3p

Mi vár a magyar gazdaságra a választások után?
Tényleg elkerülhetetlen lesz a megszorítás?

Online Klasszis Klub élőben Bokros Lajossal!

Vegyen részt és kérdezze Ön is a korábbi pénzügyminisztert!

2025. december 10. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

"Hadviseléssel ér fel" a tavalyi elnökválasztási folyamatba történt orosz beavatkozás az Egyesült Államok ENSZ-nagykövete szerint. A volt elnök George W. Bush is így látja.
Vlagyimir Safronkov és Nikki Haley, Oroszország illetve az Egyesült államok ENSZ-nagykövetei az ENSZ BT korábbi ülésén. Fotó: EPA / Justin Lane

Nikki Haley nagykövet a volt republikánus elnök, George W. Bush által alapított Bush Intézet szervezésében tartott rendezvényen fejtette ki ezzel kapcsolatos álláspontját csütörtökön.

Ezért vagyunk oroszellenesek

Haley szerint Oroszország a tavalyi elnökválasztási folyamat idején komoly erőfeszítéseket tett, hogy "elhintse a káosz magvait". Az oroszok azt kérdezik, hogy miért vagyunk mi, amerikaiak, oroszellenesek és miért hoztunk szankciókat - utalt rá a nagykövet. "A válaszom az, hogy ne avatkozzanak be választásainkba, és nem leszünk oroszellenesek" - jelentette ki a diplomata. Haley szerint "ha egy ország beavatkozik egy másik ország választási folyamatába, az nem más, mint hadviselés".

Az amerikai diplomácia irányítója, Rex Tillerson miniszter ennél jóval enyhébben szokott fogalmazni a kérdésben, többször is azt mondta, hogy a Trump-kormány a Moszkvával folytatandó párbeszéd híve. Maga Donald Trump elnök sem mondta ki, hogy a beavatkozás tény volt.

Bush: Egy ellenséges hatalom kitartó támadásai

A New York-i rendezvényen beszédet mondott George W. Bush is. A volt elnök hangsúlyozta: "az orosz beavatkozást soha nem szabad kicsinyíteni vagy tolerálni". Leszögezte, hogy az Egyesült Államoknak "határozottságot és kitartást" kell mutatnia a demokráciája elleni külső támadásokkal szemben. Bush kiemelte: ennek első lépése, hogy felvegyék a harcot a kibertámadások ellen.

"Amerika egy ellenséges hatalom kitartó támadásait tapasztalta meg, amelyek táplálták országunk megosztottságát" - fogalmazott a volt elnök, s az amerikai hírszerzés információira hivatkozva hangsúlyozta, hogy az orosz kormány tervet dolgozott ki az amerikaiak egymás ellen fordítására.

Nemrég a Reuters írt arról: egyre biztosabb, hogy volt orosz közrejátszás az amerikai elnökválasztás kimenetelében, rengeteg Facebook-hirdetés látott ugyanis ebben az időszakban napvilágot, amik orosz kötődésűek. 
A Facebook becslései szerint pedig az Egyesült Államokban a tavalyi elnökválasztási kampány idején és után mintegy tízmillióan követték a gyaníthatóan oroszok által közzétett reklámanyagokat.

Emiatt is különösen pikáns, hogy amikor az amerikai törvényhozás nagy többséggel megszavazta az Oroszország ellen hozott újabb gazdasági szankciókat elsősorban a tavalyi amerikai választási folyamatba történt, Moszkva által cáfolt orosz beavatkozás miatt, magának az így megsegített Trump elnöknek kellett aláírnia a törvénycsomagot.

A rovat támogatója a 4iG

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Makro / Külgazdaság Zelenszkij örömteli hírt kapott
Privátbankár.hu | 2025. december 10. 13:59
Tovább mérséklődött az ukrán infláció emelkedésének üteme.
Makro / Külgazdaság Trump árgus szemekkel figyelheti az amerikai munkaerőpiacot
Privátbankár.hu | 2025. december 10. 13:31
Beszédes adatokat tettek közzé.
Makro / Külgazdaság Egyre valószínűbb, hogy komoly adóemelés jön a választások után
Privátbankár.hu | 2025. december 10. 12:05
Jelentősen növekszik a költségvetési hiány, miközben ugrásszerű növekedésre aligha lehet számítani.
Makro / Külgazdaság Kínában 21 havi csúcsra gyorsult az infláció – no de ennyire?
Privátbankár.hu | 2025. december 10. 10:15
Kínában az elemzők által várttal összhangban 21 havi csúcsra gyorsult az infláció novemberben.
Makro / Külgazdaság Benyúlással előzné az Orbán-kormányt Brüsszel
Privátbankár.hu | 2025. december 10. 09:01
Akár már a jövő hétre kicsavarhatnák Orbán Viktor kezéből az egyik legerősebb fegyverét. 
Makro / Külgazdaság Mindenképpen szükség lesz jövőre megszorításokra? Ön is kérdezheti élőben Bokros Lajost
Privátbankár.hu | 2025. december 10. 07:51
A közgazdász, a Horn-kormány 1995-96 közötti pénzügyminisztere fél 4-től a Klasszis Média YouTube-csatornáján válaszol a mi és olvasóink, nézőink kérdéseire.
Makro / Külgazdaság Közel ezer milliárdot kellene Orbán Viktornak kockára tennie Ukrajnáért – tovább zajlik a kötélhúzás a brüsszeli terv körül
Litván Dániel | 2025. december 10. 05:41
Kiderült, mekkora részt kellene vállalnia az egyes uniós országoknak a befagyasztott orosz vagyon miatti kockázatból. Egy része viszont meg sincs a pénznek. Ukrajna ideje fogy, de egyelőre nincs megegyezés.
Makro / Külgazdaság Fed: nem okoztak meglepetést az amerikai fogyasztói inflációs adatok
Privátbankár.hu | 2025. december 9. 17:12
Novemberben stagnáltak a fogyasztók inflációs várakozásai az előző havihoz képest az Egyesült Államokban a Federal Reserve (Fed) New York-i részlege által készített Survey Of Consumer Expectations havi felmérésének adatai szerint.
Makro / Külgazdaság Tagadja Donald Trump, hogy Orbán Viktor pénzügyi védőpajzsot kapott volna tőle
Privátbankár.hu | 2025. december 9. 14:15
Az amerikai elnök szerint nem állapodtak meg semmiféle esetleges pénzügyi mentőcsomagról.
Makro / Külgazdaság Érdekes döntést hozott Trump a kínai chipeladásokkal kapcsolatban
Privátbankár.hu | 2025. december 9. 12:59
Kedvező döntést hozott Trump az Nvidia számára. 
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG