3p

Többek között az uniós gázársapka bevezetéséről és nagyrészt önkéntes közös gázbeszerzésről állapodtak meg az uniós tagállamok vezetői tegnap Brüsszelben. Sok részlet azonban még nem tisztázott. Orbán Viktor szerint Magyarország ezúttal is mentességet kapott.

Az EU-csúcs első napján éjjelbe nyúlóan tanácskoztak a tagállami vezetők, a fő téma az energiaválság volt. A tanácskozás ma folytatódott.

Orbán Viktor és Nikosz Anasztaziadesz ciprusi elnök az EU-csúcs második napján Brüsszelben. Fotó: EPA/OLIVIER HOSLET
Orbán Viktor és Nikosz Anasztaziadesz ciprusi elnök az EU-csúcs második napján Brüsszelben. Fotó: EPA/OLIVIER HOSLET

Az Európai Tanács honlapjára ugyanakkor éjjel már felkerültek az úgynevezett következtetések – ezeket az EU-csúcsok végeztével adja ki a Tanács, és azt vázolja fel bennük, hogy milyen konkrét intézkedéseket lát szükségesnek, és mely célokat szeretné beteljesíteni.

A dokumentum három fő célt nevez meg: kereslet csökkentése, az ellátás biztonságának garantálása, valamint a háztartások és a vállalkozások energiaárainak mérséklése.

Ezeket a következő intézkedésekkel kívánja elérni:

- Közös gázbeszerzések. Ezek alapvetően önkéntesek, ugyanakkor – mint ahogy arra Olaf Scholz német kancellár is utalt – kis részben kötelezők lehetnek.

- Gázársapka. „A földgázügyletekre vonatkozó, ideiglenes dinamikus árfolyosó a túlzott gázárak előfordulásának azonnali korlátozása érdekében“ , valamint „a villamosenergia-termelésben a gáz árának maximálását célzó ideiglenes uniós keret”, áll a dokumentumban. Ez a két pont a gázársapkára utal, ennek részletei azonban szintén kidolgozásra várnak.

- Az energiapiacok működésének javítása. Ennek célja a piac átláthatóságának növelése, a „likviditási stressz mérséklése” és a gázárak volatilitását felerősítő tényezők megszüntetése – magyarul a gázár „kilengéseit” szeretnék csökkenteni.

-Új referenciamutatók. 2023 elejére új kiegészítő referenciamutatót dolgoznak ki, amely „pontosabban tükrözi a gázpiaci feltételeket“. Részletek egyelőre itt sem ismertek, de Von der Leyen előzetesen a cseppfolyósított földgáz (LNG) árképzésére vonatkozó új referenciaérték meghatározásáról beszélt. (Ennek célja minden bizonnyal az LNG árának csökkentése.) 

- Megújuló energiaforrások. Ezek bevezetését és a hálózatok kiépítését felgyorsítanák az engedélyezési eljárások egyszerűsítésével.

- Takarékosság. „Fokozott erőfeszítések az energiamegtakarítás érdekében”, konkrét cél azonban nincs megfogalmazva.

-Szolidaritás. "Energiapolitikai szolidaritást célzó intézkedések a nemzeti, regionális vagy uniós szintű gázellátási zavarok esetére” – konkrétum itt sincs megemlítve.

-Kiszolgáltatottak védelme. Azonnali prioritásnak nevezik a háztartások és a vállalkozások, különösen a legkiszolgáltatottabb helyzetű társadalmi csoportok védelmét, „nemzeti és uniós szintű eszközökkel”. 

Orbán Viktor szerint Magyarország két területen mentességet kapott:

egyrészt mentesül a gázársapka alól – „ha lesz is gázársapka Európában, az nem érinti majd azokat a hosszú távú szerződéseket, amelyek nélkül Magyarország gázellátása egyik napról a másikra ellehetetlenülne” –, másrészt mentesül a közös gázbeszerzés alól ( „ha lesz közös gázbeszerzés Európában, az nem lesz kötelező Magyarországnak.”)

A brüsszeli Politico szerint volt némi előrelépés és kompromisszum, de lesz még nagyon sok tárgyalás. Sok részlet pedig egyelőre nem ismert.  

További részletek és reakciók laptársunk, az mfor.hu cikkében.

A rovat támogatója a 4iG

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Makro / Külgazdaság Versenyfutás az idővel: mennyi pénzt szerezhetnek vissza Magyar Péterék Brüsszelben?
Privátbankár.hu | 2026. április 27. 19:06
Még meg sem alakult az új kormány, leendő képviselői máris tárgyalnak a belga fővárosban arról, hogyan lehetne feloldani a távozó Orbán-kormány jogállam-ellenes lépései miatt befagyasztott eurómilliárdokat. Az idő ugyanis szorít, augusztus 31-éig teljesíteni kell az Európai Bizottság által szabott feltételeket, december 31-éig pedig le is kell zárni a kifizetéseket. Ezt járta körül a Trend FM-ben hétfő délelőtt főszerkesztőnk, Csabai Károly, aki az adás második részében a hazai ár- és kamatstopok lehetséges jövőjéről is beszélt.
Makro / Külgazdaság Szijjártó Péter és Vitályos Eszter is helyet kap a Fidesz padsoraiban
Privátbankár.hu | 2026. április 27. 16:36
Megalakult a Fidesz frakciója.
Makro / Külgazdaság Negatívról stabilra – döntött a hitelminősítő
Privátbankár.hu | 2026. április 27. 13:37
Jó hírt kapott a kínai gazdaság.
Makro / Külgazdaság Mosolyt csalt Magyar Péter arcára Mészáros Lőrinc
Privátbankár.hu | 2026. április 27. 13:17
Itt a válasz a hétfői levélre.
Makro / Külgazdaság Ukrán segítséggel épülne a lengyel drónarmada
Privátbankár.hu | 2026. április 27. 12:58
Kell az ukránok szakértelme.
Makro / Külgazdaság Hiába a fölényes Tisza-siker, Varga Mihályék még nem lazíthatnak
Privátbankár.hu | 2026. április 27. 12:49
Ezt mutatja a Monetáris Tanács keddi kamadöntése előtt az Mfor Elemzői Konszenzus.
Makro / Külgazdaság Ez lehet a Tisza-kormány egyik legnagyobb gazdasági kihívása
Imre Lőrinc | 2026. április 27. 12:18
Az Orbán-kormány 16 éve alatt összességében nem sikerült csökkenteni a Budapest és a vidéki régiók közötti gazdasági különbségeket. 2016 környékén valamelyest szűkült az olló, de a 2020-as évek után visszatértünk a startvonalra, vagy talán még azon is túlra. A Tisza most ismét nekikezdhet a felzárkóztatásnak.
Makro / Külgazdaság Érdekes közleményt adott ki a kormány, Orbán Viktorról szó van benne, a vagyonmentésről nem
Privátbankár.hu | 2026. április 27. 12:04
Nem tűnik el hetekre a leköszönő miniszterelnök? De mi a helyzet a bécsi repülőtérről felszálló magángépekkel?
Makro / Külgazdaság Keddtől megint érdemes szemkötővel menni a benzinkútra
Privátbankár.hu | 2026. április 27. 11:41
Itt a fordulat, újra meglódulnak felfelé a piaci árak.
Makro / Külgazdaság Mészáros Lőrinc a munkavállalói miatt aggódik, megkereste Magyar Pétert
Privátbankár.hu | 2026. április 27. 10:51
Nem szeretik a bizonytalanságot a Mészáros Csoportnál.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG