4p

„E” mint energia konferencia - fókuszban a megújulóenergia-politika érvényesülése, az energia tárolási lehetőségei, a gáz- és árampiac helyzete, a zöld átmenet finanszírozása, az elektromobilitás jövőképe.

Bankvezérek, neves energiapiaci szakértők, egyetemi tanárok és kutatók a jelen kihívásairól: hallgassa meg Ön is élőben!

2024. május 16. Budapest

Részletek és jelentkezés

Az észt külügyminiszter azonnali tilalmat szeretne bevezettetni az EU-val az Oroszországból importált földgázra – azaz elviekben a Magyarország által beszerzett gázra is –, mivel szerinte a tagországok már rendelkeznek megfelelő tartalékkal. A balti állam és több más uniós tagország az ukrán kérésekkel összhangban újabb szankciókat szeretne Oroszország ellen, amelyekről várhatóan a csütörtökön kezdődő EU-csúcson is szó lesz majd.

Az EU-nak az energia, a kereskedelem és a pénzügyek területén is újabb szankciókat kellene kivetnie Oroszországra, mondta Urmas Reinsalu a Politicónak.

Azonnali tilalom

Az észt külügyminiszter hozzátette: üdvözölné az Oroszországból importált gáz azonnali betiltását is.

„Az európai országoknak most már elég jelentős gáztartalékai vannak,”  tette hozzá indoklásként.

Ezzel arra utalt, hogy a nyári hónapokban az uniós tagországok – már a télre gondolva – igyekeztek feltölteni a gáztárolókat.

Az észt külügyminiszter száműzné az orosz gázt. Fotó: Európai Tanács
Az észt külügyminiszter száműzné az orosz gázt. Fotó: Európai Tanács

Az Európai Bizottság statisztikái szerint októberben átlagosan már 92 százalék felett volt az átlagos töltöttség uniós szinten, azaz a tagállamok már most túlteljesítették az uniós, 85 százalékos, év végére kitűzött célt. A kimutatás szerint például Magyarországon 79,2, Ausztriában 86,8, Csehországban 89,5, Szlovákiában 89,9, Romániában 91,7, Németországban 96, Lengyelországban pedig 98,4 százalékon áll a tárolók telítettsége.

Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter szerint a magyar tárolók töltöttsége az éves fogyasztás 50 százalékán áll, azaz fél évre elegendő tartalékkal rendelkezik az ország.

"Megáll az ország"

Bár az észt külügyminiszter nem említette név szerint Magyarországot, egy uniós szintű gázimporttilalom elvileg minden országra, így hazánkra is vonatkozna. A magyar kormány több más országgal – például Ausztriával – együtt ugyanakkor határozottan ellenez egy ilyen lépést.

Szijjártó Péter többször is hangoztatta, hogy orosz gáz nélkül „megáll az ország”, „megáll a gazdaság”, „nem tudjuk fűteni a házakat".

Az EU eddig „csak” az orosz szénre, valamint az orosz kőolajra vetett ki embargót, utóbbi alól – részben Magyarország nyomására – azonban felmentést kapott a vezetéken szállított kőolaj.            

Észtország – Lettországgal, Litvániával és Lengyelországgal együtt – összességében azt szeretné, ha az EU újabb szankciós csomagot fogadna el Oroszországgal szemben (ez lenne a sorrendben kilencedik szankciós csomag). Újabb komoly büntető-intézkedések kiszabását kérte Dmitro Kuleba ukrán diplomata is az uniós külügyminiszterek luxemburgi ülésén hétfőn.

Az uniós „héják” – a Politico hívja így a még keményebb fellépést követelő uniós országokat – többek között azt javasolják, hogy az EU korlátozza az orosz olajipari termékek importját, még több orosz bankot vágjon le a SWIFT bankközi kommunikációs rendszerről, ne engedélyezze az ingatlanvásárlást oroszoknak az EU-ban, valamint vessen ki tilalmat az orosz gyémántok importjára is.

A cél, hogy ezáltal további károkat okozzanak az orosz gazdaságnak, és így a Kreml egyre nehezebben tudja finanszírozni az Ukrajna elleni háborúját.

Uniós csúcs jön

Az újabb szankciókat az október 20-21-i EU-csúcson vitathatják meg az uniós állam- és kormányfők.

Charles Michel, az Európai Tanács elnökének meghívólevele szerint a napirend középpontjában az energiaválság áll majd.

Ez, mint írja, sürgős cselekvést igényel: csökkenteni kell a keresletet (ezzel a takarékosságra utalt), biztosítani kell az ellátásbiztonságot és meg kell fékezni az árakat.

Michel az energiaárakat mérséklő intézkedések között egyebek mellett a közös gázvásárlást és egy átmeneti dinamikus árkorlátozás bevezetésének lehetőségét említette. Emellett foglalkozni kell más, rövid és hosszú távú energiapiaci beavatkozásokkal is, mint például a villamosenergia-termelésre szánt gáz árának korlátozása, fűzte hozzá.

Az orosz gáz esetleges betiltásáról Michel nem tesz említést, az várhatóan nem kerül napirendre, legalábbis egyelőre. 

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Makro / Külgazdaság 2024 a Budapest környéki területek ingatlanpiacán is fordulópontot hozott
Privátbankár.hu | 2024. április 25. 10:05
Az ingatlanpiaci aktivitással együtt mérséklődött a kiköltözési hullám a fővárosi agglomeráció településein, ahol tavaly 18 százalékkal kevesebb adásvétel zárult, mint az azt megelőző évben.
Makro / Külgazdaság Budapest helyett már a Kreml mellett lakik az amerikaiak által kiebrudalt orosz kémbank
Vég Márton | 2024. április 25. 08:58
Végleg törölték a budapesti címét az orosz hátterű Nemzetközi Beruházási Banknak, egy év kellett hozzá.
Makro / Külgazdaság A benzinárak csökkentésére szólított fel a magyar kormány, szankciókra is kész
Privátbankár.hu | 2024. április 24. 16:41
Ezt Nagy Márton nemzetgazdasági miniszter közölte rendkívüli sajtótájékoztatón a Karmelita kolostorban.
Makro / Külgazdaság Medgyessy Péter nem hisz abban, hogy Magyar Péter és csapata nagyon nagy áttörést érne el
Privátbankár.hu | 2024. április 24. 15:01
Ugyanakkor Magyarország 2002-2004 közötti miniszterelnöke biztos abban, hogy fognak mandátumokat szerezni az európai parlamenti (EP) választáson. Medgyessy Péter szerint Orbán Viktornak nagyon el kéne gondolkodnia azon, hogy itt pár perc alatt megszületik egy ilyen szerveződés, mondván, ez mutatja az emberek gondolkodását és lelkivilágát, erre oda kellene figyelni. Földrengésszerű változást nem vár az exkormányfő, de már néhány EP-mandátum megszerezése is egy figyelmeztetés. Medgyessy Péterrel a Klasszis Klub április 22-ei adásában beszélgettünk.
Makro / Külgazdaság Ez nekünk is jó lehet, megfordult a magyarok fő üzleti partnerének szerencséje
Privátbankár.hu | 2024. április 24. 10:51
A vártnál jobban javult az ifo németországi üzleti hangulatindexe áprilisban.
Makro / Külgazdaság Órákon belül dönthet a kormány az újabb üzemanyagár-sapkáról, de addig is van egy jó hírünk
Privátbankár.hu | 2024. április 24. 10:29
A benzinért és a gázolajért is kevesebbet kell majd fizetni péntektől. Egyelőre 3, illetve 6 forinttal, de ha a kormány szerdai ülésén rábólint Nagy Márton javaslatára, akkor jóval nagyobb árzuhanás jöhet.
Makro / Külgazdaság Kilőttek a reálbérek, Ön mire költi?
Privátbankár.hu | 2024. április 24. 08:30
A Központi Statisztikai Hivatal (KSH) reálkereset 9,9 százalékkal nőtt a fogyasztói árak előző év azonos időszakához mért, 3,7 százalékos növekedése mellett.
Makro / Külgazdaság Valami történt az amerikai gazdaságban
Privátbankár.hu | 2024. április 23. 17:57
Az amerikai gazdasági aktivitás lassuló ütemben nőtt áprilisban az S&P Global Market Intelligence gazdaságkutató intézet kompozit beszerzésimenedzser-indexének (BMI) kedden közzétett előzetes értékei alapján.
Makro / Külgazdaság Mit jelez Matolcsy Györgyék lépése?
Privátbankár.hu | 2024. április 23. 17:12
A Magyar Nemzeti Bank (MNB) Monetáris Tanácsa a várakozásoknak megfelelően 50 bázisponttal, 7,75 százalékra csökkentette az alapkamatot, és a kamatfolyosó két szélét is ilyen mértékben mérsékelte.
Makro / Külgazdaság Nem várt helyről kapott beszólást Varga Mihály
Dobos Zoltán | 2024. április 23. 16:44
A szolgáltatások visszatekintő árazása és a nemzetközi környezet romlása, elsősorban a Fed felfelé tolt kamatpályája negatívan hat a magyar monetáris politika lehetőségeire. Az erős dezinfláció, a folyó fizetési mérleg tartós javulása és a magas devizatartalék-szint miatt viszont jók a kilátások. A kamatdöntő ülés után Virág Barnabás, a Magyar Nemzeti Bank alelnöke tartott háttérbeszélgetést, ahol odaszúrt a pénzügyminiszternek is.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG