2p
Természetesen nem a magyar kormányról van szó.
"Ha épp tanulni készülsz, akkor ne füvezz" - az uruguayi kormány felvilágosító kampánya. Forrás: Junta Nacional de Drogas

Kormányzati értékelések szerint eddig sikeres a marihuána legalizálása Uruguayban, mivel sikerült az illegalitásból a legalitás irányába terelni a könnyűdrogot használókat.

40 ezer fogyasztó

Helyi sajtóhírek szerint decemberig több mint 40 ezer fogyasztó regisztráltak hivatalosan. Becslések szerint ezáltal 10 millió dollárral csökkent a(z illegális) drogkereskedők bevétele.

„Azok az emberek, akik marihuánát fogyasztanak, és illegális úton szerzik be azt, most csatlakoznak a legális, gyógyszertári rendszerhez” – mondta Diego Olivera, a Nemzeti Drogtanács főtitkára.

A dél-amerikai országban jelenleg 17 gyógyszertárban vehetnek marihuánát azok, akik uruguayi állampolgárok és regisztráltatták magukat. A kormány tervei szerint jövőre újabb gyógyszertárakat vonnak be a hálózatba.

Elsőként legalizálták

Uruguay volt az első ország a világon, amely 2017 júliusában nem orvosi célokra is megkezdte a marihuána forgalmazását. A gyógyszertárak egy személynek hetente maximum 10 gramm, havonta pedig maximum 40 gramm könnyűdrogot adhatnak el. Öt gramm fű 187 uruguayi pesóba (mintegy 1600 forintba) kerül.

A liberalizáció támogatói azzal érvelnek, hogy ezáltal kiszorítják a piacról az illegális drogkereskedőket, a marihuána termesztése pedig állami felügyelet alatt zajlik. A törvény az otthoni vagy közös termesztésre is lehetőséget biztosít. A kormány egyébként anno információs kampányt is indított a legalizálással párhuzamosan.

A rovat támogatója a 4iG

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Makro / Külgazdaság Mi jöhet a kamatstop eltörése után? Jelasity Radovánt erről is kérdezzük a Klasszis Klub Live-ban
Privátbankár.hu | 2026. június 18. 11:40
Az Erste elnök-vezérigazgatója, a Magyar Bankszövetség elnöke június 25-én, csütörtökön délután 15 óra 30 perckor lesz a vendége a Klasszis Média egyórás élő adásának. Amelyben szokás szerint nemcsak mi kérdezünk, hanem ezt olvasóink is megtehetik, akár előzetesen, akár a Klasszis Média YouTube-csatornáján, illetve az Mfor és a Privátbankár Facebook-oldalán közvetített adás során.
Makro / Külgazdaság Újabb áresés a benzinkutakon, napok kérdése lehet a védett rendszer eltörlése
Privátbankár.hu | 2026. június 18. 10:50
Jelentősen csökkennek az üzemanyagárak idehaza annak köszönhetően, hogy a világpiaci kőolajárak is zuhannak az amerikai-iráni megállapodás hírére.
Makro / Külgazdaság Olyanra készülhetnek a csehek, amire Varga Mihályék valószínűleg még csak nem is gondolnak
Privátbankár.hu | 2026. június 18. 09:07
Kamatot emelhet a cseh jegybank. 
Makro / Külgazdaság Recseg-ropog, az év elején zsugorodott az orosz gazdaság
Privátbankár.hu | 2026. június 18. 08:50
Oroszország GDP-je 0,2 százalékkal csökkent az idei első negyedévben a tavalyi azonos időszakhoz képest – közölte a statisztikai hivatal végleges adatként.
Makro / Külgazdaság Magyar Péter bejelentette, hogy kivezetik a védett árakat a kutakon
Privátbankár.hu | 2026. június 18. 07:55
A miniszterelnök erről közösségi oldalán posztolt.
Makro / Külgazdaság 2018 óta nem fordult ilyen elő: az EBRD alelnöke magyar miniszterekkel tárgyalt
Privátbankár.hu | 2026. június 17. 18:21
Matteo Patronéval, az Európai Újjáépítési és Fejlesztési Bank (EBRD) banki tevékenységéért felelős alelnökével tárgyalt Kármán András pénzügyminiszter és Vitézy Dávid közekedési és beruházási miniszter a két tárcavezető szerdai Facebook bejegyzései szerint.
Makro / Külgazdaság A magyarok csak készülnek rá, de van, ahol már mérsékelnék a vagyonadót
Privátbankár.hu | 2026. június 17. 15:35
A vagyonadó mérséklését javasolja Norvégiának a Gazdasági Együttműködési és Fejlesztési Szervezet (OECD), amely szerint a skandináv ország adórendszerét úgy érdemes átalakítani, hogy nagyobb teher háruljon az ingatlanokra és az örökségekre, miközben csökkenjen a munkát és a tőkét sújtó adóztatás.
Makro / Külgazdaság GKI: valójában ennyi jöhet össze a vagyonadóból
Privátbankár.hu | 2026. június 17. 14:44
A nemrég megjelent 100 leggazdagabb kiadvány és az MNB vagyonstatisztikái alapján a GKI összegyűjtötte, mitől függ, hogy 125 milliárd vagy 600 milliárd folyik be a költségvetésbe. 
Makro / Külgazdaság 35 milliárd helyett csak 23-at tett zsebre a Magyar-kormány
Privátbankár.hu | 2026. június 17. 13:03
Viszont tovább csökkent a kamat.
Makro / Külgazdaság Megjött a legfőbb ügyész válasza Magyar Péternek
Privátbankár.hu | 2026. június 17. 12:33
Cél a teljes feltárás.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG