2p

A berlini tartományi bíróság egyik szélsőjobboldali kötődésű bíráját is lekapcsolták a nagyszabású akcióban.

Államcsíny tervezésével gyanúsított szélsőjobboldaliakra csapott le a rendőrség szerdán Németországban.

A német biztonsági szervek történetének egyik legnagyobb szabású műveletében háromezer rendőr és terrorelhárító bevetésével tizenegy tartományban, egyszerre 130 helyszínen tartottak házkutatást kora reggel.

 

Az eljárás 52 ember ellen irányul, köztük a berlini tartományi bíróság egyik bírája ellen, aki a CDU/CSU jobbközép pártszövetségtől jobbra álló Alternatíva Németországnak (AfD) párt szövetségi parlamenti (Bundestag-) képviselője volt az előző ciklusban. Őrizetbe 25 embert vettek. Olaszországban és Ausztriában is elfogtak egy-egy gyanúsítottat.

A szövetségi legfőbb ügyészség szerint a birodalmi polgárok (Reichsbürger) nevű revizionista mozgalomhoz köthető csoport azt tervezte, hogy felszámolja a demokratikus berendezkedést és az 1871-ben alapított Német Császárság mintájára szervezi át az országot.

A szövetségi rendőrség és a tartományi rendőri szervek terrorelhárító alakulataitól azért mozgósítottak egységeket a házkutatások biztosításához, mert a gyanúsítottak jelentős része katona vagy katona volt a német hadseregben (Bundeswehr), illetve az egykori NDK néphadseregében (Nationale Volksarmee, NVA), és többen különleges erők kötelékében szolgálnak vagy szolgáltak.

A gyanú szerint a csoport 2021 novembere óta készítette elő az államcsínyt, amelyet erőszakkal akartak végrehajtani. A többi között azt tervezték, hogy a villamosenergia-ellátó hálózatra mért csapásokkal polgárháborús állapotokat idéznek elő, elfoglalják a berlini Reichstagot - a Bundestag székhelyét - és a szövetségi kormány leváltásával magukhoz ragadják a hatalmat. A csoport vezetői meg is alakítottak egy úgynevezett tanácsot, amely a kormány helyére lépett volna.

(MTI)

A rovat támogatója a 4iG

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Makro / Külgazdaság Kijev elcsúszhatott az olajon? Valami megint nagyon nem stimmel a vezeték körül
Privátbankár.hu | 2026. március 29. 15:19
A helyzet a szakértő szerint akár tragikomikus is lehetne, de inkább csak elkeserítő. 
Makro / Külgazdaság Kegyetlen benzinár: 330 forinttal emelkedett az egységár Amerikában
Privátbankár.hu | 2026. március 29. 13:32
Az Egyesült Államokban már körülbelül egy dollárral lett drágább az üzemanyag egy egységre vetített ára az elmúlt időszakban. 
Makro / Külgazdaság Stresszteszt alatt a világgazdaság, kiállhatja a pofonokat?
Imre Lőrinc | 2026. március 29. 06:04
Súlyosan rányomhatja és részben már rá is nyomta a bélyegét az iráni háború a világgazdasági kilátásokra. A Gazdasági és Együttműködési Szervezet (OECD) szerint ugyan még rengeteg a bizonytalanság, de máris szertefoszlottak azok az elmúlt év végén látott remények, amelyek egy folyamatosan élénkülő globális gazdaságot vetítettek előre. A GDP-növekedés szinte biztosan alacsonyabb lesz a tavalyinál, az inflációt pedig máris több mint 1 százalékponttal magasabbra várja a szervezet a fejlett országokban, mint a konfliktus kirobbanása előtt.
Makro / Külgazdaság Romániában vigasztalódik a Nagy Márton által nem a hazai Top 5-be sorolt nagybank?
Privátbankár.hu | 2026. március 28. 13:36
A Raiffeisen Bank megvásárolta a spanyol BBVA romániai érdekeltségeit – írja a profit.ro az osztrák pénzintézet közleménye alapján.
Makro / Külgazdaság Öt országban is a hazai védett áraknál olcsóbban tankolhatunk
Privátbankár.hu | 2026. március 28. 10:48
Például a velünk szomszédos Szlovákiában és Szlovéniában – derül ki a legfrissebb Mfor Üzemanyagár-figyelőből.
Makro / Külgazdaság Budapest eltörpül a globális pénzügyi központok mellett
Privátbankár.hu | 2026. március 27. 17:03
A világ pénzügyi központjairól készített ranglistán 120 várost, vagy országot vizsgáltak, és Budapest annak ellenére is a 107. helyen áll, hogy javított legutóbbi pozícióján. London, Zürich, Frankfurt és Genf is az élbolyban, de az első hely pedig egyetlen ponton múlt.
Makro / Külgazdaság Ennyivel lehet olcsóbban tankolni a határ túloldalán
Privátbankár.hu | 2026. március 27. 14:16
A benzin néhány forinttal, a dízel viszont jóval olcsóbb a szlovákiai kutaton, mint a magyarországi „védett árak”. Aki Bulgáriában tankol, ennél is kevesebbet fizet az üzemanyagokért. A Független Benzinkutak Szövetsége szerint az ársapka már nem tartható fenn hosszútávon.
Makro / Külgazdaság Washingtonból jöhet válasz Orbán Viktor uniós vétójára
Privátbankár.hu | 2026. március 27. 13:39
Egy demokrata és egy republikánus szenátor szankciókat vetne ki magas rangú magyar képviselőkre, mert Orbán Viktor megvétózta a 90 milliárd eurós, Ukrajnának szánt európai uniós hitelt. Az erről szóló törvényjavaslatot már be is nyújtották, elfogadása esetén Donald Trump dönthetne a szankciók részleteiről.
Makro / Külgazdaság Ettől félt a világ: nem enyhül a hormuzi nyomás
Privátbankár.hu | 2026. március 27. 13:08
Abbász Aragcsi szerint Iránnak partmenti államként jogában áll nem átengedni a Hormuzi-szoroson az Egyesült Államok, Izrael, illetve szövetségeseik hajóit.
Makro / Külgazdaság Ideiglenesen leállítják a Török Áramlat gázvezetéket
Privátbankár.hu | 2026. március 27. 12:47
A magyar gázellátás szempontjából kulcsfontosságú importútvonal, a Török Áramlat gázvezeték karbantartási munkálatai egy időbe esnek több hazai és regionális szüneteléssel, ami jelentősen szűkíti majd a rendelkezésre álló kapacitásokat.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG