6p

Mi lesz a privát vagyonokkal?

Vagyonadó, bizalmi vagyonkezelés, alapítványok, magántőkealapok – 2026 fordulópontot hozhat.
Ne hozzon fontos döntéseket a legfrissebb információk nélkül!
Vegyen részt a Klasszis Investment & Wealth Management Summit 2026 konferencián, és hallgassa meg a legjobb szakértőket!

Részletek és Early Bird jelentkezés >>

Trump volt elnöknek legalább három másik jelentős vizsgálattal is szembe kell néznie. A felhajtás eredményeképpen Trump lehet, hogy megnyeri az előválasztást, de elveszíti az elnökválasztást. Káncz Csaba jegyzete.

Donald Trump volt elnököt kampányfinanszírozási jogsértésért emelik vád alá, amely egy volt szeretője hallgatásának megvásárlására irányuló fizetést takar a 2016-os elnökválasztás során. Bár nem ez az egyetlen jogi vád Trump ellen, ennek ellenére politikai földrengésről van szó, mintegy húsz hónappal a 2024-es választások előtt.

A befolyásos emberekre más szabályok vonatkoznak

Meg nem erősített jelentések szerint több, mint harminc bűncselekménnyel vádolják Trumpot Manhattanben. Bár a vádak teljes körét csak a jövő héten hozzák nyilvánosságra, egyes beszámolók szerint a volt elnök akár négy év börtönt is kaphat.

Trump jogi támogatások széles skálájához fér hozzá, és hevesen vitatja a vádakat. A gazdag és befolyásos amerikaiaknak számos lehetőségük van arra, hogy évekig elhúzzák a jogi eljárásokat. Valószínűtlennek tűnik, hogy Trump elnök a 2024-es választások előtt valaha is rács mögé kerüljön – sőt, még egy elítélés sem valószínű.

Nem szabad megfeledkeznünk arról, hogy Trump elnöknek legalább három másik jelentős vizsgálattal is szembe kell néznie. Az egyik a 2020-as georgiai elnökválasztás csalárd megdöntésére tett erőfeszítését, a másik minősített dokumentumok birtoklását, a harmadik pedig megtévesztő és csalárd üzleti gyakorlatokat érinti. E vádak bármelyike ​​gyorsabban haladhat előre, mint a manhattani ügyészség.

Segít a vádemelés Trumpon?

Egyes kommentátorok úgy vélik, hogy Trumpnak politikai haszna lesz a vádemelésből, azzal az érveléssel, hogy Trump támogatói azt az ellenük irányuló támadásként értelmezik. A politikatudomány nem támasztja alá ezt a meggyőződést, mivel a legtöbb politikus, aki bajba kerül a jogrendszerrel, általában szenved a bűnözéssel való kapcsolattól.

De ahhoz, hogy 2024-ben legyőzze Biden hivatalban lévő elnököt, Trumpnak ki kell bővítenie választói bázisát – pusztán ezt a bázist idegesebbé tenni nem feltétlenül segít neki. Semmi sem utal arra, hogy egy vádemelés meggyőzné a bizonytalan szavazókat Trump melletti állásfoglalásról, vagy hogy Biden támogatóit is átváltaná az oldalára.

Az eljárások nem segítenek Trumpnak bővíteni szavazói bázisát. Fotó: EPA/CRISTOBAL HERRERA-ULASHKEVICH
Az eljárások nem segítenek Trumpnak bővíteni szavazói bázisát. Fotó: EPA/CRISTOBAL HERRERA-ULASHKEVICH

Valójában a vád csak fokozhatja a bűnözés légkörét, amely Trumpot pályafutása nagy részében körülvette, először ingatlanfinanszírozóként, majd tévésztárként, végül elnökként. És ne legyen kétség: az a sok amerikai, aki nagyon ellenszenvesnek találja Trumpot, és soha nem gondolná meg, hogy rá szavazzon elnökként, boldognak tűnik, hogy vádemelés alatt áll.

Republikánus megfontolások

Az érdekesebb kérdés, hogy a republikánus mezőny más jelöltjei profitálhatnak-e Trump jogi gondjaiból. A többi jelölt – és potenciális jelölt – többsége már kinyilvánította, hogy támogatja Trumpot, és keményen bírálta a manhattani ügyvivő magatartását. Ron DeSantis floridai kormányzó odáig jutott, hogy menedékjogot ajánlott Trumpnak – ami jó politikai húzás, még ha jogi szempontból rendkívül gyenge lábakon áll is.

Botrányról beszél Trump egykori helyettese, Mike Pence is, aki állítólag szintén az elnöki posztra vágyik. A vádak csak az ország további megosztását szolgálják – mondta a CNN-nek. DeSantishoz hasonlóan Pence is azzal a dilemmával néz szembe, hogy meg kell különböztetnie magát Trumptól, miközben nem szabad elidegenítenie a Trumpot még mindig támogató republikánus bázist.

Szkepticizmus a demokraták között is

A másik oldalon nemcsak az öröm uralkodik. Az általában demokratapárti Washington Post  szerkesztőségi cikke aggodalmának adott hangot amiatt, hogy a Trump ellen folyamatban lévő összes jogi ügy közül most ez a csekélységet ragadták ki a vádemeléshez, ami még mindig ingatag jogi alapon áll. Fontos jelzés, hogy még a volt elnökök sem állnak a törvények felett, de ebben az esetben a Trump támogatói könnyen megvádolhatják az igazságszolgáltatást politikai indítékokkal – emeli ki a befolyásos lap.

A Biden-kormányzat reménye ebből a helyzetből az lehet, hogy Trump jogi és politikai szempontból végzetesen megsérül, nem indulhat a 2024-es választáson, és nem tud elnöki tisztséget betölteni.

Végül lehetséges, hogy Trump elnök megnyeri a jogi ügyét. Ahogy a Wall Street Journal is sugallja – úgy tűnik, hogy számos életképes védekezés létezik a feltehető vádakkal szemben. Trumpnak valószínűleg politikai haszna származna egy ilyen győzelemből, bár továbbra is veszélybe kerülne más esetekben, és nem valószínű, hogy politikai ellenfelei a szó jogi értelmében „tisztának” ítélnék.

Hamarosan jön a bosszú?

További hosszú távú következményei is lehetnek a Trump elleni vádemelésnek. Míg a Clinton és Biden családdal szembeni legtöbb jogi követelést álságosnak és politikai indíttatásúnak tekintik, minden bizonnyal lehetséges, hogy a jobboldali kerületek ügyészei ürügyül használják fel Trump vádemelését, hogy jogi lépéseket tegyenek demokrata tisztviselők ellen. De bármilyen kellemetlenek is legyenek a következmények, Trumpot minden olyan bűncselekményért bíróság elé kell állítani, amelyre az esküdtszék elegendő bizonyítékot talál a vádemelés meghozatalához.

Rövid távú haszon Trump számára, de hosszú távú kár

A Wall Street Journal stratégái már sejtik, mit jelent a vádemelés a választásokra nézve. Felnyitják Pandora szelencéjét, ami beláthatatlan következményekkel jár a demokraták számára – írják. Ennek eredményeként a következő hónapokban minden Trump körül fog forogni. Növekszik majd a nyomás a republikánusokon, hogy zárják a sorokat. A vezető lap szerint DeSantist már arra kérik, hogy adjon helyet az egyetlen jelöltnek, Trumpnak.

Röviden: az egész cirkusz oda fog vezetni, hogy a végén valószínűleg ismét Trumpot választják a republikánusok, hogy megmérkőzzön a hivatalban lévő elnökkel. A vádirat még népszerűbbé teszi a pártjában, de nem az átlag amerikaiak körében. Tehát lehet, hogy megnyeri az előválasztást, de elveszíti a választást.

A rovat támogatója a 4iG

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Makro / Külgazdaság A hazai corporate rendezvénypiac jelentős szerkezeti átalakuláson megy keresztül
Privátbankár.hu | 2026. május 30. 16:06
Ez derül ki a HotelPremio Group frissen publikált Corporate Event Focus Riport 2025 elemzéséből, amely több mint 1400 vállalati rendezvény-lekérés adatain alapul és részletes képet ad arról, hogyan változtak a vállalati eseményszervezési szokások az elmúlt évben.
Makro / Külgazdaság Donald Tuskék vagy Magyar Péterék? Ki vitte haza gyorsabban az EU-s forrásokat?
Imre Lőrinc | 2026. május 30. 14:04
Kevesebb mint három hétre volt szüksége a május 12-én kormányra került Tisza Pártnak, hogy tető alá hozza a megállapodást az Európai Unió vezetésével a korábban jogállamisági okok miatt zárolt, összesen 16,4 milliárd eurónyi EU-s forrás feloldásáról. A Tisza Párt szeme előtt Lengyelország példája is lebeghetett, ugyanis a 2023-ban megválasztott, Donald Tusk vezette kormány szintén a befagyasztott uniós pénzek hazahozatalát tűzte a zászlajára.
Makro / Külgazdaság Az AI olyan lesz, mint a mobiltelefon – Klasszis Podcast
Izsó Márton - Litván Dániel | 2026. május 30. 13:28
Van még bőven lehetőség a technológiai cégek piacán, de azt is érdemes nézni, merre mehet tovább a technológia fejlődése. Meddig tarthat ki a bizalom az új kormány gazdaságpolitikája iránt? Klasszis Podcast Munkácsi Dáviddal, a Generali Investment CEE kiemelt portfóliómenedzserével
Makro / Külgazdaság Fontos információt osztott meg az felszabadított uniós pénzekről Kármán András
Privátbankár.hu | 2026. május 30. 12:45
A pénzügyminiszter szerint az utolsó negyedévben kaphatjuk kézhez az RRF-forrásokat.
Makro / Külgazdaság Jön a végítélet a magyar sportban? Mire mentek a százmilliárdok? Kele Jánossal beszélgettünk – Klasszis Podcast
Izsó Márton - Litván Dániel | 2026. május 30. 10:11
Ki nyerje a BL-döntőt? Miért nem tudott Orbán Viktor egy rendes focicsapatot felépíteni? Mivel kéne kezdenie a Tisza-kormánynak a sportfinanszírozás átalakítását? És még sok minden más is szóba került a Klasszis Podcast legfrissebb adásában, amelynek vendége Kele János volt.
Makro / Külgazdaság Lassan elbúcsúzhatunk a védett üzemanyagáraktól?
Privátbankár.hu | 2026. május 30. 09:14
Esni kezdtek a világpiaci kőolajárak és emiatt idehaza a benziné és a gázolajé is közeledik ahhoz a szinthez, amit még az Orbán-kormány húzott meg.
Makro / Külgazdaság Magyar Péter mérlege: egy nap alatt két jó hír
Privátbankár.hu | 2026. május 30. 08:21
Azt követően, hogy sikerült megállapodni Brüsszellel 16,4 milliárd eurós uniós forrás felszabadításáról, az S&P megerősítette a magyar államadós-osztályzatot.
Makro / Külgazdaság Válaszolt az MCC Magyar Péter bejelentésére, miszerint megszüntetik őket
Privátbankár.hu | 2026. május 29. 18:01
Nem adják fel.
Makro / Külgazdaság Magyar Péter bejelentette az MCC megszüntetését is
Privátbankár.hu | 2026. május 29. 15:46
Nyár végéig megszüntetik azon közérdekű vagyonkezelő alapítványokat (kekva), amelyek nem egyetemfenntartók – jelentette be a miniszterelnök pénteken Brüsszelben sajtótájékoztatón, miután tárgyalt Ursula von der Leyennel, az Európai Bizottság elnökével.
Makro / Külgazdaság Lehet, hogy a vagyonadó miatt újraindulnak a vagyonosodási vizsgálatok
Izsó Márton - Csabai Károly | 2026. május 29. 14:51
Ez is szóba került a Klasszis Klub Live május 28-ai élő műsorában, amelynek vendége Magyar Csaba, a Crystal Worldwide Ügyvédi Iroda vezetője, az Okleveles Adószakértők Egyesületének alelnöke, valamint az EU Bizottság Jó Adóügyi Kormányzás nevű platformjának tanácsadója volt. A 6. évfolyamában járó Klasszis Klub Live 98. adását most a Klasszis YouTube-csatornán megnézheti, vagy a Klasszis Podcast-csatornán meghallgathatja.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG