27
Többek között ezt jelentette ki a kormányfő a Magyar Nemzetnek adott ünnepi interjújában.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG