4p

Kövesse velünk élőben, percről percre a választási eredményeket vasárnap 19 órától!

Magyarország stratégiai partnerének rezsimje milliárdokkal korrumpálta Londonon keresztül az európai politikusokat és újságírókat. A lefizetettek között volt Luca Vontonté, olasz konzervatív politikus, aki nemcsak az azeri, hanem a magyar szennyest is mosta az Európa Tanácsban. Az azeri „mintaállam” közállapotai továbbra is rettenetesek, olyannyira, hogy mára Grúzia lett az azeri ellenzékiek és újságírók első számú menedékhelye.

Guardian hétfőn oknyomozó cikket közölt arról, hogy miként fizeti le az európai politikusokat és újságírókat Azerbajdzsán nemzeti-kommunista rezsimje. A cikk rávilágít arra a 2,9 milliárd dolláros pénzmosási projektre, amely átláthatatlan brit cégeken keresztül nemcsak a lefizetés forrása volt, hanem a KGB-s gyökerű azeri uralkodó kaszt luxus életmódjához és gyerekeik taníttatásához is hozzájárult.

Volonté jó pénzért mossa a szennyest

A kiszivárgott banki átutalások bizonyítják, hogy az Európa Tanács (ET) több tagját is korrumpálta az Alijev klán. Egyikük Eduard Lintner, a bajor konzervatív, kormányzó CSU tagja, a másikuk Luca Vontonté, olasz konzervatív politikus.  A lobbizás olyannyira eredményes volt, hogy az ET végül leszavazta a 2013-as, kritikus jelentését Azerbajdzsánról.

Volonté neve Magyarországon sem ismeretlen: a néppárti képviselő volt az ET-ben Orbán egyik legfontosabb szövetségese. Luca Volonté 2013-14-ben harciasan kiállt Orbán Viktor illiberális államról szóló, elhíresült tusnádfürdői beszéde mellett, illetve ő volt az, aki az ET-ben lobbizott, hogy ne induljon monitoring-eljárás Magyarországgal szemben.

Az ET monitoring bizottsága 2013 áprilisában kezdeményezte Magyarországgal szemben a monitoring eljárás megindítását, mivel a bizottságot aggasztotta a magyar jogállam leépítése, a megosztó, egypárti alkotmány áterőltetése. Végül 2013 júniusában az ET parlamenti közgyűlése kétórás vita után elvetette a javaslatot. A vitában Volonté is felszólalt: szerinte az Orbán-kormányt érő kritikák „a tények ismeretének a hiányáról tanúskodnak”, illetve a kormánnyal szembeni kritika csupán "a választáson elbukott ellenzék" műve.

A feleségeknek is feladatuk van

A Guardian írása rámutat arra, hogy az a bolgár Kalin Mitrev is óriási pénzeket kapott brit cégeken keresztül, akit tavaly lett a londoni EBRD igazgatóságának tagja. Mitrev felesége, Irina Bokova az Unesco egyik főigazgatója eközben az intézmény egyik legmagasabb kitüntetésével, a Mozart Éremmel tüntette ki Mehriban Alijevát, az elnök feleségét és egyben az ország alelnökét.

Káncz Csaba

Ez a mozzanat ismét magyar emlékeket idéz, hiszen Lévai Anikó, a miniszerelnök felesége idén márciusban látogatta meg Alijevát. Az Orbán- és az Alijev család kiváló kapcsolatokat ápol, ennek ékes bizonyítéka, hogy 2016-ban a miniszterelnök előterjesztésére Alijeva már megkapta a Magyar Érdemrend középkeresztje a csillaggal polgári tagozata kitüntetést. A nagy igyekezetnek egyelőre az ország számára haszna nincsen, a kereskedelmi forgalom három éve folyamatosan csökken.

A mintaállam a középkort idézi

A két ország 2014 novemberében lépett stratégiai kapcsolatra, amelynek aláírásakor Orbán a parlamentben „mintaállamnak” nevezte Azerbajdzsánt. A kétoldalú barátság keretében egyébként 2014-ben közös emlékbélyeget adtak ki Budapesten Hejdár Alijev – a jelenlegi elnök apja - születésének 90. évfordulójára. Hejdár Alijev 1967-ben lett az azerbajdzsáni szovjet állambiztonsági szerv, a KGB vezetője, 1969-ben pedig az Azeri Kommunista Párt első titkára. Életében négyszer tüntették ki Lenin-díjjal.

Az azeri „mintaállam” közállapotai továbbra is rettenetesek, olyannyira, hogy mára Grúzia lett az azeri ellenzékiek és újságírók első számú menedékhelye. De lehetséges, hogy még tovább kell menekülniük, hiszen idén májusban az azeri állambiztonság Bakuból elhurcolt egy oda menekült újságírót. Egy neves ezeri bloggert, Mehman Qualandarovot pedig idén áprilisban találták holtan bakui börtöncellájában.

Káncz Csaba jegyzete

A rovat támogatója a 4iG

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Makro / Külgazdaság Bődületes részvételi rekord készül: megjöttek a friss adatok
Privátbankár.hu | 2026. április 12. 11:41
Közel 15 százalékponttal magasabb a részvételi arány, mint a legutóbbi országgyűlési választásokon.
Makro / Külgazdaság Magyar Péter elmondta, mivel kezd az új kormány, ha nyer a Tisza
Privátbankár.hu | 2026. április 12. 09:59
Magyar Péter is leadta a szavazatát az országgyűlési választáson, majd a sajtó kérdéseire válaszolt. Egy dologban volt egyetértés: mindenkinek el kell menni szavazni.
Makro / Külgazdaság Ebből részvételi rekord lesz: már az első órában rengetegen szavaztak
Privátbankár.hu | 2026. április 12. 08:02
Közzétették az első részvételi adatokat – minden korábbinál magasabb lett az arány már az első órában.
Makro / Külgazdaság Lehullt a lepel: mégsem a magyar benzin a legolcsóbb
Privátbankár.hu | 2026. április 11. 09:01
A kormány óriásplakátja azt állítja, a hazai üzemanyagárak Európában a legalacsonyabbak. De vajon igaz is?
Makro / Külgazdaság Az eddig leadott 254 ezer levélszavazatból 186 ezer érvényes csak
Privátbankár.hu | 2026. április 11. 08:40
A magyarországi lakcímmel nem rendelkező csaknem 497 ezer választópolgár közül 254 ezren már leadtak levélszavazatot a Nemzeti Választási Iroda (NVI) szombat reggeli adatai szerint. Az eddig ellenőrzöttek közül több mint 186 ezerben volt érvényes az azonosító nyilatkozat.
Makro / Külgazdaság Vasárnap délig lehet mozgóurnát igényelni
Privátbankár.hu | 2026. április 11. 07:59
Vasárnap délig kérhetnek mozgóurnát azok a választópolgárok, akik egészségi állapotuk vagy fogvatartásuk miatt nem tudnak vasárnap megjelenni a szavazóhelyiségben az országgyűlési választáson. A korábbi választásokon benyújtott mozgóurna-kérelmek a mostani voksolásra nem vonatkoznak, a választóknak újra kell kérniük, ha ismét mozgóurnával szeretnének szavazni.
Makro / Külgazdaság Bárki is nyer vasárnap, gyorsan el kell kerülnie az újabb uniós eljárást
Privátbankár.hu | 2026. április 10. 17:22
Fontos határidő érkezik a választások után: májustól már nem csak a jogállamisági eljárás, hanem a túlzottdeficit-eljárás oldaláról is fenyegetheti Magyarországot az uniós fejlesztési források teljes blokkolása. Bármelyik politikai erő is kerüljön hatalomra, az új kormánynak szembe kell néznie a választási osztogatás költségvetési következményeivel.
Makro / Külgazdaság Hatalmasat ugrott az amerikai infláció
Privátbankár.hu | 2026. április 10. 15:30
Jelentősen gyorsult az infláció az Egyesült Államokban: márciusban 3,3 százalékra emelkedett az éves pénzromlás üteme a korábbi 2,4 százalékról – derül ki a friss adatokból. Az elemzői várakozások is hasonló szintet jeleztek, 3,3 százalékos értékkel számolt a piac.
Makro / Külgazdaság Brutálisan elszállt a költségvetési hiány március végére
Privátbankár.hu | 2026. április 10. 12:36
Tavaly 11 hónap alatt sem adódott össze akkora államháztartási hiány, mint az idei év első három hónapja során. Csak a márciusi, egy hónapos hiány 1313,6 milliárd forint volt. 
Makro / Külgazdaság Elhalasztja az orosz olaj tilalmáról szóló rendelet bemutatását az Európai Unió
Privátbankár.hu | 2026. április 10. 11:16
A jogszabály-tervezetnek most nincs elég politikai támogatása, ezért nem április közepén mutatja be az Európai Bizottság az orosz olaj importtilalmáról szóló uniós rendelettervet. Ez egyértelműen Magyarország és Szlovákia pozícióját erősíti.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG